סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"תמיד השטן": שטן על הזמן

יום ראשון, 27 בספטמבר 2020, 01:36Sunday, 27 September 2020
שתף בפייסבוק


נטפליקס מצליחה לשחרר אל אוויר העולם סרט שעל אף העובדה שהדעות לגביו חלוקות, הוא מרתק, בעל סיפור מושך, עשוי נהדר ועמוס בשחקנים נפלאים, שממגנטים את העיניים למסך. מה יכול להיות רע כאשר באטמן פוגש את ספיידי?

"תמיד השטן": שטן על הזמן
"תמיד השטן": שטן על הזמן

בימים שכאלו, כאשר מדינת ישראל נכנסת לסגר וגם לתקופה של חשבון נפש, על פי המסורת היהודית הדתית וגם כמובן עקב התקופה והמצב הנוכחי, אין סרט טוב לצפות בו קצת לפני שכל אחד מתחיל לסגור עם עצמו את החשבונות האישיים. סרט שיכול לעזור להרהר במסלול שהולך והשתבש וכיצד אדם ועם שלם יכול לצאת מחוזק מתקופה כה נוראית. כך גם נטפליקס, שבמחלקת הסרטים רושמת נפילה אחר נפילה, דווקא הפעם מצליחה להתעלות ולשחרר סרט שמצליח להושיב את צופיו על הישבן במשך קצת יותר משעתיים, על אף הבערה האיטית שלו.

סרטו של אנטוניו קמפוס, האמריקאי ממוצא ברזיאלי-איטלקי, מתחיל וגם ממשיך כמו סוג של מסלול כדור בין אבני דומינו. העלילה מתחילה מנקודת מוצא של הווה ראשון, נזרקת לעבר, ממוטטת כמה אבני דרך משמעותיות ושבה לכדור שמטייל לו בניחותא, בין אבני הדומינו הרגישות, כאשר מפעם לפעם הן נופלות בקול רעש וצלצול, רק בכדי להגיע לשיא נפילות חדש לאחר פרק זמן נוסף.


הפעם לא מחפש לתת בלון לילדים משוטטים | צילום: IMDB

כך היו חייו של גיבור הסרט – ארווין, כטלטלה אחת ארוכה, שכללה מסלול אלים וחסר מזל, שלצידו התפתחותו לצד הדת, שעטפה את חייו ואת חיי משפחתו בלא מעט רגעים. וכאן, תאהבו זאת או לא, החוזק והעוגן העלילתי החזק מאוד של הסרט; השפעות הדת ותרגומן למעשים וכמובן כיצד כל משתתף וכל מאמין לוקח ומאמץ אותה אל חיקו ומסביבו. היכן מתחזקת האמונה, באילו מצבים נחלשת האמונה ונמוגה, בד בבד לצד האלימות, אשר מרימה את ראשה ואופפת את הגיבור, במשך כל שלב בחייו, במקביל לדת.

הסיקוונס הראשון מציב את גיבור הסרט ואביו לצידו של צלב פשוט, הממוקם באמצע היער וקרוב לבית מגוריו של גיבור הסרט. הצלב הזה הוא אייקוני וישמש את גיבור הסרט בתור סמל, עוגן עלילתי וכמעט מעין מֶכָּה, אליו הוא יישא עיניים במרבית השלבים של הסרט. המשכו של הסרט יתאר כיצד השפיע הצלב על אביו וכתוצאה מכך עליו ועל מסלול חייו וגם יעורר שאלה חבויה ושקטה, שאולי לא פופולרי לשאול במעמד סרטים שהדת היא מרכז עלילתם: "איפה הישות שמעל הצלב"? וכיצד היא מאפשרת את התקיימותם של חלקים מרכזיים בעלילה?


כן. הצלב. מה אתם מתכוונים בדיוק לעשות איתו? | צילום: IMDB

ארווין גדל והתחנך על ברכי הנצרות, מסלול חייו לוקח אותו לכיוונים שונים לחלוטין ממה שחלמו עליהם הוריו ובכל פעם שהוא פוגש בה, התוצאות הן ברמה ססמית של רעידת אדמה כבדה. הוא אמנם הגיבור הראשי, אך מסביבו מסתובבות להם שלל דמויות וגיבורי משנה, שהמקריות הפגישה בינם בשלבים ראשונים מאוד של הסרט וכטובי הסרטים שמקדשים את הכאילו מקריות, בתור בסיס עלילתי, חלקם או מרביתם עוד ייפגשו בשלל מצבים לא סבירים, אבל כאלו שייקדמו את הסמליות העלילתית בחייו של הגיבור הראשי ובחייהם של גיבורי המשנה.

וכשם הסרט, השטן אכן נמצא ומרחף כל הזמן מעל כל סיטואציה ובוחן את ארווין, לצד דמויות המשנה המשמעותיות בחייו ובחיי הסובבים אותו: אביו, המצולק בנפשו ממלחמת העולם השנייה ומוצא מזור בחיבור על גבול האובססיה לדת, זוג רוצחים סדרתיים שמציבים את קורבנותיהם בתנוחות וסיטואציות דתיות, מטיף שזקוק להטפות קשות בעצמו וכמובן דמויות ביניים שרואות בדת ישועה, כפרה ועוגן מוסרי. כל צד לוקח ומושך לכיוונו, כל צד מתרגם את הדת על פי ראות עיניו וכאשר זה טהור - זה נפלא, אך כאשר זה מלוכלך - זה מטונף, מתועב ועושה חשק להקיא וכפי שאפשר לצפות מסרט כזה, הוא גראפי ולא חוסך בתמונות ומצבים קשים.


בואי נעשה סלפי גופה | צילום: IMDB

סרטו של קמפוס מטייל לו בתקופה של בין שתי מלחמות היסטוריות, שהאחת מהן משפיעה באופן ישיר על הסרט ואילו השנייה מסמלת את סופו של ואת הנקודה שעשויה לסמל מפנה, שינוי או חזרה על דרכים בהן צעדו גיבוריו של הסרט בעברם. הדת צועדת יד ביד עם מפלצת אלימה ומנסה להשתחרר, למרות שהמפלצת ממאנת לעזוב את ידה ומציגה שלצד התקווה שהיא יכולה להעניק, היא כמובן יכולה לשחרר את השדים הפנימיים האיומים ביותר וכאלו שרק צריכים נקודת עוגן ותלייה, על מנת להתפרץ באופן מקסימלי.

בתור סרט, אשר חוקר את הדת, השפעותיה הישירות והעקיפות, הסרט יודע להדגיש את הכל דרך סמלים וגם כבדרך אגב. בתור סרט עלילתי, הוא יודע בדיוק כיצד לרתום את צופיו אל המסע ומתעכב בלי שום עכבות ובעיות בלא מעט רגעים במסלול חייו של הגיבור, כאשר הוא רוצה לשטוח את מקורותיו, בעבור השלבים הבאים בהמשכו וכיצד כל דמות השפיעה על אחרת או הושפעה ממעשים עקיפים של דמויות אחרות. בצידו השני של הסרט, זה שמאמין בסוג של מקריות, שאולי מבוססת על גורל אלוהי (ואולי לא), הוא לא יכול שלא לעשות את מסלול ההצטלבויות הבלתי סבירות, שיוצרות עניין, השומר את הצופה בתוך הסרט במשך כל שלביו.


תביא עכשיו את ספיידרמן! נראה מה הוא שווה | צילום: IMDB

משפט על הסרט:
משכנע בכל רמ"ח חלקיו. בעל מסרים חדים, ברורים וגם עקיפים. עשוי כהלכה באופן מחושב וכזה השואב את צופיו בכל שלב ושלב אל תוך קרביו של הסרט.

משפט על במאי הסרט:
במאי שאחראי על סרטי פסטיבלים וגם קצת ביים עבור "המעניש". כזה שבחירת התסריטים שלו היא חלק ממסלול מאוד ברור, שדרכו הוא רוצה להשתקף. עושה עבודה מצוינת ויסודית ביצירת יצירה מרתקת וסוחפת.

משפטים על השחקנים:
אתם פה בשביל פטינסון את הולנד ובהחלט אפשר לומר שההופעות שלהם מצדיקות את ההייפ, על אף העובדה שהם לא מתחילים את הסרט ופטינסון נמצא בשליש סרט אולי, במקרה הטוב. ביל סקרסגרד (פניווייז מ"זה" החדש) בהופעה מהפנטת ואליו מצטרף גם הארי מלינג (דאדלי מ"הארי פוטר: אבן החכמים") שמתפתח להיות יופי של שחקן. מחזקים אותם גם ג'ייסון קלארק ("שליחות קטלנית": ג'נסיס") וסבסטיאן סטאן (באקי בארנס – "קפטן אמריקה: חייל החורף"), הופעה ייצוגית של מיה וואסיקובסקה והופעה מסקרנת של כותב הספר עצמו – דונאלד ריי פולוק, בתור הקריין.

משפט על אורך הסרט:
שעתיים ושמונה עשרה דקות ברוטו, קצת פחות בנטו כמובן. הזמן חולף ביעף, הסרט מרתק לכל אורכו ואי אפשר להסיר ממנו את העיניים.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
ארי פולמן מצליח לעשות מה שרבים לפניו החל...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
חואקין פיניקס לוקח כמה צעדים אחורה, אחרי...
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
הן גיא פירס ובעיקר ליאם ניסן נמצאים בשפל...
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
הדניאל'ס, בסרטם השני בלבד, מביימים את אח...
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
בבית המשפט של מחוז פיירפקס שבמדינת ווירג...
"מלך הצפון": איסטר אגרס
"מלך הצפון": איסטר אגרס
הרבה כוכבים, הרבה זמן מסך, הרבה טקסים, ה...
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
בן פוסטר וזה כבר ספויילר כיוון שלא תזהו ...
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
בנדיקט קאמברבץ' כבר באמת לא גילם כמעט חמ...
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
החיקוי הזול של ג'סי אייזנברג מוביל מותחן...
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
הסרט הכמעט תיעודי של אורן גרנר הוא מסע נ...
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
הסרט המצופה של מארוול הסרט התורן בסד...
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
הסרט הבריטי, אשר מתאר את אחד ממבצעי ההונ...
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
ריוסוקה המאגוצ'י הוא המאמי או האוממי החד...
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
החלק השלישי בטרילוגיית השוליים האיטלקיים...
סרטים בקולנוע
אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, מערבולת, שעת נקמה, כלב מי שמנגן 2, אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, סאמרלנד, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האמיצות, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור, שלוש קומות, אבו עומאר, אבן המים הקסומה, אימהות מקבילות, איקס, אמבולנס, הבריחה מפרטוריה, הסיפור שלנו, לב של אש, סוניק 2 הסרט, שאיפה לחיים, הטוב עוד לפנינו, מורביוס, סיראנו, אל תחכי לי, בחורה נחמדה שכמוך
בקרוב בקולנוע
ליגת סופר-פטס, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, עולם היורה: עולם חדש, טווח אפס, האדם הגרוע בעולם, לעבור לגור עם הבת שלי, חומוס FULL טריילר, שנות-אור, שיעורים בפרסית, משני צידי החוק, בלאק-פון, בוטיק פריז, אלביס, לומדת לעוף, הכל עבר בשלום, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, תור: אהבה ורעם, אף פעם לא מאוחר, פשע הוליוודי, רכבת הקליע, שירת סרטני הנהר, Nope, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, אדם השחור, טרף, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, האלווין סוף, הפלאש, משחק הניצודים, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,926 סרטים, 3,036 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 401,206 אישים, 594,037 משתמשים, 267,331 הודעות, 29,045 ביקורות, 100,064 תמונות, 7,242 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022