סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"עיר יתומה": עיר משמימה

יום חמישי, 21 בנובמבר 2019, 00:00Thursday, 21 November 2019
שתף בפייסבוק


נשען על יסודות הפילם נואר הקלאסי והניאו נואר המודרני, יוצא אדוארד נורטון למסע אישי ואינטימי, שאותו הוא חולק עם הצופים, על בסיס ספרו, זוכה הפרסים, של ג'ונתן לת'ם. התוצאה כבדה, מייגעת ומעייפת

"עיר יתומה": עיר משמימה
"עיר יתומה": עיר משמימה

אדוארד נורטון תמיד היה בבחינת עילוי, בכל הנוגע לתחום המשחק. הוא השתתף בכמה מהסרטים הגדולים והטובים ביותר של תחילת המאה הנוכחית ובכל פעם הוא העניק לקהל הצופים הופעה, שהייתה בגדר גאונית, בכל הנוגע לתצוגת המשחק שלו. בשנים האחרונות חלה ירידה רצינית בקרנו ובהתאמה הוא לא הוביל סרט, לבדו, כבר מזה זמן רב. הוא משני בדרך כלל, במקרה הטוב או סתם חלק מהקאסט הנרחב, שלא מקבל זמן מסך מרובה במקרה הפחות טוב. ההתנסות הראשונה והיחידה שלו בתור במאי הניבה תוצאה בינונית למדי ("לשמור אמונים"), אבל היא הגיעה במהלך תור הזהב שלו, בתור שחקן ולכן נסלח לו.

בעיתוי הנוכחי ובמצב הקריירה של נורטון כל התנאים הבשילו על מנת שיוכל לנסות ולהתעלות מעל הבינוניות שאופפת אותו בתחום המשחק וזאת דרך בימוי וכתיבה. הוא לא מצליח. ואלוהים יודע כי הוא מנסה היטב, בכל הנוגע לבחירת סיפור מרתק, עליו הוא חושב ועובד משנת 2000, שנה לאחר צאת ספרו של ג'ונתן לת'ם. נורטון קיבל בסופו של דבר את מושכות הבימוי, רק ארבע עשרה שנים לאחר שהחל לפתח את הסרט, אבל גם היום הזה הגיע והוא שם למבחן את יכולותיו של נורטון בתור שחקן והרבה יותר מאתגר ויוצא דופן – בתור במאי. חובה לומר ולציין כי דווקא, שלא במפתיע, באתגר המשחק הוא עמד היטב וגם באתגר הבימוי הוא רושם הצלחה חלקית, אך הבעיה היא שהוא הולך לאיבוד בכל הנוגע למתיחת יריעת הסרט למקומות שגובלים בשעמום ואיבוד העניין.


אז אני אביים ואצלם את עצמי | באדיבות Tulip Entertainment

אי אפשר לומר שהוא ממציא מחדש את ז'אנר הנואר, אבל אפשר לומר כי הוא מנסה להיצמד היטב לחוקי הגל הניאו נוארי שהתעורר אי שם באיזור שנות השישים. נורטון מנסה גם קצת לברוח מהמסגרת, כאשר הוא מוציא את דמותו הייחודית של ליונל אסרוג, בעל תסמונת הטורט (שבזמנים בהם הסרט מתרחש אפילו לא אובחנה בתור טורט ורק הצופים, שמתגוררים בתקופה הנוכחית יוכלו לאבחן בקלות), אל מחוץ לאיזור הנוחות שלה ומעמת אותה עם חקירה שהולכת, מסתעפת ומסתבכת לעין שיעור. חקירת מקרה רצח, שנדמית כאילו כבר פוצחה ברובה, אבל בפועל פותחת תיבת שרצים כמעט בלתי נגמרת, הקשורה למהלכים לא חוקיים המתרחשים ומקורם בצמרת העירייה.

ליונל אסרוג הוא טיפוס לא פשוט ולא הכי פופלארי. הוא נוגע בסובבים אותו מספר פעמים וללא שליטה, כאשר הוא רוצה להבהיר נקודה מסוימת. הוא מקלל בצעקות ודי פולט את חלק מהדברים שעוברים לו בראש או סתם זורק משפטים שגורמים לו להיראות מטורף לחלוטין. טורט? כאמור, לא היה לזה שם אי שם בשנות השישים ועם כל חבילת המינוסים הזו, איתה מסתובב אסרוג ללא הרף, הוא גם מסתובב עם כישרון יוצא דופן שמגיע בד בבד לתסמינים המוזרים הללו ומדובר ביכולתו וכשרונו לזכור המון המון מידע, בין אם הוא חשוב או לא. פרנק מינה, אשר מתפקד בתור בלש פרטי, לוקח את ליונל תחת חסותו ועוזר לו לשקם התדמית ההרוסה, לאחר שנים רבות בהן היה מוקצה מחמת אי ההבנה למצבו.


אתה פשוט חייב להפסיק עם הטורט הזו | באדיבות Tulip Entertainment

פרנק מעסיק את ליונל, מביע בו אמון ואף הופך אותו לחבר צוות עליו הוא סומך יותר מאחרים וזאת בגלל שהוא בעיקר מוקסם מאישיותו המורכבת. העלילה מסתבכת כאשר ביום אחד מגלה ליונל כי פרנק הסתבך בחקירה מוזמנת מטעם כרישים גדולים בברוקלין, כזו שתגרום לו לקפד את חייו כמה דקות עלילה לאחר מכן. מאותו הרגע ואילך מתחיל ליונל לנהל את החקירה על מנת למצוא את האחראים למעשה, באופן ישיר ועקיף. הבעיה הגדולה של ליונל המתוסבך היא ש-מינה כבר מת ובכל צעד ושעל מדרכו לנסות ולפצח את התעלומה, הוא מוצא עצמו נשאב לעוד ועוד עובדות, אשר בעיקר חושפות שחיתויות בעירייה, גזענות ממוסדת וכמובן חיזוק מעמד עשירי העיר והאנשים החזקים בה וזאת על חשבון ענייה.

המסלול הנוארי הקבוע כולל גם כן פאם פאטאל ובהחלט קיימת כאן אחת כזו, אשר גורמת לליונל התמים להחסיר פעימה ולא פעם אחת, כאשר היא בתמונה. העלילה נעה ונדה בין רחובותיה האפלוליים של ברוקלין, מודל הסיקסטיז וניכר כי נורטון בהחלט מצליח להתמצא בכל הנוגע ליצירת אווירה נוארית מקורית, יודע כיצד לשוות לדמויות גיבוריו את הסבל שבמסע וכמובן את הגילויים המפתיעים שתמיד מבצבצים להם מתחת לפני השטח וצפים בדיוק כאשר מגיע הגיבור הראשי לרחרח.


היי, אני אהיה הפאם פאטאל שלך להערב | באדיבות Tulip Entertainment

הסרט הזה ידרוש את תשומת ליבכם ומקסימום הריכוז שלכם, אבל הבעיה שהוא עושה זאת לאורך זמן רב ובמהלכו גם מעניק הרבה רגעים, שתרצו או לא תרצו, יוציאו אתכם אל מחוץ לקו העלילה והמחשבה הרציפים שלכם. אותם רגעים רוצים להמשיך ולשוות לסרטו של נורטון את אווירת הנכאים הקיומית והנוארית, אבל בסופו של דבר הצופה מוצא את עצמו במהלך שלבים רבים מדי של הסרט משתומם נוכח החיבורים הארוכים ושוברי הרצף שנורטון מכניס בין כל סצנה, שיש בה משמעות עלילתית חזקה יחסית.

"עיר יתומה" פונה לקהל יעד מאוד מאוד ספציפי. הוא לחובבי נואר, אשר רוצים לבדוק בעיניים בוחנות מה יש להציע להם בפוסט מודרניזם הנוארי ועם זאת גם לחובבי הז'אנר נכונה אכזבה מסוימת בעיקר בגלל שהוא צפוי במידת מה, ההפתעות והטוויסטים בו אינם מרעישים או יוצאי דופן והוא ארוך, נמתח ונמרח ללא הצדקה ובלא מעט שלבים, בהם ראוי היה שייגש מהר יותר אל עבר המטרה. נורטון מראה קו שיפור די גדול בתור ובביצוע לסרט אותו הוא מביים, אבל מוכיח שעדיין יש מקצה שיפורים לא קטן, אותו הוא חייב לעבור לפני שיוכל לזכות לקרדיט גדול יותר עבור בימוי הסרט.


ואני אהיה ההופעה הקצרה שלכם להערב | באדיבות Tulip Entertainment

משפט על הסרט:
חסרה כריזמה שהייתה קיימת פעם בטונות וכזו שלא חסרה לנורטון בדרך כלל. נוכחותו, בסרט שהוא די דלוח, לא מצליחה להציל אותו מהשיממון, להיפך, הוא נגרר יחד עם הסרט.

משפט על הבמאי:
מביים במיומנות ובמקצוענות, אבל נוטה להיגרר אחרי הרצון להציג יותר מדי פרטים ועל כן הסרט מרגיש מרוח וכבד מדי לצפייה.

משפט על השחקנים:
נורטון שוב מקושש אל עצמו תפקיד של אדם בעל מוגבלות שיחה מסוימת ועושה זאת היטב ולפעמים אף נשען על הקונספט הזה יותר מדי. לצידו ובעיקר בתפקידים קטנים יחסית - בובי קנאוולה, אית'ן סופלי, ברוס וויליס, וילם דפו, גוגו מבאסו-ראו ולבסוף והכי חשוב ומשמעותי - הקינג פין של הסרט: אלק בולדווין.

משפט על אורך הסרט:
חובה לקצץ לפחות בחצי שעה עד שלושת רבעי השעה. כאמור, ארוך מדי, מרוח מדי ומעייף למדי.
קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
חדשות - היפהפייה והיחפן יום שבת, 24 באוגוסט 2019, 12:25


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"הבנים" הייתה כל כך טובה, שבאמזון פריים ...
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
המעריצים סיימו להמתין והרגע הגיע, אז שחר...
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
סאם ווילסון הפך בהינף שישה פרקים לדבר הא...
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אסופת כוכבי קולנוע מקבלת הזדמנות למנף את...
אוסקר טיים - השלמות
אוסקר טיים - השלמות
טקס האוסקר עוד מעט כאן והגיע הזמן להשלים...
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג" הוא לא סרט טוב בשום ק...
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
סרט שאם לא תשמעו עליו ממישהו, יש סיכוי ל...
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
ה-VOD ממשיך להיות האופציה (כמעט) הכי טוב...
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
שלושים ושלוש שנים לאחר הסרט הראשון, שהיה...
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס, נטפליקס שעל הקיר...מה הסרט הכי ...
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
פברואר כבר מזמן לא, אבל להשלים את הסרטים...
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
ארבע שנים אחרי שג'וס ווידון ירד מכס המלכ...
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
וונדה וויז'ן הכשירו את הקרקע לסדרה הבאה ...
"השוטרים": רק מחכים כבר לעונה השנייה
"השוטרים": רק מחכים כבר לעונה השנייה
אחת מהסדרות המעניינות והמרתקות שהיו לטלו...
סרטים בקולנוע
ביחד ביחד, איש המים, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, כאן היום, מיינסטרים, דברים ששמענו וראינו, הנוסע הסמוי, שומר טינה, כוח רעם, מסעות, מהיר ועצבני 9, קאובוי של אספלט, קיץ של אהבה, ליגת הצדק של זאק סניידר, סתם אחד, יום הכּן, ראיה והדרקון האחרון, ביגי: יש לי סיפור לספר, ממשלת ארה״ב נגד בילי הולידיי, אכפת לי, ארץ הנוודים, המאוריטני, יהודה והמשיח השחור, לכל הנערים: לעולם ועד, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, טום וג'רי, מלקולם ומארי, בספירת לשלוש, החפירה, פאלמר, ראמבל, הדברים הקטנים, החבר שלנו, הצלף, שטח קרב, קרעים של אישה, היובש, מוות ל-2020!, חדשות העולם הגדול, חנוכה, האב, חולית, דיירת להשכרה, הבלוז של מא רייני, סיפור הפרברים, מגלה את אמריקה 2, מינארי, קרודים 2, שמי חצות, הסיפור המדהים של אי הוורדים
בקרוב בקולנוע
חמצן, עד במנוסה, ספיריט: לחופש נולד, קרואלה, ערים, שומר הראש של אשתו של המתנקש, אבהות, הבאטמן, ספייס ג'אם: אגדה חדשה, יחידת המתאבדים, בייבי בוס 2: עסק משפחתי, ונום 2, ספיידרמן: אין דרך הביתה, אדם השחור, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,546 סרטים, 2,972 סדרות, 7,023 עונות, 119,523 פרקים, 391,308 אישים, 570,234 משתמשים, 267,190 הודעות, 28,809 ביקורות, 94,604 תמונות, 6,761 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021