סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר": קיילו כל הקיצים

יום חמישי, 19 בדצמבר 2019, 18:20Thursday, 19 December 2019
שתף בפייסבוק


אחת מסדרות הסרטים הנערצות ביותר מגיעה סוף כל סוף לקיצה, עובדה שלעולם לא תמנע מדיסני להמשיך לחלוב את עטיניה מכל כיוון אפשרי. הסרט האחרון מרהיב, אבל בד בבד נותר בתור צל דהוי וכחלק מהשבלונה של סרטי "מלחמת הכוכבים"

"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר": קיילו כל הקיצים
"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר": קיילו כל הקיצים

סדרת סרטי "מלחמת הכוכבים" עדיין מצליחה לייצר באז מטורף, בכל הנוגע להגעת סרטים חדשים לאקרנים. "הנוקמים" הצליחו להשתוות לרגעים מסוימים ואף לטפס לעיתים מעל, אבל עדיין יש ל"מלחמת הכוכבים" איזו שהיא יוקרה שונה, הכוללת ערגה ל-עבר והמון הכוונה להווה והעתיד. סדרת הסרטים הזו כבר מזמן לא מכוונת רק למעריצים הוותיקים והיא מוכיחה זאת בכל ספין אוף וענף נוסף שהיא מצמיחה מעץ המקור שייצר ג'ורג' לוקאס אי שם בסוף שנות השבעים. עם זאת, אף אחד לא שוכח את המעריצים הוותיקים, כאשר נוצר עוד פרק, שגורר אחריו עוד טרילוגיה, שבסופו של דבר ניכר כי מטרת הצד שלה, המתקיימת לצד מטרתה המרכזית - עשיית עוד טונות של כסף, היא לשוב ולרצות את אותם מעריצים וותיקים בכל פעם מחדש.

לאחר הטרילוגייה המקורית, עליה היה אחראי לוקאס בכבודו ובעצמו - בין אם בבימוי ובין אם בהפקה וכתיבת התסריט, הגיעה טרילוגיית הפריקוול, אשר איכזבה את מרבית מעריצי הסדרה ומאז ניכר שמקצה שיפורים מאסיבי היה הכרחי וכמעט שני עשורים לאחר אותה פרילוגיה מושמצת, מגיע הזמן לכבות את הנרות גם בעבור טרילוגיית הסיקוול, שהיא בבחינת ניסיון צמצום הנזקים שהותירו אחריהם שלושת הסרטים וג'אר ג'אר בינקס אחד, אשר התעכלו בכבדות רבה בקיבות המעריצים הוותיקים של סרטי המקור.


נטיל מטבע על מה תהיה הטרילוגיה הבאה | באדיבות סרטי פורום פילם

"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" הוציא את כל המעריצים מהארון, ערך סדרת הומאז'ים שגבלו כבר בליקוק והכל בשביל לרצות את את אותם אלו שחיכו כל כך הרבה זמן להתעוררות הכוח מחדש. הסרט היה טוב, אבל הוכיח שוב כי הכוח החזק ביותר בסדרת הסרטים הוא כוח השבלונה - הכוח השבלוני העלילתי של סדרת סרטי מלחמת הכוכבים, אשר מתעלה בעצם מעל כל כוח אחר. ההתעוררות הייתה בסך הכל תקומה של רעיון ישן, בבגדים חדשים ובטכנולוגיה מבריקה ונוצצת. ריבוט מודרני, עם קו עלילה שממשיך את זה המקורי וכמובן מינוס החלקים הילדותיים, אשר אותם ייצג בעיקר הייצור בינקס, שזכה לקיתונות בוז והיווה את הסמל לכישלון הפרילוגיה, בקרב מעריציה האדוקים של הסדרה.

מאז שהסכר נפרץ, המשיך קונצרן הענק, העונה לשם דיסני להפגיז מכל הבא ליד. סרטים רודפים סרטים וסדרות קטנות כגדולות. בכל שנה אירוע קולנועי חדש ולבסוף קינחו שם עם סדרה ("המנדלורי"), שלקראת סופה גם מגיע סופה של הטרילוגיה האחרונה. מבחינה קולנועית ולאחר שהתעורר הכוח בשנת 2015, הגיע "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים", שהיווה את יריית הפתיחה של הספין אופים (שנת 2016), עוד שנה חלפה והגיע הפרק הבא בטרילוגייה החדשה ("מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי") וקצת לפני הסוף הגיע הקינוח, החמצמץ יחסית, בשנה שעברה (2018) - ספין אוף נוסף, אשר הגיע לספר את סיפור המקור של האן סולו (ללא קשר אם ביקשתם זאת או לא).


דוהרים לכיוון עוד סדרת סרטים חדשה | באדיבות סרטי פורום פילם

סדרת הסרטים החדשה חזרה לספר את אותו הסיפור והציגה את אותו הקונפליקט פעם נוספת. השבלונה הייתה חזקה מאוד ולא משנה מי התיישב על כיסא הבמאי, כיוון שהוא עשה את כל שביכולתו בשביל לכבד את המקור ולא לסטות ולו במילימטר מהקווים המנחים המרכזיים, אותם הנחיל לוקאס לפני יותר מארבעים שנים. העקרונות שלוקאס הנחיל כללו תמיד עימותים בין כוחות הטוב לרע והאיפוק של אבירי הג'דיי, שייצגו את הטוב, שלא לעבור לצד הסורר והאפל למרות הפיתוי שנבע ממאבקים פנימיים, שבדרך כלל התקשרו גם לכך שגיבור מסוים מתמודד עם זיכרון והשפעת אביו עליו. והנה מגיע הפרק האחרון בהחלט ומוכיח שאפשר לעשות דברים אחרת. נראה לכם?! ממחזר מכל הבא ליד ועושה הכל בשביל לא לשבור ולו במעט את התבנית הקשיחה.

ג'יי. ג'יי אבראמס שוב הוכיח שהחזון הוויזואלי שלו בשותף עם זה של לוקאס הוא משהו שבהחלט חובה לראות במסך הקולנוע הגדול ביותר שנמצא בסביבה. אבל בכל הנוגע לקונספט והרעיון עליו מבוסס הסרט, כנראה שלא היה צריך לצפות ממנו לשבור את הכללים והחוקים, בטח כאשר זה נוגע למשהו שהוא כמעט טאבו בין כוכבי. הוא עשה זאת ב"כוח מתעורר" והוא עושה זאת פעם נוספת כעת, כאשר החידושים היחידים שתוכלו למצוא בסביבה, הם אלו אשר נוגעים לדמויות הראשיות, שכמעט נכפו עליו בתור חלק מהגל הפוליטיקלי קורקט הנוכחי, ששמח לראות אישה בתפקיד ראשי ואם אפשר לזרוק לידה איזה בחור אפרו אמריקאי חסון, זה יהיה נהדר, תודה.


הטוב נגד הרע, בחללית. שוב. בפעם ה-3000 | באדיבות סרטי פורום פילם

הדינמיקה בסרט נשמרת, בדומה להרבה סרטים אחרים. הקרבות האפיים נמשכים וגם המרדף המטורף אחרי לוקיישנים בין כוכביים וחלליים ממשיך, למרות שלא תמיד קריטי לבצע את הגיחות הללו, ממקום למקום ובין כוכב לכוכב. הסרט עמוס ברפרנסים לסרטים הקודמים ומתפקע מרוב נוסטלגיה וכמובן בקריצות עבות ובלתי נגמרות למעריצי סדרת הסרטים המקורית (כי מי עוד רוצה לקרוץ לג'אר ג'אר חוץ מבני הכוכב שלו וגם הם לא ממש מתים עליו). "עלייתו של סקייווקר" המשיך את הקו המתקשה בכל הנוגע לייבוא נבל מרכזי איכותי ולכן הוא נאלץ להסתמך על אחד ישן וזאת בעיקר נוכח העובדה כי קיילו רן - פרי אהבתם של ליאה והאן, מגולם על ידי השחקן שכנראה לעולם לא יוכל להצליח לשכנע בתור נבל - אדם דרייבר.

דרייבר לא שכנע בתור נבל בסרט הראשון והשני ובסרט הנוכחי הוא עושה זאת אפילו פחות, בתפקיד קטן הרבה יותר. הוא גם נופל בסרט הנוכחי כקורבן לתבניתיות ומתקשה לפרוץ חומות, שהן בבחינת בלתי ניתנות לפריצה מבחינה תסריטאית. גם דייזי רידלי, שמגלמת את ריי והופכת בזמן קצר מאוד לג'דאית (אין כאן שגיאת כתיב) לא מקרינה יותר מדי כריזמה ודווקא בפאן הזה מתאימה את עצמה ללוק סקייווקר של מארק האמיל, שמעולם לא סבל מעודף כריזמה ותמיד איכשהו נבלע אל מתחת להררי הכריזמה של האן סולו.


עדיף תשים את המסכה, לפחות ככה אתה נראה מאיים | באדיבות סרטי פורום פילם

הסיפור הפעם לא היה שונה בקו העלילה מסיפורים אחרים שסופרו במסגרת כל אחד מהסרטים שהיו בעבר. האימפריה מתחמשת, צריך לטוס לאנשהו בשביל לקבל רמזים בנוגע לאיך אפשר לעצור את הפלישה הגדולה ומי שתציל את המצב היא אבירת הג'דיי, שעדיין צריכה להתאמן בשביל להיות כשירה במאה אחוז. באותו הזמן חבריה ינסו לעצור את המתקפות בחזיתות אחרות וייתקלו באויבים והפתעות, בכל אופן...לא יהיו פה. הקשרים והחברויות בין הדמויות הראשיות היו די פרווה, דמותו של פו לא נוצלה באופן משמעותי לעלילה או בכלל ומרוב ניסיונות הומאז', ניכר כי אברהמס מביים כמו מעריץ שרוף ולא כמו במאי מיומן.

הסרט השלישי בטרילוגייה החדשה לא מצליח לממש הבטחה לסיום מכובד של הסדרה ומתקשה להמציא את עצמו מחדש, בכל הנוגע לתעוזה עלילתית. הוא שומר על רמת וויזואליות מאוד גבוהה וכמובן על הקסם (ההולך ונחלש) של סדרת הסרטים. אין הרבה חדש בכל הנוגע לסיפור עצמו, אין הרבה חדש בכל הנוגע לגיבורים עצמם והתחושה הכללית, איתה יוצאים לאחר הצפייה בסרט, היא שהוא הצליח בעיקר לא להיכשל, מכיוון שהוא מילא שוב אחרי משאלות ליבם של הצופים האדוקים, אבל בהחלט ישנה תחושת רוויה גדולה בכל הנוגע לתוצאה הסופית של הסרט שדוחס עלילה עמוסה בפרק זמן קצר יותר ובעיקר רץ קדימה.

הוא מלא באינפורמציה מיותרת ולא מותיר מקום לפתח מחשבה, אין בו כבר את הקסם של הסרטים מהעבר והוא מציג המון בורות עלילתיים וסתירות מהסרטים הקודמים, אבל לעזאזל...הוא עדיין סרט "מלחמת הכוכבים" והוא מרשים, מתהדר בארסנל יוצא מן הכלל בכל הנוגע לקאסט והוא כן שומר על וויזואליות ייחודית ובעלת רמה גבוהה מאוד. הוא לא מפסיק לקרוץ לסרטי העבר ולא מוכן להתנתק מהקווים המובילים שלהם וכמעט שלא תופתעו ממנו. האם תהנו בסופו של דבר מהסרט החותם של הטרילוגיה? כנראה שכן, אבל עם כוכבית שמנמנה.


שנייה לפני שהטרילוגיה טובעת | באדיבות סרטי פורום פילם

משפט על הסרט:
המכונה המשומנת של דיסני מחלצת עוד גרסה תאבת בצע, שייתכן שהייתה יכולה להיות טובה בעשרות מונים, אבל בעלת מכוונות כלכלית בעיקר ופחות יצירתית, אז לכו, תצרכו ותהנו.

משפט על הבמאי:
ג'יי ג'יי אבראמס מציג עקומת למידה רפויה למדי, בכל הנוגע למה שהוא למד מיצירת הסרט הראשון. הוא מצליח מאוד במה שעשה בסרט שעלה לפני ארבע שנים, בכל הנוגע לוויזואליות וליקוק למעריצים וגם מתרסק בכך שהוא יוצר שכפול נוסף ונותן לסאגה לגווע בקול ענות חלושה.

משפט על השחקנים:
דרייבר ורידלי די פרווה. בויגה ואוסקר אייזק לא מנוצלים היטב ואת ההפתעות הזקנות תמיד נחמד לראות בסיבוב נוסף ובתקווה גם אחרון.

משפט על אורך הסרט:
ארוך מדי. יותר מדי. ממש אפשר היה לסגור את הבאסטה אחרי שעה ושלושת רבעי ובמקום זה הסיכון באיבוד העניין לטווח ארוך הולך ועולה.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
הימורי אוסקר® 2020 יום שבת, 08 בפברואר 2020, 00:24
אוסקר 2020 - רשימת המועמדים יום רביעי, 15 בינואר 2020, 17:17
"סיפור נישואים": או בעצם סיפור גירושים יום רביעי, 15 בינואר 2020, 00:40
"רצח כתוב היטב": בהחלט כתוב היטב יום שישי, 29 בנובמבר 2019, 10:59
30 שנים לצאת הסרט "אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון" יום שני, 11 בנובמבר 2019, 21:06


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"למען הצדק": צדק, צדק תרדוף
"למען הצדק": צדק, צדק תרדוף
מייקל בי ג'ורדן מוריד את כפפות האגרוף וט...
"אוברלורד": אנדרייטד לורד
"אוברלורד": אנדרייטד לורד
סרט האימה הזה חמק מעיניי הצופים המקומיים...
"הריקוד האחרון": הנרקוד?
"הריקוד האחרון": הנרקוד?
"הריקוד האחרון", או כפי שנקראה בפני רבים...
"המוסטנג": רוץ בן סוסי
"המוסטנג": רוץ בן סוסי
עוד פנינה לא רעה בכלל, בימים שבהם פתאום ...
"הבוזגלוס 4": בטיפול
"הבוזגלוס 4": בטיפול
העונה הרביעית התחילה עם קורונה ונגמרה בש...
"אמנות המירוץ בגשם": אמנות הטפטוף מהעיניים
"אמנות המירוץ בגשם": אמנות הטפטוף מהעיניים
הקשר החזק בין כלבים לבעליהם מקבל אינטרפט...
"ברוכים הבאים לעולם שלי": ברוכים הבאים לדימיון של זמקיס
"ברוכים הבאים לעולם שלי": ברוכים הבאים לדימיון של זמקיס
העולם של רוברט זמקיס ממשיך להיות עולם עת...
"המורדת": דתי, לא לפי דעתי
"המורדת": דתי, לא לפי דעתי
עוד סדרה מצוינת בנטפליקס, שתחצה ציבורים ...
השחקן ג'רי סטילר הלך לעולמו
השחקן ג'רי סטילר הלך לעולמו
ג'רי סטילר, שהיה שחקן וקומיקאי אמריקאי-י...
"ווסטוורלד 3": דולורליסי בארץ המראה
"ווסטוורלד 3": דולורליסי בארץ המראה
העונה השלישית, שבהקה בפשטותה ובחיבור הנה...
"אקדחים לכל עבר": רק שימו לו אקדח ביד
"אקדחים לכל עבר": רק שימו לו אקדח ביד
דניאל רדקליף מעלה את רף הטרלול ברשימת הס...
"חינוך רע": הדרך לגיהנום
"חינוך רע": הדרך לגיהנום
בחסות הקורונה ושלל ספקי התכנים בטלוויזיה...
"טיילר רייק: חילוץ": עוד אקשן גנרי ומצוין של נטפליקס
"טיילר רייק: חילוץ": עוד אקשן גנרי ומצוין של נטפליקס
האחים רוסו, בשיתוף פעולה אקשני נוסף עם כ...
"אמנות ההגנה העצמית": אם בילדי קאראטה עסקינן
"אמנות ההגנה העצמית": אם בילדי קאראטה עסקינן
עוד הזדמנות, בחסות המצב, לספוג אל תוך נק...
סרטים בקולנוע
ארטמיס פאול, בובספוג הסרט: מבצע הצלה, האביר הירוק, הסוד של הנרי פיק, האישה בחלון, המסור: המעגל נסגר, ירושה, סקובי דו!, מיסי מסתבכת, קפונה, המשלוח, הציור, האלמנה השחורה, לאחר מעשה, לשקר ולגנוב, שקרים מסוכנים, אנטבלום, החיים על פי פרנקי, טיילר רייק: חילוץ, רצח במעגל סגור, תיק קוליני, משפחת וילובי, הסוד: האומץ לחלום, מרדף בשידור חי, תקווה בהופ גאפ, סוד הגן הנעלם, סוף האהבה, אהבה, חתונה, והכול מההתחלה, האירוע המרכזי, חרטות, תרגול בריגול, נשים בחזית, אפליקציה סוף, המוטנטים החדשים, טרולים מסביב לעולם, סינדרלה והנסיך הסודי, קופי וקארים, רחמים, ויוואריום, גנובים על הקרח, היה שלום, ילד שלי, התקופה היפה בחיי, לא מעובד, מולאן, מסייה ואפלר, משחקי ציד, The Occupant, המועמדת המושלמת, ואז רקדנו, חיים אחרים
בקרוב בקולנוע
וונדר וומן 1984, הכי רחוק שאפשר, הפשע האחרון, גמביט, קנדימן, בלוז ערבי, נשמה, אהבה בשחקים: מאווריק, ללא מעצורים, לשחרר את גיא, המיניונים 2: עלייתו של גרו, מהומה בהונג קונג, מכסחי השדים: החיים שאחרי, משמר האלמוות, Tenet, קרוז בג'ונגל, לגעת בכוכבים, מורביוס, פיטר ראביט 2, ניו יורק על הגובה, Respect, ביל וטד מתמודדים עם המוזיקה, לזמן את הרוע 3, משפחה ברשת, Magic Arch 3D, קינגס מן: ההתחלה, המכשפות, פוטו אהבה, Halloween Kills, הנצחיים, לא זמן למות, הקרודים 2, 2 אמריקה, סיפור הפרברים, חולית, חנוכה, ראמבל, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, מהיר ועצבני 9, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, קרואלה, באטמן, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,365 סרטים, 2,947 סדרות, 6,974 עונות, 119,136 פרקים, 384,524 אישים, 526,656 משתמשים, 266,984 הודעות, 28,626 ביקורות, 93,227 תמונות, 6,557 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2020