סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » טכנולוגיה
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"אייפל": אהבה ומגדלים בפריז

יום רביעי, 15 ביוני 2022, 00:57Wednesday, 15 June 2022
שתף בפייסבוק


הגרסה של מרטין בורבולון לסיפור בנייתו של מגדל אייפל עוברת באופן די מהיר והופכת לסיפור אהבה והשראה חסרת גבולות ומטרים בין האדמה לשמיים. זה עובד בעיקר למחפשי סיפור אהבה שמאלצי וקצת פחות למחפשי העובדות.

"אייפל": אהבה ומגדלים בפריז
"אייפל": אהבה ומגדלים בפריז

הסרט הזה מהווה מקרה קלאסי, אשר מצריך מבט קצרצר בפוסטר וגם בטריילר שלו על מנת להבין לאיזה כיוון בדיוק הוא הולך להתקדם. מראש כבר אפשר להבין שסיפורו של המגדל יהיה זה שיעטוף כאן את סיפור האהבה בין ההוגה והמתכנן שלו, לבין מי שאמורה להיות המוזה, ההשראה והמנוע המרכזי לכך שהוא הולך לכיוון מונומנט ענק, בגובה של 300 מטרים, אשר יהפוך, לימים, לאחד הסמלים המפורסמים של פריז בפרט ושל צרפת בכלל. הפוסטר משמש נורת אזהרה עבור אלו שפחות יתעניינו לראות סרט רומנטיקה קיטשי למדי, עטוף בהיסטוריה, או נכון יותר לומר, עטוף בכיוונים היסטוריים. ועם זאת ובאותה הנשימה בנוגע לפוסטר איתות אזהרה עבור חלק מהצופים, יהיה גם, בהכרח, שילוט הכוונה עבור צופים אחרים.


אה...קוקו... נראה אם אתה יכול לבנות משהו גדול יותר, שאתחבא מאחוריו | מתוך הסרט "אייפל"

ההיסטוריה לא בהכרח מצביעה כי אייפל בנה את המגדל, אשר נקרא על שמו בסופו של דבר, בשם אהבתו לאדריאן בורז'ה - מושא אהבתו, בסרט לפחות. לאחר שנאמרו הדברים הללו, אפשר להביא לא מעט מקרים מההיסטוריה הקולנועית, אשר במסגרתם השתמשו הבמאים במניפולציות תסריטאיות, על מנת לרתום סיפורים אמיתיים ולצקת אל תוך החורים ההיסטוריים שלהם סיפור אהבה מרגש ומכונן. כך גם במקרה הנוכחי במסגרתו מחליט הבמאי: מרטין בורבולון הצרפתי כי הוא משתמש בשתי דמויות אמיתיות, שישנן עדויות על מפגש כלשהו ביניהן במהלך ההיסטוריה, על מנת לייצר בין השתיים, בעזרת דחיפה קולנועית קלה, להיות מרכזיות בסיפור מעניין, שישלח אתכם לגלגל קצת ערכים אודות הסיפור האמיתי של מגדל אייפל המפורסם וכיצד הוא באמת נבנה.

ממבט חטוף בטריילר, קצת קשה להתרשם, האמת, כי מדובר בסרט מרתק או מושך, כיוון שעל אף העובדה שהמבנה, יוצא הדופן, אשר מייצג את פריז וצרפת, הוא אחד המרשימים בעולם, הסיפור שמאחוריו לא כולל רגעים מכוננים או מרתקים לצפייה בקולנוע. עם כל האמור ועל אף כל העובדות העבשות הללו, מצליח מרטין בורבולון לייצר מהסיפור עצמו שכבת מעטפת מעניינת דיה, על מנת להציג את סיפור האוהבים שלו. מעבר לז'אנר הסרטים המבוססים על סיפורים אמיתיים והדרמה הרומנטית, יוצק בורבולון שכבת הגנה עבה של סיפור מנהיגות, חזון וחוסר פשרות ומהכל הוא מחבר לו דרמה עתירת זיקוקים תסריטאיים, אשר מסרבים להרפות, גם כאשר העלילה עצמה מרגישה בשלבי דעיכה.


אתה האוורסט שלי ואתה תהיה גבוה כמוהו לפחות | מתוך הסרט "אייפל"

בדיוק כמו העליות והמורדות שידע סיפור אהבתם של אדריאן בורז'ה וגוסטב אייפל, כך גם היה התהליך, אשר סבב את הקמתה של האנדרטה הנצחית שלו ותהליך אישורה, בנייתה וערימת הקשיים, בהם נתקלה בדרכה להפוך לאחת כזו, ידעה עליות ומורדות וכמו כל אלו, גם סרטו של בורבולון - סובל מאותם התסמינים. לעיתים הוא מרגיש כמו קיטש לעוס וחינני, בעזרת סיפור האהבה שלו ומנגד הוא מנסה להשתמש בעובדות ולעטר אותן בחזון, גבורה ונאומים חוצבי להבות, אשר שמורים למיטב מנהיגי המלחמות, במיטב סרטי המלחמה וההשראה. קשה לומר שאפשר להתעלם מנוכחותו של אייפל, המגולם היטב על ידי רומן דוריס הכריזמטי ובעל החזות המרשימה ועם זאת ועל אף הצלחתו לייצג נאמנה את הגיבור הראשי של הסרט, קשה לו לסחוב סרט שלם, שמצליח להרשים בעיקר בזכות עזרים טכנולוגיים וסיפור אהבה מומצא.

הסרט לוקח את הצופים למחוזות המאה ה-19 ולשנת 1886, ליתר דיוק. בשנה ההיא אדריכלים מכל רחבי צרפת מגיעים להציע פרויקט מרשים לציון 100 שנים למהפכה הצרפתית. עוזריו של גוסטב אייפל מציעים לו להקים מגדל בן 200 קומות ואילו הוא רוצה בכלל להתעסק עם פרויקט המטרו ולא כל כך מצליח לעכל את הצעתם של חבריו. ברגע שהוא פוגש במכרה ותיקה, גלגלי השיניים מתחילים לזוז בכיוון מעלה ועם דחיפה קלה מצידה, דווקא הפרויקט של החבר'ה קורם עור וגידים, המטרו נשכח ואייפל מתחיל לכרכר סביבה, תוך כדי שהוא ממשיך להגות את רעיון המגדל הענק וגם על הדרך מפמפם לעצמו ולספונסרים שלו, שזה הולך להיות הפרויקט הראוותני, השאפתני והרווחי ביותר שצרפת השקיעה בו.


כדאי לכם אחד כזה בכל נוף של עיר גדולה | מתוך הסרט "אייפל"

במהלך הפעפוע וההתקרבות לתאריך תחילת הפרויקט, אשר מביא עמו ערימות על גבי ערימות של קשיים כלכליים, מנהלתיים ושאר סיכונים סביבתיים, מוצא את עצמו אייפל סובב סביב בית אהובתו הנושנה ומנסה להחזירה לחיקו. צמד התהליכים וההתפתחויות העלילתיות מביאות עמן סיקוונסים של פלאשבקים מהימים בהם התאהב אייפל בבורז'ה הצעירה והנאה עד מאוד ואילו היא ראתה בו לא רק מושא לאהבתה, כי אם גם אדם מוכשר ובעל חזון, בתחילת דרכו, כאשר תכנן ובנה גשר מקומי, אשר מומן על ידי אביה. דרך אותם רגעים מהעבר, המשולבים במה שהתרחש באותם הימים בין אייפל לממשל, לעובדיו, לאזרחים מסביב וכמובן לאש האהבה הניצתת בו מחדש, מגיעים אותם רגעים מכוננים מעברו המשותף לאדריאן וכאשר שני קווי העלילה והזמנים הללו נשזרים זה בזה, ישנם רגעים שהשילוב עובד נהדר ובסינרגיה מושלמת, אבל וזה אבל גדול; לצידם עדיין מסתובבים לא מעט רגעים, אשר פשוט גורמים לאבד עניין בסרט.

בסופו של דבר, מדובר בתוצאה מרשימה, בעיקר מבחינה וויזואלית. הסיפור עצמו מעניין לפרקים, אבל אינו מציג מספיק רגעים היסטוריים מספיק אמינים בשביל שאפשר יהיה ליהנות מהם בצורה טהורה ובמקביל לסיפור האהבה, שדווקא מסופר היטב וגם נמצא במקום הראשון, בכל הנוגע למה שהסרט רוצה למכור לצופיו. גם תחילתו וגם סופו של הסרט ממסגרים אותו באופן די ברור, שאפשר יהיה להבין שהוא מעוניין לקבל השראה מסיפור בניית המגדל בתוך המעטפת שלו, כאמור ועם זה תצטרכו לעבוד ולהתרגל בתור הצופים שלו, או פשוט לדלג עליו לסרט הבא, אשר מבוסס על עובדות ונאחז בהן באופן קצת יותר שלם ומשכנע.


הכל מתחיל ונגמר בשני אלו ולמי אכפת באמת מהמגדל שנבנה ברקע? | מתוך הסרט "אייפל"

משפט על הסרט:
סיפור אהבה רומנטי על הרקע של ארבעת העמודים, הלא בנויים עדיין, של מגדל אייפל ועם שביבים של אמת, בכל הנוגע לסיפור על איך נבנה המגדל ומה הקיף אותו. מה יכול כבר להיות רע בזה?


משפט על הבמאי:
מרטין בורבולון, אשר ביים עד כה רק שני סרטים, בשם: "אבא או אמא" ו"אבא או אמא 2" ועוד יביים שני סרטים, הנוגעים לשלושת המוסקטרים וסיפורי המקור שלהם, מקבל הזדמנות להקפיץ את עצמו לקדמת הבמה עם נגיעה באלמנט לאומי ואכן עושה את הקפיצה, אבל מוכיח שיש לו עוד לא מעט לשפר את הביצועים.


משפט על השחקנים:
שני הכפילים של השחקנים האמריקאיים: יו ג'קמן ומרגו רובי הם רומן דוריס ואמה מקי ("חינוך מיני" ו"מוות על הנילוס") והם מדגימים כימיה נהדרת ומשחק אמין.


משפט על אורך הסרט:
שעה וארבעים וחמש דקות, שאפשר היה לקצץ לגבול הסביר בהחלט של שעה וחצי.


קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי יום שלישי, 03 במאי 2022, 01:00
"מוות על הנילוס": גל גדות כמיקרוקוסמוס יום חמישי, 10 בפברואר 2022, 17:40


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"המיניונים 2: עלייתו של גרו": העיקר שהם סוף סוף חזרו
"המיניונים 2: עלייתו של גרו": העיקר שהם סוף סוף חזרו
לא משנה איך תקראו לסרט עם המיניונים בפני...
"לומדת לעוף": חושבת על מים, בינתיים...
"לומדת לעוף": חושבת על מים, בינתיים...
נעמי ווטס חוזרת לזנק אל פני הצופים, גם א...
"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט
"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט
סרטו הנפלא של ואדים פרלמן הוא עוד הוכחה ...
"הפלא מפריז": ילד פלא הו...
"הפלא מפריז": ילד פלא הו...
סיפורו המדהים של פאהים מחמוד מקבל מבט קו...
"אלביס": פסטיבל מרהיב ומשגע של רוק'נרול
"אלביס": פסטיבל מרהיב ומשגע של רוק'נרול
מבולגן, רועש וצעקני, ארוך מאוד ורחוק ממי...
"שנות-אור": בלי הצעצוע, רק הסיפור
"שנות-אור": בלי הצעצוע, רק הסיפור
סיפור המקור של באז שנות-אור הוא הפתעה מר...
האדם הגרוע בעולם": בטח לא הסרט הכי גרוע בעולם
האדם הגרוע בעולם": בטח לא הסרט הכי גרוע בעולם
יואכים טרייר מביים סיפור על אישה, שלא בט...
"עולם היורה: עולם חדש": פארק הג'ורה
"עולם היורה: עולם חדש": פארק הג'ורה
הפעם הממלכה נופלת באופן סופי ומוחלט ואחר...
"טווח אפס": הטריק שממשיך לעבוד
"טווח אפס": הטריק שממשיך לעבוד
הכאילו צילום של שוט אחד ערוך עובד לא רע ...
"שלום ולא להתראות": מטורלל, מצחיק ולא סגור על עצמו
"שלום ולא להתראות": מטורלל, מצחיק ולא סגור על עצמו
סרטו החדש של אלברט דופונטל שונה בתכליתו ...
"משחקת באש": משחק של דמעות (ובושה)
"משחקת באש": משחק של דמעות (ובושה)
גם אם אתם מרגישים נמשכים כמו פרפר אל האש...
"התחרות הרשמית": והמנצחים הגדולים הם...הצופים.
"התחרות הרשמית": והמנצחים הגדולים הם...הצופים.
הברקה קולנועית שובבה וחצופה, בימים שבהם ...
חגיגות מלחמת הכוכבים: חשיפות, הצצות ופרויקטים חדשים
חגיגות מלחמת הכוכבים: חשיפות, הצצות ופרויקטים חדשים
בימים אלה נערך בעיר אנהיים שבקליפורניה "...
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
ארי פולמן מצליח לעשות מה שרבים לפניו החל...
סרטים בקולנוע
הכל עבר בשלום, המיניונים 2: עלייתו של גרו, תוכנית פריצה, החלטה לעזוב, אלביס, בוטיק פריז, בלאק-פון, הפלא מפריז, לומדת לעוף, החשוד העיקרי, משני צידי החוק, שיעורים בפרסית, שנות-אור, האדם הגרוע בעולם, חומוס FULL טריילר, טווח אפס, לעבור לגור עם הבת שלי, עולם היורה: עולם חדש, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, מערבולת, שעת נקמה, כלב מי שמנגן 2, אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון
בקרוב בקולנוע
סאמרלנד, סופרנובה, לונאנה: יש יאק בכיתה, תור: אהבה ורעם, אף פעם לא מאוחר, שירת סרטני הנהר, בתנועה, עת למות, ארנגול ושודדי האוצר האבוד, פשע הוליוודי, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, בדיחה של ממלכה, נכחד, נראתה לאחרונה בחיים, ליגת סופר-פטס, הגיבור, אש האהבה, רכבת הקליע, פשעי העתיד, מי בא לחג, טרף, אין מצב, הגנה צמודה, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, בלונדינית, סמייל, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, משולש העצבות, קרוקודיל לייל, ההזמנה, האלווין סוף, ציפור לבנה: סיפור פלא, הפלאש, סינמה סבאיא, משחק הניצודים, התפריט, עולם מוזר, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,961 סרטים, 3,037 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 402,090 אישים, 595,606 משתמשים, 267,337 הודעות, 29,060 ביקורות, 100,368 תמונות, 7,274 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022