סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"בית הסיוטים": מצליח להפחיד, לא מצליח להבין

יום שבת, 09 באוקטובר 2021, 00:50Saturday, 09 October 2021
שתף בפייסבוק


בעידן שומם למדי בז'אנר סרטי האימה, מגיע לו כמעט משום מקום סרט אימה שמערבב בין הפסיכולוגי והתת מודע לבין העל טבעי ומצליח למתוח את הצופים עד גבול מסוים. רק בפעם הבאה צריך לדאוג לעלילה קוהרנטית

"בית הסיוטים": מצליח להפחיד, לא מצליח להבין
"בית הסיוטים": מצליח להפחיד, לא מצליח להבין

סרטי אימה בעלי רמה גבוהה הופכים להיות מצרך די נדיר בשנים האחרונות. מדי פעם מתגלה בפסטיבל מסוים כזה או אחר, אשר מצליחים לבצע את האיחוי הנכון בין עלילה טובה, מטאפורות במינונים סבירים, משחק אמין ועלילה מותחת, אשר מותירה את צופיהם מחוברים היטב למושביהם. כל השאר, אשר מסתמכים על הפחדות בלבד או אפילו על סאבטקסט מרומז או בוטה, בדרך כלל מוצאים את עצמם טובעים בבינוניות ולא סוחפים אחריהם את קהל הצופים. ידוע לכל חובב הז'אנר, שסרט אימה טוב חייב קודם כל להפחיד ואם אפשר להביא את אפקט הפחד מתוך התת מודע ומתוך החששות הגדולים ביותר שיש לאדם, כך ייטב.


אנחנו רוצים כמה שיותר פרצופים כאלו בקהל | באדיבות סרטי פורום פילם

ז'אנר האימה אינו זר לרבקה הול. היא כבר כיכבה ב"המתנה", אשר יצא לפני כמעט שבע שנים לאקרנים ברחבי העולם וגם ב"ההתעוררות" אשר יצא מלפני עשור. מותחנים וזוועתונים הפכו עם הזמן להיות סימן היכר בקריירה המגוונת למדי של השחקנית הבריטית, אשר עד כה ביצעה את תפקידיה כהלכה וגם בסרט הזה היא מתפקדת היטב, הפעם כמעט לבדה, בעודה נושאת את הנטל הדרמטי ואת כובד משקלו של הסרט על כתפיה. היא מצליחה לעורר תחושות הנעות בין הזדהות ורחמים אל מול תחושות של כמעט שאט נפש, בעוד הצופים עוברים איתה תהליך לא פשוט, כאשר עולמה של הדמות, אותה היא מגלמת הולך, מתערער ומטלטל מרגע לרגע.

בת', גיבורת הסרט, איבדה את בעלה. נסיבות המקרה השטחיות ילכו ויתבררו בהדרגתיות, כאשר סודות גדולים וכמוסים יותר ישתחררו לאוויר העולם במינונים הולכים וגדלים, עם התפתחות הסרט והתפתחות מצבה הנפשי, ההולך ומתדרדר של בת'. היא מתגוררת בבית חלומות עצום ממדים, אשר נמצא על גבולו של אגם גדול, אי שם בצפון ניו יורק. אתם עשויים להתקנא בתנאי המגורים שלה, אבל כאשר היא שבה הביתה לבדה, להילחם בעצמה ובזיכרונות ההולכים ומציפים אותה, על בעלה, שעזב אותה במפתיע, ייתכן ותבינו כי בית גדול, ככל שיהיה, מפואר ונושק לאגם מרשים, אינו מספיק בשביל להוות אפילו פיסת אושר, כאשר החדר החשוב ביותר, בליבה של הגיבורה, מרוסק וממוטט לחלוטין.


חלום של בית. סיוט לחיות בו לבד | באדיבות סרטי פורום פילם

כאשר השקט של הבית הריק הולך ומתערבב עם קולות וצלילים פתאומיים המפרים את שלוותה, היא הולכת ומתקרבת לאשפז את עצמה בכפייה בשלוותא. היא מערבבת אלכוהול ב-70% מהזמן שהיא ערנית ומוצאת את עצמה מתחקה, בשעות הערנות המסטוליות שלה, אחרי עקבות שהשאיר אחריו בעלה, במה שניכר כמו ריסוק תדמיתו המושלמת עבורה. כאשר תת המודע שלה מוזן בכמויות נכבדות של אלכוהול והיחידים שרואים את הצד העל טבעי הם הצופים וככל הנראה מוחה, היא לא מצליחה לשכנע יותר מדי אנשים שרוח בעלה מתקשה להיפרד ממנה, באופן כזה או אחר.

לנקודה זו יש משמעות גדולה וקריטית בעלילה, אשר מתפתחת, אבל נותרת עלומה, אניגמטית ומסתורית. מרבית הזמן מתקשה הצופה להבין את משמעות התעתועים שמפיל עליו הבמאי. האם היא חולמת? האם היא חווה מציאות? האם הכאב מטשטש ומערפל את חושיה או שמא אלו הכמויות הנכבדות של הנוזל היוקרתי אותו היא שותה? ניכר שלכל השאלות הללו לא תוכלו למצוא תשובות חד ערכיות בסיומו של הסרט, שישאיר יותר שאלות מתשובות. עם זאת, ניכר כי החידתיות בה משתמש דיוויד ברוקנר, במאי הסרט, בתוספת לרגעי הפחדות והבהלות מוצלחים, מצליחים להשאיר את הצופים ערניים עד סיומו, גם אם תוהים ומשתאים.


רגע...מה? | באדיבות סרטי פורום פילם

בכל הנוגע להבהלות, מצטיין ברוקנר ביצירת הרגע המותח עד טירוף. הוא משהה בכל אחת ואחת מהסצנות שלו את מה שלא יהיה האפקט שיסטור לצופה בפנים. ברוקנר מצליח למשוך כל אחד ואחד מרגעי האימה לשיא, ששום דריכות מוקדמת לא יכולה להכין את הצופה, כמה שלא יחוש מוכן ועם זאת, בשלב מסוים הוא מתחיל לזנוח את כל אחד ואחד מחוטי העלילה הרופפים ממילא. מציאות מתערבבת עם דמיון זה נהדר בשביל לערפל את חושיו של הצופה, אבל בסופו של דבר גם צריכה להגיע ההתרה והבנה כלשהי, בנוגע להתפתחויות של הסרט ואת כל אלו קשה לקבל מצפייה ראשונה לפחות.

בסופו של דבר נותר הסרט עם תאוותו בידו, כיוון שמצד אחד הוא מספק אפקטים מרשימים של אימה, גם אם לא מהחדים והמרשימים ביותר, הוא מבצע את עבודתו נאמנה בתחום. מהצד השני ובכל הנוגע לעלילה ולהפתעות ממנה, קשה להתרשם וקשה להתרשם יותר אפילו מסוג מסוים של רציפות הגיונית, כאשר מתייחסים לביצוע הסופי, נעדר הליטוש והבהירות. בהחלט מדובר באחד מסרטי האימה האפקטיביים שנעשו לאחרונה, אבל הוא עדיין נעדר לא מעט תכונות, אשר חסרות לו בשביל להפוך ליצירה שלמה ומרשימה בהרבה.


לא בדיוק מצליחה להבין מה קרה כאן עכשיו | באדיבות סרטי פורום פילם

משפט על הסרט:
מדובר בסרט אימה שחופר מתחת לפני השטח, בכל הנוגע לחרדות, מוות ודיכאונות והוא גם די מרשים בכל הנוגע לאפקטיביות שלו על הצופה. עם זאת, הוא כאמור משמים, בכל הנוגע לניסיונות להסביר את עצמו עבור הצופה.

משפט על הבמאי:
מדובר בסרט האימה החמישי בו מעורב בצורה כלשהי הבמאי דיוויד ברוקנר. זה השני אותו הוא מביים והוא עושה זאת במיומנות מרשימה, בכל הנוגע לאפקטים של הז'אנר וניכר שעם עוד קצת ליטוש וניסיון לבמאי, אנחנו נתרשם ממנו אף יותר בפעם הבאה.

משפט על השחקנים:
רבקה הול היא שחקנית שנעה בין הבינוני לטוב. גם במשחקה בסרט הנוכחי היא מרשימה לעיתים, משכנעת לעיתים רבות יותר ומביכה במספר לא מועט של רגעים. המשחק שלה הוא מה שמחזיק את הסרט, אבל בלא מעט פעמים הוא מרגיש מוגזם, מופרז וכמעט ביזארי. בלא מעט רגעים אחרים היא סוחפת אחריה את הצופה ואת העלילה. בדיוק כמו הסרט, כך הכוכבת הראשית שלו ולהיפך. לצידה מככבים גם וונדי קורטיס-הול ושרה גולדברג בתפקידים סבירים.

משפט על אורך הסרט:
שעה ושלושת רבעיה. מספיק בהחלט ואפילו היה אפשר לקצוץ קצת מהשומנים המיותרים של הסרט.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
סיכום שנת 2015 בקולנוע: חלק א' יום שבת, 02 בינואר 2016, 14:46


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"מים שקטים": טסים רחוק
"מים שקטים": טסים רחוק
טום מקארת'י ("ספוטלייט") מביים את מאט ד...
"משלוח מסוכן": עוד משלוח לא מוצלח הגיע לארץ
"משלוח מסוכן": עוד משלוח לא מוצלח הגיע לארץ
והפעם בפינת גיבורת האקשן החודשית: היא הי...
"ונום 2": ללא ציפיות, באות גם ההנאות
"ונום 2": ללא ציפיות, באות גם ההנאות
נקודת הפתיחה של סרט ההמשך למגן הסימביוטי...
"האשמה": עדכון ראוי באנגלית ליצירת המופת הדנית
"האשמה": עדכון ראוי באנגלית ליצירת המופת הדנית
בעזרת צוות הוליוודי מן השורה הראשונה מסו...
"אויב בדלת": אויב באולם הקולנוע
"אויב בדלת": אויב באולם הקולנוע
אפילו רשימת השחקנים, המאוד מכובדת, לא מצ...
"צ'או איטליה": הגידו כן לזקן
"צ'או איטליה": הגידו כן לזקן
קומדיה איטלקית קלילה, אשר אוצרת בתוכה לא...
"Cry Macho": להנות בלייב ממה שיש לאיש הזה להציע
"Cry Macho": להנות בלייב ממה שיש לאיש הזה להציע
בגיל 91 ממשיך איסטווד לשחק, לביים את עצמ...
"פיג": אולי הפעם הוא יחזור על אמת
"פיג": אולי הפעם הוא יחזור על אמת
ניקולאס קייג' חוזר, בייבי. או נכון יותר,...
"מינארי": סבתא זפטה מקוריאה
"מינארי": סבתא זפטה מקוריאה
באיחור לא אופנתי במיוחד, מגיע אלינו אחד ...
"משחק הדיונון": סדרה עם קלאס
"משחק הדיונון": סדרה עם קלאס
הלהיט האסיאתי החדש הגיע אלינו. אחרי "בור...
"מורעל": ואז מגיע הטוויסט
"מורעל": ואז מגיע הטוויסט
הטוויסט בסרטי האימה: היו היו ימים שג'יימ...
"קנדימן": חוזר לחלק ממתקים, קרסים ודבורים
"קנדימן": חוזר לחלק ממתקים, קרסים ודבורים
העיבוד החדש, או שמא נאמר ההמשכון החדש לס...
"לפני הסערה": הצ'ק נשלח, אפשר להתקדם
"לפני הסערה": הצ'ק נשלח, אפשר להתקדם
מל גיבסון בונה בריכה בחצר? אמיל הירש מחפ...
"הסוד: האומץ לחלום": הטמטום לחשוב
"הסוד: האומץ לחלום": הטמטום לחשוב
בהתבססו על הספר משנת 2006 והרעיונות המרכ...
סרטים בקולנוע
האלווין 2: הנקמה, ונום 2, מים שקטים, משלוח מסוכן, בעצמה, וונדי, טיטאן, צ'או איטליה, אויב בדלת, לא זמן למות, מינארי, פיג, אלת המזל, בשביל מה יש חברים?!, הקדושים של ניוארק, לפני הסערה, מפלצת של מלון: הפוך על הפוך, סאמרלנד, עוד סיפור אחד, הרפתקאות תום ואווזי הבר, בייבי בוס 2: עסק משפחתי, הסוד: האומץ לחלום, לרכב על דרקון, מטרה מאחורי סורגים, סוס מנצח, רב מכר, איך להיות אישה טובה, אנט, בית הסיוטים, מחסל עם מזל, סדר חדש, געגועים מתוקים, המתיקות שבבטן, לכודים תחת אש, מורעל, עד המוות, שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות, בלוז ערבי, מסע בזיכרון, קנדימן, השחיין, הוסט, הנוקמת, חלון אחורי, מיוזיק, מפרץ ההרפתקאות: הסרט, עד במנוסה, אנטבלום, לא לנשום 2, לשחרר את גאי
בקרוב בקולנוע
חולית, סודות בחברה, הבאג של רון, המערב הקרוע, האב, השליח האנגלי, הדו-קרב האחרון, הלוחשת לפרחים, הקול האנושי, פריז, הרובע ה-13, נצחיים, מחשמלת, הקרקס של טורו, חדשות רעות, הקול האנושי, האי של ברגמן, אהבה בשחקים: מאווריק, מכסחי השדים: החיים שאחרי, אתמול בלילה בסוהו, קליפורד הכלב האדום הגדול, משפחה מנצחת, הבריחה מפרטוריה, אוון הנסן היקר, אנקאנטו, בית גוצ'י, משפחת אדמס 2, לשיר 2, ספיידרמן: אין דרך הביתה, אדם השחור, קינגס מן: ההתחלה, מטריקס התחייה, הכרוניקה הצרפתית של הליברטי, קנזס איבנינג סאן, סמטת הסיוטים, צעקה, בלפסט, בלק-פון, אדומה אש, סוניק 2, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, הארי פוטר ואבן החכמים

TOP 500
סטטיסטיקות
28,704 סרטים, 2,993 סדרות, 7,074 עונות, 120,219 פרקים, 395,777 אישים, 582,565 משתמשים, 267,248 הודעות, 28,937 ביקורות, 97,225 תמונות, 6,969 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021