סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"טנט": כאשר נולאן תקוע בתוך הלימבו של עצמו

יום רביעי, 02 ביוני 2021, 08:54Wednesday, 02 June 2021
שתף בפייסבוק


הסרט שהיה אמור להציל את הקולנוע בשלב מסוים ומוגבל, שבמסגרתו שבו הסרטים לקולנוע, התרסק ביחד עם המדיום, אשר אותו נשלח להציל. כריסטופר נולאן, עם כל היומרות והרצון להציל, מצוי בדיוק בשלב החזרה לאחור וזקוק לדום קוב שישלוף אותו החוצה.

"טנט": כאשר נולאן תקוע בתוך הלימבו של עצמו
"טנט": כאשר נולאן תקוע בתוך הלימבו של עצמו

שום טריילר לא יכול היה להכין את הצופים בסרט למה שהם עומדים לצפות בו. שום רמזים בנוגע לעמימות והערפול של העלילה וגם על אף שאת הסרט כנראה תוכלו להעביר קדימה ואחורה ללא הרף, בשביל לנסות ולהבין קצת יותר טוב את נבכיה הסבוכים של העלילה, זה כנראה לא הולך לעזור לכם יותר מדי, או כמו שנאמר אי שם במהלך הסרט: ״אל תנסה להבין את זה, תרגיש את זה״. מדויק.

חמוש במילה אחת קצרה, בעלת היכולת להיכתב הפוך ובעלילה שהולכת הפוך ומסובכת פי כמה מאורכה של המילה שניתנה לתאר את הסרט יצא לו כריסטופר נולאן להציל את הקולנוע, כפי שאנחנו מכירים אותו כיום וכפי שהכרנו אותו בעבר. הקורונה דחתה ודחתה ולא מעט הפקות החלו להשליך את עצמן בפני ענקיות הסטרימינג ואף הגדילו האחים וורנר, שכתוצאה מכישלונו היחסי של סרטו של נולאן, הודיעו בנוגע לעובדה שמצפה לכולנו שנה של צפייה טלוויזיונית גם בסרטים הגדולים ביותר שהם עומדים להוציא ועוררו תגובות מעורבות מצד מעריצים, במאים וכל מי שקשור לתעשייה.


הקולנוע מצד שמאל, האחים וורנר - בימין | צילום: IMDB

נולאן לא הסכים בשום פנים ואופן שסרטו יזלוג אל תוך אחד משירותי הסטרימינג, חיכה בסבלנות עד שקובידון יעשה הפסקה קלה בעליות הלא מתונות שלו והביא את הישועה, במהדורה מאוד מוגבלת, הישר אל תוך מסכי הקולנוע. הוא עשה זאת בשביל להביא את הבשורה, הוא עשה זאת בשביל שלא לראות את תקציבי הענק שלו מתבזבזים על המסך הביתי והוא עשה זאת בעיקר בשביל להוכיח לעצמו ולצופים ברחבי העולם שהקולנוע עדיין רלוונטי. בפועל התוצאה הייתה הפוכה, כאשר האחים וורנר חזו בהתרסקות והחליטו להזרים את סרטיהם לשנת 2021 היישר אל המסך הקטן. כן, כן, גם הגדולים שבהם.

בין אם הקולנוע רלוונטי או לא (הוא כן), סרטו של נולאן לא הצליח להיות היונה עם עלה הזית, המבשרת את סופו של המבול. הוא מרהיב, יוצא מגדר הרגיל בכל הנוגע לקונספט והרעיון שלו ונולאן לגמרי צריך לקבל גרסת "להיות בראש של..." משלו (במקום ראשו ג'ון מלקוביץ' כמובן), אבל על אף שבסופו של דבר ישנו רעיון כמעט די פשוט, נולאן מצליח לערבב את קערת הסלט הזו קצת יותר מדי ומותיר יותר מדי שאלות, שגם לאחר שהתשובות מוגשות על מגש של כסף, אתם כבר בסחרור מטורף ולא רוצים או מסוגלים לקבל את התשובות.


את תגידי לי בדיוק מה היה כאן עכשיו! | צילום: IMDB

הסרט מתחיל באופן די מדהים; בית האופרה באוקראינה תחת מתקפת טרור מתוחכמת והגיבור של הסרט, שאותו תזהו רק בשם: "פרוטוגוניסט&qu ot;, נזרק אל המערכה רק בכדי להיבחן ולקבל רמז מטרים כלשהו, בעבור מה שהוא הולך לחוות במהלך שעתיים וחצי מהחיים שלכם. הדמויות של נולאן עמומות וכמעט לא מפותחות, כאשר רק אחת מהן מתפקדת בתור הלב המפעם של סרטו ואילו השאר נראים כאילו נלקחו מהתבנית הגנרית ביותר שמצא נולאן מסרטי ג'יימס בונד. ובהחלט אי אפשר להתעלם מהבונדיות של הסרט ומעצם העובדה שנולאן לקחת את התבנית הזו וסיבך את אבי אביה.

סופרים רבע שעה מתחילת הסרט ואנחנו עדיין בתמונה ובהבנה, חכו עוד רבע שעה ותראו איך היעדים מתחילים להתפזר ואיתם המושג של "לאן הסרט הזה הולך". משימה מרכזית נזנחת ותתי משימות מגיחות לאיטן, על מנת למלא זמן ריצה של הסרט. בונד, כבר אמרנו? הרבה מושגים פיזיקליים על זמן וזמן הפוך נזרקים לאוויר. גם הדמויות מאבדות את זה ובוחרות "להרגיש" יותר מאשר להבין ובהחלט הסרט הזה הוא משהו שנולאן רצה שתרגישו.


רגע..מי ירה עליי ומתי? זה היה בדוך או בסיבוב? מה?! | צילום: IMDB

כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם אם תצפו בו על המסך הכי גדול שתמצאו לעצמכם בבית (אלא אם אתם ממש ממש עשירים ויש לכם בית קולנוע פרטי משלכם), החוויה הזו לא תשתווה לעולם לחוויה הקולנועית. הסרט הזה של נולאן זועק למסך בגודל של כל הבית שלכם, לאורכו ולרוחבו והוא עשוי בדיוק מכל אותם החומרים הנכונים, שיפצו על חוסר ההבנה הבסיסי והכללי ששורר בסרט.

וכן, גם לאחר שתחקרו על הסרט, תקראו את התסריט ואת ההסברים בכל רחבי הרשת, אתם עדיין תישארו עם לא מעט שאלות. בדיוק מה שנולאן רצה שיקרה לכם אחרי שהוא ערבב זמנים, זרק מיליון מושגים ומונחים עמומים ופוצץ לכם את המוח ואת הסלון במשך שעתיים וחצי. מיינדפאק מטורף שאפשר להבין חלק ממנו רק לאחר שיושבים בשקט וברוגע ומסדרים את חלקי הפאזל המבולגן שנולאן יצק אל תוך סרטו.


כמעט כמו החור במוח אחרי הצפייה בסרט | צילום: IMDB

האנס זימר נעדר הפעם, אבל רוחו בהחלט שוררת דרך לודוויג גרינסון שכבר הטביע חותם דרך כמה יצירות מוזיקליות נפלאות בסרטים כמו: "פנתר שחור", "קריד" וגם "המנדלוריאן" ;. המוזיקה העוצמתית והמכה, שמאפיינת את מה שזימר מייצר ב(כמעט)כל סרטי נולאן, עוברת לידיים צעירות יותר, אבל מיומנות בהחלט וכאלה שנותנות את התחושה שאפשר לשחרר קצת ולתת את החופש לזימר לעבוד על "חולית" (שאגב, ישתחרר לשירותי הסטרימינג באופן מיידי, על אף התנגדות הבמאי שלו – דני וילאנב).

"לשחרר" היא גם מילת מפתח בסרט, שעוסק ברעיון העמום של לחזור בזמן, לקפל ולעוות את אותו מונח שנולאן לא רוצה לתת לו מנוח. לשחרר מהכבלים של מושגי יסוד, אליהם הורגלתם, לשחרר מעצם העובדה שייתכן ולא תראו את הסרט בקולנוע בקרוב ובעיקר לשחרר מהניסיונות להבין מה בדיוק נולאן רוצה מכם בכל שלב ושלב של הסרט ופשוט להתמסר לחוויה הוויזואלית, הווקאלית ויוצאת הדופן שהבמאי, יוצא הדופן הזה, מפיל עליכם.


וואלה.....לא הבנתי כלום, גם תוך כדי הצילומים | צילום: IMDB

משפט על הסרט:
אי אפשר להגדיר אותו במשפט, שניים או עשרים. הוא ייחודי, מרשים, מפוצץ, לא מובן, תאווה לעיניים ויוצא מן הכלל. הוא נולאן, גם אם לא הכי טוב שלו. הוא זועק את שמו וראוי להיצפות בבית הקולנוע.

משפט על הבמאי:
האיש שמסרב ליישר קו עם הוליווד, באופן רעיוני וגם לאחרונה בכל הנוגע לזרימה שלה אל תוך הטלוויזיות של כולנו בבתים, הוא האיש שהייתם רוצים להישאב למוחו ולו ליום אחד שלם. שום דבר לא שגרתי אצלו וזה לטוב ולרע. תצוגת תכלית של בימוי, מורכבות וקולנוע שמותאם לאולמות הקולנוע.

משפט על השחקנים:
קנת' בראנה כאילו נשלף מתוך סרט בונד, בתור הנבל. אליזבת' דביקי נפלאה והיא בעצם היחידה שאפשר להתחבר אל דמותה, מייקל קיין וקלמנס פואסי בהופעה מיניאטורית וגם אהרון טיילור ג'ונסון והיימיש פטאל בתפקידי משנה. מעל כולם רוברט פטינסון המשובח (שהוכיח לצופים שהם לא לבד, כאשר העיד כי לא הבין מה הוא קורא, תוך כדי קריאת התסריט של הסרט) וכמובן הכוכב הראשי, ההולך ומתלטש - ג'ון דיוויד וושינגטון, אשר גוזר לאט ובזהירות את החוטים של אביו, שכמעט וכבר לא נראים מעליו.

משפט על אורך הסרט:
שעתיים וחצי, שאפשר להתייחס אליהן כמו שנולאן מתייחס לזמן בסרטו. סרט ברמת המורכות הזו היה זקוק כנראה ל(הרבה יותר זמן מסך) ועם זאת, הוא מתיש גם בגרסה הסבירה שלו ועדיף לו היה נחתך בחצי שעה לפחות.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

1.
לשחרר זה שם המשחק...
  לפני 5 חודשים
"לוקה": לאקי לוקה
"לוקה": לאקי לוקה
"לוקה" הוא אחד התוצרים החביבים של פיקסאר...
"סוף האהבה": מה לעשות כאשר הסוף ידוע מראש?
"סוף האהבה": מה לעשות כאשר הסוף ידוע מראש?
סרטה של קרן בן רפאל ("אין בתולות בקריות"...
"חברים: האיחוד": קצת שמח, קצת עצוב
"חברים: האיחוד": קצת שמח, קצת עצוב
פרק האיחוד הכל כך מצופה של "חברים" בהחלט...
"עוד סיבוב": אם שותים, עושים סרטים
"עוד סיבוב": אם שותים, עושים סרטים
סיבוב נוסף של שיתוף פעולה בין תומאס וינט...
גאים להציג
גאים להציג
פסטיבל הקולנוע הגאה חזר להיות אירוע אשר ...
"שומר טינה": שניים בריטים עם רובה גדול
"שומר טינה": שניים בריטים עם רובה גדול
גאי ריצ'י חוזר לשתף פעולה עם ג׳ייסון סטי...
"קרואלה": לא כל כך רעה ולא בת 16
"קרואלה": לא כל כך רעה ולא בת 16
הגרסה החדשה של דיסני לסיפור המקור של קרו...
"סתם אחד": סמוך על אפ'חד
"סתם אחד": סמוך על אפ'חד
החיבור הלא סביר בין בוב אודנקירק ואיליה ...
כל ה"דיסני" (פיקסאר) הזה
כל ה"דיסני" (פיקסאר) הזה
בזמן שהקולנוע בושש לחזור, דיסני המשיכה ל...
"מקום שקט 2": תשמעו כל פופקורן מתפוצץ בפה
"מקום שקט 2": תשמעו כל פופקורן מתפוצץ בפה
אחד מהדברים החדשים הללו שמגיעים לארץ מתפ...
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג" הוא לא סרט טוב בשום ק...
כדורי הרגעה
כדורי הרגעה
הקולנוע כבר חזר ואיתו מבול הסרטים המצויר...
"וונדר וומן 1984": מידיוקר וומן
"וונדר וומן 1984": מידיוקר וומן
אחרי מספר דחיות, יציאתו של "טנט" והפרסום...
"חיים אחרים": חיים של באבא
"חיים אחרים": חיים של באבא
סרטם הראשון של צמד הבמאים הצעירים: טיילר...
סרטים בקולנוע
המועמדת המושלמת, לאסי שובי הביתה, לוקה, מהיר ועצבני 9, לזמן את הרוע 3 בשליחות השטן, סאבלט, שומר הראש ואשתו של המתנקש, גודזילה נגד קונג, מקום שקט 2, סקובי דו!, עוד סיבוב, פריקי, צעירה מבטיחה, קרואלה, ריה והדרקון האחרון, שומר טינה, אמא'לה, ארץ הנוודים, בגידה, ביל וטד - שורפים ת'זמן, גנב עם כבוד, העד הבלתי נראה, ואז רקדנו, וונדר וומן 1984, חיים אחרים, טרולים מסביב לעולם, ללא מעצורים, מלחמה עם סבא, נשמה, סיפור חיי, סתם אחד, עוזרת אישית, שיגועים ודרקונים, "חברים" האיחוד, חמצן, ביחד ביחד, איש המים, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, כאן היום, מיינסטרים, דברים ששמענו וראינו, הנוסע הסמוי, כוח רעם, קאובוי של אספלט, קיץ של אהבה, ליגת הצדק של זאק סניידר, יום הכּן, ביגי: יש לי סיפור לספר, אכפת לי, המאוריטני
בקרוב בקולנוע
אמונייט, אסיה, בעצמה, הוסט, טום וג'רי, סוכנות בילוש לחיות מחמד, לשחרר את שולי, דרך הקרח, הטיהור לנצח, האב, געגועים מתוקים, קרודים 2: עידן חדש, ההיסטוריה האישית של דיוויד קופרפילד, האלמנה השחורה, פיטר ראביט 2, גנובים על הקרח, המסור: המעגל נסגר, סינדרלה והנסיך הסודי, הנוסעים, קרקס החיות, נשים בחזית, ספייס ג'אם: אגדה חדשה, אסקייפ רום: השלב הבא, מילקשייק אבק שריפה, הברך, עיניי נחש, אחרי ש... התנגשנו, התקופה היפה בחיי, זמן, ביגפוט ג'וניור 2, נפילה, סטילווטר, מורטל קומבט, ג'אנגל קרוז, ספיריט: לחופש נולד, אויב בדלת, חופשה באיביזה, הסוד: האומץ לחלום, יחידת המתאבדים, מפלצת של מלון: הפוך על הפוך, שכונה על הגובה, תנו לו ללכת, לשחרר את גאי, ריספקט, אנטבלום, עד במנוסה, הנוקמת, מפרץ ההרפתקאות: הסרט, מסע בזיכרון, שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות

TOP 500
סטטיסטיקות
28,590 סרטים, 2,976 סדרות, 7,024 עונות, 119,560 פרקים, 392,333 אישים, 573,001 משתמשים, 267,195 הודעות, 28,819 ביקורות, 95,320 תמונות, 6,832 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021