סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט

יום שני, 27 ביוני 2022, 00:00Monday, 27 June 2022
שתף בפייסבוק


סרטו הנפלא של ואדים פרלמן הוא עוד הוכחה ניצחת לניצחון הרוח, בצורה יוצאת דופן, גם אם פרטי הפרטים, לעומקם, לא בהכרח מדויקים. יצירת שואה נפלאה, נוגעת, מרגשת, אשר עשויה ומגולמת היטב.

"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט
"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט

השנה הנוכחית הבליטה נוכחות מעניינת של סרטי שואה. שני סרטים היו בכלל מצוירים, אחד על שחמט והיה עוד אחד; עם בן פוסטר, בשם "השורד". בסרט, בכיכובו של פוסטר, קצין נאצי החליט לקחת לעצמו יהודי מחמד, אשר ייצג אותו בקרבות אגרוף, שהמפסיד ממשיך לממלכת גן עדן והמנצח ממשיך להיאבק באחים שלו מהמחנה. עד המוות. גם "השורד" הציג מערכת יחסים של חיבה אל מול שנאה תהומית ואינטרסים בין קצין נאצי לבין יהודי, שפשוט הביא תועלת לאותו הקצין. בסרט הנוכחי אמנם האגרופים היחידים שתראו יהיו לכיוון היהודי בעל הלוק האיראני, אבל בכך זה יסתכם ובאופן קצר מאוד. אי אפשר שלא להיזכר בעלילת הרקע, בשחור לבן, שהובלטה בחלקים מסוימים של הסרט ההוא, כאשר צופים בסרט הנוכחי, אשר מדגיש בעיקר כמה מאמץ נדרש מיהודי בשואה בכדי לשרוד בכל מחיר.

פרלמן זורק את "מבוסס בהשראת מקרים אמיתיים" בתחילתו של הסרט ודי מגלה את סופו, במידה מסוימת. ואם קראתם שורה וחצי על הסרט או ראיתם טריילר או תקציר שלו, אתם יכולים גם לדעת את העלילה במלואה ולהבין איך תחילתו של הסרט מסמן על סופו הידוע מראש. מכאן לוקח הבמאי, היהודי ויליד אוקראינה, את הסרט, מצחיק ומוזר ככל שזה יישמע, אל הלא נודע. הרי כל חלקי הסיפור ברורים וידועים כבר, אז איפה עוד יכול פרלמן להפתיע אותנו, בתור צופים? ברגעי המתח, החרדה ובתוכנו של הסרט, שנשען באופן כבד וחזק על צמד השחקנים שלו ומערכת היחסים ביניהם וכמובן על הדרמה והמתח, שבונה הבמאי.


אני אגלה לכם איך זה נגמר, כבר בהתחלה ואתם תזרמו הלאה | באדיבות בתי קולנוע לב

הסרט, מבוסס על סיפור של וולפגנג קוהלהאסה, אשר בעצמו קיבל השראה מסיפור אמיתי ומספר את סיפורו של ז'יל (נאוול פרס ביסקאירט הכשרוני, בעל עיניי העגל ופניו של ציון ברוך מ"מה קשור"), שהיה בן של רב מאנטוורפן, שבבלגיה ונתפס באמצע המלחמה על ידי הנאצים. ז'יל נוסע בחלקה האחורי של משאית עם כריך בכיסו, אשר את חציו הוא מוסר לאחד הנוסעים בתמורה לספר על המיתולוגיה הפרסית, הנמצא בחזקתו של אותו נוסע. כאשר הם מגיעים ליער עם החיילים הנאצים, כולם מוצאים להורג ואילו ז'יל מתחנן על חייו ומצהיר כי הוא נצר למשפחה איראנית ואינו יהודי בכלל, רגע לפני שהוא נורה למוות. כמה מזל הוא שהקצין הבכיר של אותם חיילים בדיוק מחפש איש פרסי, שילמד אותו פרסית.

בשלב הבוסרי מאוד הזה, הצופים כבר מבינים שיש כאן בעיה, שכן ז'יל איננו דובר את השפה וגם אם הוא מאוד נראה שייך לאומה האיראנית, בחזותו החיצונית (לפחות בסרט), אין זה מעיד על כלום עבור אנשים שלא ראו פרסי אמיתי מימיהם. מכאן מתחילה העלילה להתגלגל, כאשר ז'יל משנה את שמו לראזה ומתחיל ללמד את הקצין הגרמני שיעורים שלמים בג'יבריש טוטאלי (אשר, אגב, הומצא בעבור הסרט הזה במיוחד ובעזרתו של פילולוג רוסי, אשר נשען בכבדות על שמות קורבנות המחנה, בכדי לייצר את השפה). בכל שלב של לימוד מילה שקרית בפרסית מחורטטת, נרשמת התקרבות והפשרה בין הקצין לבין ג'יל-ראזה, אשר מנסה בסך הכל לשרוד ובהחלט עושה כל מה שצריך בשביל להשיג את מטרתו.


המילה הראשונה היום תהיה: "חארטה" | באדיבות בתי קולנוע לב

הרצון של הקצין (אשר מגולם על ידי לארס אידינגר הנהדר) ללמוד פרסית מגיע משאיפה שלו ללכת ולפתוח דף חדש, בתום המלחמה. בכל פעם שהוא יושב עם השבוי שלו, הוא לומד ממנו מילים (לא אמיתיות, כמובן), לומד משהו על אנושיות ומפגין אותה בעצמו, ללא קשר או אולי עם קצת קשר ובכלל, בכל הנוגע לקשר בין השניים - הוא מתהדק. מהצד השני דמותו של ז'יל, שנקרא יותר "ראזה" או "פרסי" מאשר בשמו המקורי, הולכת והופכת כמעט קהת חושים לסביבה, לעצמה ולמצבה, על אף הלחץ הבלתי פוסק שלו ללמד את עצמו לזכור בעל פה כמה שיותר מילים לא אמיתיות, אשר אותן הוא המציא וזאת בכדי לשרוד את המחנה, בכל סבב מחודש של מילים ובכל סבב מחודש של טיהור יהודים אכזרי, מצד הנאצים.

הנוסחה, בה השתמש בארי לוינסון בסרטו ("השורד", כאמור) משתחזרת גם אצל פרלמן, אשר מצד אחד מאניש את המפלצת הנאצית או יותר נכון - מפלצת נאצית אחת, אבל לא עד הסוף, כדי שלא נוכל לחבב את אותו קצין. הרי הקצין, מראש, רוצה ללמוד שפה חדשה, שתעניק לו אופציית הישרדות ופתיחת דף חלק בימים שלאחר המלחמה ואילו ז'יל, היהודי המתחזה לפרסי, משתמש בלימוד שפה חדשה בשביל עצמו ובשביל הקצין המחזיק בו לשם המטרה הזו, בכדי לשרוד יום נוסף במחנה ומסתמך באופן מלא על זיכרונו. השפה מהווה את האפיק ההישרדותי עבור שתי הדמויות וכל אחת מהן מגיעה עם הרקע והמטרות שלה ועל הדרך, הסיפור של השניים הופך להיות קשר תועלתי, אשר מבוסס על אמון רגעי, בשלבים מסוימים שלו.


תכתוב, תכתוב: איראן עוד לא העשירה מספיק אוראניום | באדיבות בתי קולנוע לב

מעבר לסיפורי צד על חיילים זוטרים, אשר מהווים מעין אנטגוניסטים בולטים יותר, הסרט מתמקד כמעט באופן טוטאלי בשני הגיבורים המרכזיים שלו, ברמה כמעט תיאטרלית, כאשר השניים נמצאים בחדר אחד, עם מעט מאוד מרחב תמרון והמון מחנק וצורך לפרוק. משני הכיוונים. יש הטענו כי אווירה הומו-אירוטית התפתחה בין השניים וגם אם יש דברים בגו, כנראה שאין צורך לטעון את האווירה המתוחה ממילא, במימד נוסף של מתח מיני ולנסות לעבות היכן שפרלמן הותיר את הדינמיקה והכימיה בין השחקנים מוגבלים עד לגבול מסוים. בשביל להקליל, באופן מסוים למדי, את האווירה, משתמש פרלמן במעברים כמעט קומיים, מעבר להמצאת השפה, בכל הנוגע לגיבורי המשנה שלו, אשר מגחיכים את עצמם ואת שותפיהם לעיתים רחוקות.

מדובר בסרט, אשר מגולל עבור צופיו סיפור שואה, שגם אם הוא בעל אחיזה מרשימה במציאות וגם אם מרביתו מומצא, פשוט אי אפשר להסיר ממנו את העיניים וקשה להתנתק בכל רגע ורגע מהעלילה. מדובר כאן בסרט אשר פורש את עצמו מול צופיו כמו ספר פתוח; אין סודות, האמצע ידוע וגם הסוף ואנחנו, בתור צופים, מקבלים את הרשות להשקיף מהצד, להתרשם ולראות בסופו של דבר, בעיקר כיצד הבמאי נותן לדמויות שלו למלא את זמן המסך בעזרת החומרים, אשר נכתבו להם מראש ובעיקר בעזרת משחק משכנע ויוצא דופן. לא תישארו אדישים ליצירה הזו והיא תחלחל עמוק גם בשלבים מאוחרים, שלאחר הצפייה בו וזוהי, בעצם, תמצית הקסם של הסרט הנפלא והלא פשוט הזה, על צופיו.


מתערב איתך על 200 פרנק שהוא לא יודע להכין חורשט סבזי | באדיבות בתי קולנוע לב

משפט על הסרט:
דרמה עוצמתית, שגם אם היא לא שוברת את הכללים של הז'אנר, היא מצליחה לרגש וללכת עם הצופה עוד הרבה אחרי שהסרט הסתיים ומייצרת דיון מרתק על השואה וכמובן על האופן שבו מוצג תסריט, המתבסס על סיפור אמיתי, אל עבר הצופים.


משפט על הבמאית:
ואדים פרלמן, אשר ביים את "בית של חול וערפל" (בכיכובו של בן קינגסלי) בבימוי יוצא מן הכלל ובטשטוש בין המציאות לבדיה. פרלמן מביים, ללא משוא פנים, סרט מדויק, בעל ירידה לפרטי פרטים וחדירה לפצע הגדול ביותר של האומה היהודית ומטפל בנפש היהודית ההומיה שלו, דרך יצירתו של הסרט.


משפט על השחקנים:
נאוול פרס ביסקאירט, אשר כבר זכה בפרס סזאר על תפקידו ב-"120 פעימות בדקה" מציג פשוט הופעה כובשת, עם עיניים ביישניות, גדולות ומשכנעות ותפקיד נפלא ואמין. לארס אידינגר בתפקיד מדויק של הקצין הנאצי, אשר הולך ומתרכך - עובדה הדורשת מהדמות שלו הפיכה ענקית, שכמובן משתקפת דרך המשחק הנהדר שלו.


משפט על אורך הסרט:
שעתיים וטיפה, שמצליחים להחזיק מבלי לתת לצופה לברוח לשנייה אחת מהמסך.


קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
האנשים של נטפליקס
האנשים של נטפליקס
בהפרש לא גדול בזמן וגם באיכות, יצאו להם ...
"טרף": טרף, טרף תרדוף
"טרף": טרף, טרף תרדוף
היכן שדוד ארנולד השאיר את הסדרה, קמו לקט...
"פשעי העתיד": בעתיד, רד מאיתנו, דייוויד
"פשעי העתיד": בעתיד, רד מאיתנו, דייוויד
סרטו החדש של דיוויד קרוננברג זעזע בקאן ו...
"שלושה עשר חיים": לחיות את רגעי הלחץ
"שלושה עשר חיים": לחיות את רגעי הלחץ
הגרסה השנייה, מתוך שלוש, לסיפור המדהים ש...
"רכבת הקליע": פוגעת בול
"רכבת הקליע": פוגעת בול
הלהיט הגדול של הקיץ הגיע והוא שווה כל רג...
"הגיבור": איזהו גיבור הכובש את יצרו
"הגיבור": איזהו גיבור הכובש את יצרו
עוד פצצה איראנית, שאף אחד לא מנסה לגונן ...
"ליגת סופר-פטס": כשהפכנו למאובנים מול מצוירים
"ליגת סופר-פטס": כשהפכנו למאובנים מול מצוירים
ליגת הצדק של בעלי החיים, תוצרת DC היא גר...
"היתומה: הרצח הראשון": אם זה היה טוב, אז למה לקלקל?
"היתומה: הרצח הראשון": אם זה היה טוב, אז למה לקלקל?
עוד פריקוול לערימה ועוד אחד בינוני להחרי...
"האשמה": בחצי קלאץ', בעיקר נוכח הציפיות הגבוהות
"האשמה": בחצי קלאץ', בעיקר נוכח הציפיות הגבוהות
סרטו החדש של איוואן אטאל הוא מלודרמה מנו...
"בלאק-פון": תרימו טלפון ותזמינו כרטיס
"בלאק-פון": תרימו טלפון ותזמינו כרטיס
חמוש בתסריט, המבוסס על ספר של ג'ו היל, ב...
נטפליקס מול דיסני, סביב הכדור הכתום
נטפליקס מול דיסני, סביב הכדור הכתום
לא רחוק; אחת מהשניה, שחררו שתי ענקיות הס...
הסטרימינייטור: דאבל Amazon Prime בבקשה
הסטרימינייטור: דאבל Amazon Prime בבקשה
לצד התחרות הגוברת מצד הפרטנרית הטרייה וה...
"נראתה לאחרונה בחיים": מותח בצליעה רבה
"נראתה לאחרונה בחיים": מותח בצליעה רבה
ג'רארד באטלר ממשיך לחלטר את דרכו אל מחוץ...
"ארנגול ושודדי האוצר האבוד": מעבר לשילוב והשם, די משעמם
"ארנגול ושודדי האוצר האבוד": מעבר לשילוב והשם, די משעמם
הפקה בלגית, שבשאר העולם עפה די מהר לשירו...
סרטים בקולנוע
שירת סרטני הנהר, דלישס, טרף, נאמנות, עולם אחר, פשעי העתיד, מי בא לחג, רכבת הקליע, אש האהבה, האשמה, הגיבור, יתומה: ההתחלה, ליגת סופר-פטס, בדיחה של ממלכה, ברזיל אהובתי, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, מאסטר שף צ'נג, נראתה לאחרונה בחיים, פלאמלים, פשע הוליוודי, אף פעם לא מאוחר, ארנגול ושודדי האוצר האבוד, בתנועה, סמוראי על ארבע, עת למות, לונאנה: יש יאק בכיתה, סאמרלנד, סופרנובה, תור: אהבה ורעם, הכל עבר בשלום, המיניונים 2: עלייתו של גרו, תוכנית פריצה, החלטה לעזוב, אלביס, בוטיק פריז, בלאק-פון, הפלא מפריז, לומדת לעוף, רייז - הסיפור של משפחת אנטטוקומפו, החשוד העיקרי, משני צידי החוק, שיעורים בפרסית, שנות-אור, האדם הגרוע בעולם, חומוס FULL טריילר, טווח אפס, לעבור לגור עם הבת שלי, עולם היורה: עולם חדש, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית
בקרוב בקולנוע
אין מצב, אבטחה צמודה, השכן הזר, דרגון בול סופר: סופר הירו, השכנים מלמעלה, סוכנת תחת אש, הוט קוטור, אחרי שהגענו לסוף הטוב, סינמה סבאיא, שלושת אלפים שנים של כמיהה, Salem's Lot, כל מה שאני יכולה, אליזבת דיוקן בחלקים, דיוויד בואי: Moonage Daydream, סכנה מיידית, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, בלונדינית, The Enforcer, סמייל, תראו אותם רצים, קריוקי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, משולש העצבות, קרוקודיל לייל, ההזמנה, טד החוקר החופר חוזר, הבית הטוב, האלווין: הסוף, ציפור לבנה: סיפור פלא, לוחמת, הפלאש, אמסטרדם, הפנתר השחור: וואקנדה לנצח, משחק הניצודים, התפריט, מילה שלה, עולם מוזר, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, שהאזאם! 2: זעם האלים, ויטני I Wanna Dance with Somebody, מבוכים ודרקונים: כבוד בין גנבים, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,996 סרטים, 3,038 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 403,265 אישים, 597,549 משתמשים, 267,346 הודעות, 29,083 ביקורות, 100,918 תמונות, 7,311 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022