סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » קולנוע
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"צורת המים": סוחף ומרהיב

יום חמישי, 15 בפברואר 2018, 08:35Thursday, 15 February 2018
שתף בפייסבוק


בסרטו החדש, "צורת המים", גיירמו דל טורו ממשיך לנסות לבנות עולמות פנטסטיים קסומים ולייצר דרכם משמעויות וביקורות על החברה של ימינו. מדובר בסרט מרתק וייחודי שכדאי לראות על המסך הגדול.

"צורת המים": סוחף ומרהיב
"צורת המים": סוחף ומרהיב

כבר מאז הגעתו להוליווד, איי שם בשלהי שנות ה-90, היה נראה שתחומי הפנטזיה והאימה היוו את גורם העניין העיקרי של במאי הסרט "צורת המים", גיירמו דל טורו. גם בתחילת דרכו כאשר התקציבים שהוא קיבל עבור סרטיו היו נמוכים, הוא השכיל להוציא מהם את המיטב ולפלס את דרכו אל הבמה המרכזית של הוליווד. השיא שלו הגיע בשנת 2006 כאשר יצר את הסרט "המבוך של פאן" אשר זכה בתגובות אהודות בקרב המבקרים והקהל, והקנה לו תהילה רבה.

דל טורו ידוע כיוצר שאינו עושה הנחות לצופיו, הוא מראה את מה שהוא רוצה להראות מבלי לייפות או להנגיש זאת עבור הקהל. סרטי הפנטזיה שלו גדושים בסצנות קיצוניות וגרפיות, הם אינן מיועדות לילדים, כי אם לקהל הבוגר יותר. הוא שואף לקחת את ז'אנר הפנטזיה שמזוהה לרוב על הקהל הצעיר וליצור מתוכו סרטים למבוגרים. מעבר לעירום בסרטיו ולסצנות האלימות (סצנות שגם סרטו החדש מכיל בתוכו לא מעט), ישנו כמעט תמיד גם ממד חברתי וביקורתי בסרטיו של דל טורו. מתוך העולמות הפנטסטיים והבדיוניים שהוא בונה בכל פעם מחדש, נובעת אמירה על סיטואציות כאלה או אחרות שמחברות אותנו אל העולם האמיתי. בהתחשב בכך, אולי אין זה כל כך מפתיע לראות גם את "צורת המים" מצליח כל כך בקרב המבקרים ואף מקבל 13 מועמדויות לאוסקר.

אגב, דל טורו כבר זכה לאחרונה בגילדת הבמאים וצפוי לזכות באותו הפרס גם בטקס האוסקר הקרוב שייערך בתחילת החודש הבא. גם הסרט עצמו מצטייר כרגע כמועמד מוביל לזכייה, שלא לדבר על הקטגוריות הטכניות, שם גם כן נראה שהוא עתיד לזכות בפרס אחד או שניים לפחות.


(אין זמן לישון, בדרך לאוסקר עם 13 מועמדויות | באדיבות פורום פילם)

הסרט מתרחש בבולטימור ומתרכז באלייזה אספוזיטו (סאלי הוקינס), בחורה שעובדת כמנקה במרכז לחקר האוויר והחלל. אלייזה היא אילמת, אך אינה חירשת. את רוב זמנה היא מעבירה בין ביתה לעבודה כשבין לבין היא נפגשת עם שכנה, וחברה הקרוב והמבוגר ממנה ג'יילס (ריצ'רד ג'נקינס), אדם אשר נמצא במקום לא ברור בחייו. חברתה היחידה לעבודה של אלייזה היא זלדה (אוקטביה ספנסר), אישה אשר עובדת יחד איתה כמנקה ומעבירה איתה את רוב זמנה בעבודה. מעבר לכך, לא נראה שיש לאלייזה חיי חברה, או בכלל חיים מחוץ לעבודה. נראה שהיא חיה חיי שגרה כבר זמן רב, וכמצופה, די מהר היא מגלה משהו אשר מפר את השגרה הזו ומכניס את חייה לסחרור. התגלית שלה מלווה בקולונל אכזרי (מייקל שאנון) המגיע למרכז החקר כאשר מטרתו והנכונות שלו להשיג אותה אינם עומדים בקנה אחד עם רצונותיה וצרכיה של אלייזה.

ב-"המבוך של פאן" לקח אותנו דל טורו למסע מרתק המתעסק בזיכרונות השואה. הפעם, הוא לוקח אותנו אל תחילת שנות ה-60, עיצומה של המלחמה הקרה, תקופה בה כל הכלים כשרים. גם הפעם, הוא מציג לנו דמות שאינה כשורה למלחמה, אך סובלת ממנה ומנהלת מאבק עיקש על מנת להתגבר על כל השלכותיה. כמו ב-"המבוך של פאן", גם הפעם מצליח דל טורו לברוא עולם קסום ומיוחד. העיצוב המוקפד בשילוב עם הצילום הדינמי ופס הקול המגוון, יוצרים יחד אווירה נפלאה. הסרט מרתק ושומר על עניין, בעיקר בחציו הראשון. בניית הסיפור נעשית בצורה סבלנית ומחושבת ועם התקדמות הסרט אנו מכירים את הדמויות, נכנסים אל הסיפור ונשאבים אל תוך העולם של הסרט. דל טורו משכיל לבנות ולהציג את דמויותיו בצורה מעמיקה ומעניינת. אין בסרט הזה דמויות שטוחות, וגם כאשר אנו חושבים שאנו מכירים דמות מסוימת, מגיעים גילויים שמשנים את כל התמונה.

בנוסף לכך, כל הדמויות בסרט הזה מרגישות קצת מנותקות ואבודות בעולם. בין אם מדובר בקולונל האכזר שמתנהל בעבודתו אחרת לגמרי מהתנהלותו בבית ונקרע בין השניים, ובין אם מדובר בדמותה של אלייזה שמוצאת את עצמה בסיטואציה שבחיים לא הייתה בה ועכשיו צריכה להתמודד עם זה. נראה שכל אחת מהדמויות בסרט מחפשת מזור וגאולה, שכן המציאות הקשה משפיעה על כולם בדרך זו או אחרת. דל טורו זורק את דמויותיו אל תוך אותה המציאות ובוחן את ההתנהגות שלהן. באופן טבעי, כל אחת מהן בוחרת בכיוון אחר ומתמודדת עם המציאות האכזרית בדרכה שלה. דל טורו לקח סיכון לא קטן בכך ששם במרכז הסרט דמות שאינה יכולה לדבר, אך למרבה השמחה הסיכון הזה התגלה כהצלחה, דל טורו הצליח להפוך את המקשה הזו ליתרון כאשר והוא מצליח ליצור כל כך הרבה עומק ומורכבות לדמות שאינה מוציאה מילה במשך כל הסרט.


(סאלי הוקינס ומייקל שאנון - תצוגות משחק מעולות | באדיבות פורום פילם)

אחת הסצנות היפות והמרגשות ביותר בסרט מגיעה כאשר נפתחת אלייזה בפניי השכן שלה וחושפת את רגשותיה ותחושותיה העמוקים ביותר. היא מנסה להסביר לו איך זה לחיות כאילמת בעולם שאינו מקבל את השונה, עולם אשר מלא באנשים שאף פעם לא ניסו לראות מי היא באמת ותמיד ראו בה כנחותה יותר בגלל המגבלה שלה. דרך סצנה זו, אנו נחשפים אל השקפת עולמה של אלייזה וזוכים לראות קצת את העולם דרך העיניים שלה. מחמאות מגיעות גם לסאלי הוקינס שלקחה את הדמות בשתי ידיים והוציאה ממנה את המיטב. גם שאר השחקנים עשו עבודה נהדרת ואין ספק שהליהוק הוא אחד הצדדים החזקים של הסרט.

עם זאת, קיימות בסרט גם מספר בעיות שקצת העיבו על חוויית הצפייה. מה שהתחיל כסיפור מעניין ומעורר מחשבה בחציו הראשון של הסרט, לקח פנייה לא צפויה בחציו השני והלך למקום שהוא מעט בנאלי, שלא לומר קיטשי ואולי אף מיותר. מעבר לכך, חציו השני של הסרט היה גם קצת פחות מסודר ברמת התסריט והיה ניכר כי חוסר האחידות שבו יצר את הבלגן שקצת גרע מהחיבור שבין הקהל לבין הסרט ודמויותיו. קווי עלילות משנה תפסו מקום גדול יותר משהיו צריכות לתפוס, דמויות חדשות נכנסו אל הסרט, ובשלב מסוים הקסם שלו קצת הלך לאיבוד. גם ברמת פס הקול שברובו היה נהדר וייחודי, שגה הסרט בכך שלא סיפק כמעט סצנות שלא מלוות בסאונד, ובכך קצת פספס בחלקים מסוימים את הממד הרגשי שלו. כמה מסצנות המפתח של הסרט ומהדיאלוגים החשובים והמעניינים ביותר בו, לוו בסאונד מאוד דומיננטי, דבר שהקשה על הקהל לשים רגע בצד את כל השוטים המרהיבים והסצנות הגדולות, ולהתחבר לרגע למקומות ה"קטנים" יותר, הרגש האמיתי של הדמויות - אלו המקומות שבהם נמצא ליבו של הסרט.

כיצירה שלמה אין ספק שמדובר באחד הסרטים המיוחדים והמרתקים ביותר שיצאו בשנה האחרונה. עם צוות שחקנים מוכשר, בניית עולם מרהיבה ועבודת בימוי יוצאת דופן, מצליח דל טורו להגיע לרמת מורכבות גבוהה ולרבדים עמוקים ואקטואליים שנותנים לו ערך מוסף ברמה הביקורתית/חברתית , וכן ברמה האמנותית. מעבר לכך, מדובר בחוויה נהדרת ומטריפת חושים שרצוי לחוות בקולנוע.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"שלושה עשר חיים": לחיות את רגעי הלחץ
"שלושה עשר חיים": לחיות את רגעי הלחץ
הגרסה השנייה, מתוך שלוש, לסיפור המדהים ש...
"רכבת הקליע": פוגעת בול
"רכבת הקליע": פוגעת בול
הלהיט הגדול של הקיץ הגיע והוא שווה כל רג...
"הגיבור": איזהו גיבור הכובש את יצרו
"הגיבור": איזהו גיבור הכובש את יצרו
עוד פצצה איראנית, שאף אחד לא מנסה לגונן ...
"ליגת סופר-פטס": כשהפכנו למאובנים מול מצוירים
"ליגת סופר-פטס": כשהפכנו למאובנים מול מצוירים
ליגת הצדק של בעלי החיים, תוצרת DC היא גר...
"היתומה: הרצח הראשון": אם זה היה טוב, אז למה לקלקל?
"היתומה: הרצח הראשון": אם זה היה טוב, אז למה לקלקל?
עוד פריקוול לערימה ועוד אחד בינוני להחרי...
"האשמה": בחצי קלאץ', בעיקר נוכח הציפיות הגבוהות
"האשמה": בחצי קלאץ', בעיקר נוכח הציפיות הגבוהות
סרטו החדש של איוואן אטאל הוא מלודרמה מנו...
"בלאק-פון": תרימו טלפון ותזמינו כרטיס
"בלאק-פון": תרימו טלפון ותזמינו כרטיס
חמוש בתסריט, המבוסס על ספר של ג'ו היל, ב...
נטפליקס מול דיסני, סביב הכדור הכתום
נטפליקס מול דיסני, סביב הכדור הכתום
לא רחוק; אחת מהשניה, שחררו שתי ענקיות הס...
הסטרימינייטור: דאבל Amazon Prime בבקשה
הסטרימינייטור: דאבל Amazon Prime בבקשה
לצד התחרות הגוברת מצד הפרטנרית הטרייה וה...
"נראתה לאחרונה בחיים": מותח בצליעה רבה
"נראתה לאחרונה בחיים": מותח בצליעה רבה
ג'רארד באטלר ממשיך לחלטר את דרכו אל מחוץ...
"ארנגול ושודדי האוצר האבוד": מעבר לשילוב והשם, די משעמם
"ארנגול ושודדי האוצר האבוד": מעבר לשילוב והשם, די משעמם
הפקה בלגית, שבשאר העולם עפה די מהר לשירו...
"עת למות": העת של הקריירות למות כבר הגיעה ממזמן
"עת למות": העת של הקריירות למות כבר הגיעה ממזמן
כישלון נוסף, אשר סוחט את שמו של ברוס ווי...
"מיס מארוול": מרוב גיוון לא רואים את ה...מארוול
"מיס מארוול": מרוב גיוון לא רואים את ה...מארוול
מארוול לוקחת עוד צעד אחורה, בכל הנוגע לא...
"אף פעם לא מאוחר": ממש לא מה שחשבתם
"אף פעם לא מאוחר": ממש לא מה שחשבתם
הסרט החדש בכיכובה של אמה תומפסון הוא בדי...
סרטים בקולנוע
מי בא לחג, רכבת הקליע, אש האהבה, האשמה, הגיבור, יתומה: ההתחלה, ליגת סופר-פטס, בדיחה של ממלכה, ברזיל אהובתי, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, מאסטר שף צ'נג, נראתה לאחרונה בחיים, פלאמלים, פשע הוליוודי, אף פעם לא מאוחר, ארנגול ושודדי האוצר האבוד, בתנועה, סמוראי על ארבע, עת למות, לונאנה: יש יאק בכיתה, סאמרלנד, סופרנובה, תור: אהבה ורעם, הכל עבר בשלום, המיניונים 2: עלייתו של גרו, תוכנית פריצה, החלטה לעזוב, אלביס, בוטיק פריז, בלאק-פון, הפלא מפריז, לומדת לעוף, רייז - הסיפור של משפחת אנטטוקומפו, החשוד העיקרי, משני צידי החוק, שיעורים בפרסית, שנות-אור, האדם הגרוע בעולם, חומוס FULL טריילר, טווח אפס, לעבור לגור עם הבת שלי, עולם היורה: עולם חדש, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש
בקרוב בקולנוע
טרף, עולם אחר, דלישס, פשעי העתיד, נאמנות, אין מצב, שירת סרטני הנהר, אבטחה צמודה, השכן הזר, דרגון בול סופר: סופר הירו, השכנים מלמעלה, הוט קוטור, סינמה סבאיא, שלושת אלפים שנים של כמיהה, אחרי שהגענו לסוף הטוב, סוכנת תחת אש, Salem's Lot, כל מה שאני יכולה, דיוויד בואי: Moonage Daydream, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, בלונדינית, סמייל, תראו אותם רצים, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, משולש העצבות, קרוקודיל לייל, ההזמנה, טד החוקר החופר חוזר, האלווין: הסוף, ציפור לבנה: סיפור פלא, לוחמת, הפלאש, אמסטרדם, הפנתר השחור: וואקנדה לנצח, משחק הניצודים, התפריט, עולם מוזר, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, שהאזאם! 2: זעם האלים, ויטני I Wanna Dance with Somebody, מבוכים ודרקונים: כבוד בין גנבים, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,988 סרטים, 3,038 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 403,107 אישים, 597,275 משתמשים, 267,346 הודעות, 29,076 ביקורות, 100,823 תמונות, 7,306 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022