סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"המין החזק": הכל שאלה של עיתוי

יום חמישי, 07 במרץ 2019, 01:55Tuesday, 12 March 2019
שתף בפייסבוק


בסופו של דבר היא הגיעה גם אלינו, מונגשת ומתעכלת הרבה יותר טוב בגרונות. כבוד השופטת רות' ביידר גינסבורג תחדור לתודעה של כולם, בסופו של דבר. עם אבן הדרך האחרונה, לעת עתה, בקולנוע המקומי ותשבה גם את אלו שטרם התוודעו אליה עד כה.

"המין החזק": הכל שאלה של עיתוי
"המין החזק": הכל שאלה של עיתוי

הכרונולוגיה של סרטי רות' ביידר גינסבורג יצאה קצת הפוכה ובסופו של דבר הסרט העלילתי מרגיש כאילו הוא מנסה לרכב על הצלחתו של זה ממחלקת הדוקומנטרי. הסרט RBG שפתח את שנת 2018 במיליון וחצי פסטיבלים, היה מועמד בסופו של דבר לשני אוסקרים ונותר בגדר מועמד כאשר עשן הפרסים התפזר, אך נותר בגדר סרט מרתק בפני עצמו. הצפייה ביצירת הדוקו הנפלאה הזו מעניקה כיסוי מקיף לנקודות הציון המשמעותיות בחייה של האישה הקטנה-גדולה הזו, כאשר היא והאנשים הקרובים סביבה מרואינים, בכדי לקבל מושג על הקווים לדמותה לטווחים קצרים או לכאלו ארוכים יותר.

בסרט הדוקומנטרי מוצגים הישגיה של גינסבורג ברפרוף, מעמיק בחלקו ובעל כותרות משמעותיות בחלק הארי של הסרט. הסרט גם פורש את הפיכתה לתופעה...לא, לא...לאייקון תרבותי בעידן הרשתות החברתיות והדבר הכי קרוב לגיבורת על שחיה, נושמת ומתפקדת כיום. אי אפשר שלא להציץ בחלקים מהסרט הנהדר הזה ולחשוב איך הוא היה נראה בתור סרט עלילתי. מזל שאחיינה של ביידר גינסבורג לא שקט על השמרים, שקד על תסריט ומסר אותו לבמאית מימי לדר, שהספיקה להשחיל אותו עם תום השנה הקלנדרית שעברה, בכדי לראות אם יש סיכוי לגרום לאווז הזה להטיל עוד מועמדות אוסקרית. ובכן, זה לא קרה.


ים של אפור בשתי עיניי | באדיבות בתי הקולנוע לב

מי שכבר צפה בדוקו, ידע פחות או יותר לאן הוא נכנס. מי שלא הספיק וגם פחות מכיר את פועלה של כבוד השופטת הולך לקבל חוויה נעימה ומרתקת למדי, בליווי כל השמאלץ המלודרמטי שיכול לספק סרט עליתי על תופעה תרבותית ואישה שבאמת באמת שינתה את מהלך ההיסטוריה בכל הנוגע לזכויות נשים ולא רק בהינף יד או במהלך יחיד ובודד, אלא ממשיכה לרשום עד היום הישגים בלתי מבוטלים בזירה המשפטית ואף הפכה למודל חיקוי והערצה בקרב הדור הצעיר, שגדל היום – הישג בלתי מבוטל בפני עצמו, בעידן הרשתות חברתיות, לקדש מפעל חיים שכזה.

המסקנה המתבקשת מצפייה בשני הסרטים, כאשר הדוקו ראשון והעלילתי שני, היא שייתכן והסדר צריך להיות הפוך. "המין החזק" הוא אחלה סרט מקור, אם להקביל את אישיותה של ביידר גינסבורג לגיבורת על, שלא לומר וונדר וומן. את הסיפור המלא והמקיף יותר תוכלו לצרוך בזמן קצר יותר; של שעה וחצי, במסגרת הדוקו המרתק והממצה, אבל את השעתיים שמספרות על איך היא הפכה להיות מי שהיא עד אזור מסוים בשלהי שנות השבעים, תוכלו לקבל בדרמה העלילתית הנהדרת ובכיכובם של שניים מהשחקנים המבוקשים ביותר בהוליווד של זמננו.


בדרך הבטוחה למעלה | באדיבות בתי הקולנוע לב

הסצנה הראשונה היא נפלאה ובלתי נשכחת. חליפה נשית כחולה אחת כמעט טובעת בים חליפות שחורות ואפורות. אבל הכחול הזה לא יכול באמת לטבוע בכל האפרוריות הזו, שכן הוא יזרח בהמשך וללא הפסקה. הדרך תהיה רצופה במהמורות ובאותם צבעי אפור ושחור, אבל ברור לכולם שהכחול הזה הולך להשתלט לכם על כל חלקה עלילתית אפשרית ובדיוק כמו הכחול של חליפתה, היא פליסיטי ג'ונס, שמגלמת את ביידר גינסבורג, ללא קשר לדמות אותה היא מגלמת. יש משהו כובש בשחקנית הנפלאה הזו, שהיתה מועמדת לאוסקר על תפקידה בסרט "התיאוריה של הכל".

סיפור המקור של כבוד השופטת די ממוקד ומנסה לרוץ במהירות אל עבר אותו תיק מהפכני, שהפך אותה ואת דרכה לחומרים מהם עשויים סרטי קולנוע מצוינים וסרטים דוקומנטריים טובים אף יותר. לא תמצאו כאן את סיפור ההתאהבות של מרטין גינסבורג ברות' ביידר. אין הרבה מעבר לתחילת הדרך ומספר קשיים שליוו את אותה ההתחלה, מונטאז'ים ארוכי טווח מביאים את הצופה בסופו של דבר ודרך דילוגים גדולים בזמן אל עבר שנות השבעים, שם עתידה ועתיד האומה האמריקאית עומדים להשתנות לעד.


משאירה אבק לכל הגברים מאחור | באדיבות בתי הקולנוע לב

סיפור הסרט מציג בפשטות את דרכה של רות', מהרגע שהיא דורכת בהארוורד ומבינה שהיא תצטרך ללעוס את דרכה אל הפסגה, דרך שלל הערות נבזיות ומחסור במתן הזדמנויות שוות לעבודה עבורה, על אף העובדה שהיא הייתה המצטיינת בכיתתה במשך שנתיים ברציפות. המשך דרכה, במרוצת השנים, בתור פרופסרית במוסד אקדמאי, נפרשת לאיטה עד שמגיעה ההזדמנות לשנות ודווקא דרך מקרה של אפלייה נגד גבר. מקרה שכאמור ישנה את ההיסטוריה לנצח.

העובדות הללו, אשר יוצרות סיפור מעניין בפני עצמו, הן גם החוליות החלשות של הסרט, בכל הנוגע למקוריות שלו והדרך שלו לנסות ולהיות שונה מסרט מבוסס מקרים אמיתיים אחרים. סיפור עלייתה ודרכה הקשה לא שונה מעוד מיליון סיפורי דרמת ספורט, מגדר, גזע או מין. לבסוף הכל קם ונופל שתי מערכות יחסים עולות על המוקד – עם בעלה ועם בתה הבכורה: ג'יין. הבעל, המגולם היטב על ידי ארמי האמר (שחקן נפלא בפני עצמו), הוא התגלמות הבעל המושלם והתומך ביותר שניתן לשער. נקודה שאפשר היה להבין בבירור גם דרך הדוקומנטרי.


האיש שאיתה | באדיבות בתי הקולנוע לב

הבת, קצת פחות. מערכת היחסים של רות' ושל ג'יין הרבה יותר מורכבת, אבל בסופו של יום היא לומדת משתי מערכות היחסים הללו המון על עצמה ועל הדרך שבה היא רוצה לצעוד. ועם כל האמור עדיין מדובר בסרט של רות' ביידר גינסבורג, מעל הכל ועל כן פליסיטי ג'ונס לוקחת על עצמה תפקיד מורכב, סבוך וכזה שחייב להיות נאמן למקור כמה שיותר והיא מבצעת אותו היטב, גם אם זה לא מרגיש הכי נאמן למקור, שכאמור מתגלה במידה רבה דרך הסרט הדוקומנטרי, שיהיה בעוכריו של הסרט העלילתי, לאורך כל הדרך. בקטנה, אבל עדיין יתייצב מאחור וימתין למעידה.

אל תראו את הדוקמנטרי לפני העלילתי. תנו לראש לרוץ בחופשיות על הדרמה, החיוכים המועטים ועל המלחמה הגדולה לחופש ולשיוויון המוצגים בסרט ה"המקור" - העלילתי הנוכחי. קחו אוויר ונשימה ותפסעו בקלילות, לאחר מכן גם לצפות ב"סרט ההמשך". במקום לתת לכתוביות לרוץ על מה קרה עם גינסבורג לאחר תום עלילת הסרט, פשוט תחזרו הביתה ותצפו בסרט הדוקומנטרי הנהדר שבהחלט עושה השלמה ראויה.


תרשמי, תרשמי... | באדיבות בתי הקולנוע לב

משפט על הסרט:
חומק באלגנטיות מכל מכשולי "השפה" המשפטית. גורם להרבה מונחים להישמע הגיוניים ולעלילה להיות קוהרנטית, ברורה ורציפה. סרט נהדר, מחמם ומודע לעצמו לחלוטין. לא לוקח סיכונים והולך על בטוח.

משפט על הבמאית:
מימי לדר ("פיסמייקר", "תעביר את זה הלאה") לא חדשה בסצנה, אבל מעולם לא פרצה קדימה עם סרטים יוצאי דופן. גם הפעם לא. מביימת בבטחה, כי אין כמו ללכת על בטוח, עם נושא הכי בטוח.

משפט על השחקנים:
ארמי האמר הולך ומוכיח שהוא בהחלט הדבר האמיתי ושהוא מסוגל לבצע תפקידי דרמה מאתגרים. פליסיטי ג'ונס כבר כמעט זכתה באוסקר פעם אחת ותקבל הזדמנות נוספת בעתיד בזכות כשרונה והיא מבצעת את תפקידה כהלכה. נוספו להם בתפקידים קטנים, המועמד לאוסקר סאם ווטרסון וזוכת האוסקר קת'י בייטס.

משפט על אורך הסרט:
השעתיים המדודות והמדויקות מרגישות קצת יותר מדי. בייחוד ששמים את ההספק הגדול לאין שיעור של הדוקו בן השעה וחצי. אמנם מדובר במקרה אחד דרמטי, שקבע גורלות, אבל יש משיכת זמן מסוימת. לקצר.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
"משפט השבעה משיקאגו": מה שבע? יום שבת, 17 באוקטובר 2020, 01:35
המשתחלים שלא הצליחו להשחיל יום רביעי, 12 בפברואר 2020, 20:02
העולם שייך לנחנחים יום רביעי, 11 במרץ 2015, 14:49
סיכום עונת הפרסים ואוסקר 2015: הפתעה אמיתית יום שני, 23 בפברואר 2015, 08:40
אוסקר 2015: אוטוטו זה מתחיל יום שישי, 20 בפברואר 2015, 19:14


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
בנדיקט קאמברבץ' כבר באמת לא גילם כמעט חמ...
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
החיקוי הזול של ג'סי אייזנברג מוביל מותחן...
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
הסרט הכמעט תיעודי של אורן גרנר הוא מסע נ...
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
הסרט המצופה של מארוול הסרט התורן בסד...
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
הסרט הבריטי, אשר מתאר את אחד ממבצעי ההונ...
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
ריוסוקה המאגוצ'י הוא המאמי או האוממי החד...
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
החלק השלישי בטרילוגיית השוליים האיטלקיים...
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי, א...
נומי ראפאס בממלכת הביזאר או איך למדתי לדבר שפות נוספות?
נומי ראפאס בממלכת הביזאר או איך למדתי לדבר שפות נוספות?
נומי ראפאס מעניקה שתי הופעות נהדרות, במס...
"X": איקס מסמן את המקום
"X": איקס מסמן את המקום
אחד מסרטי האימה המרשימים, שנראו בשנים הא...
אמזון פינת הולו את נטפליקס
אמזון פינת הולו את נטפליקס
פינת המומלצים של אלו שהוזרמו חוזרת ולוקח...
"'משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק": הוא חזר או שהוא חזר?
"'משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק": הוא חזר או שהוא חזר?
ניקולס קייג' חוזר בסרט מבדר, מצוין, פגיע...
"שלוש קומות": כאן גרים...לא בכיף
"שלוש קומות": כאן גרים...לא בכיף
סרטו החדש של נני מורטי מבוים היטב וגם מע...
פוטין פולש, באטמן אאוט: הקולנוע הרוסי בימים של מלחמה
פוטין פולש, באטמן אאוט: הקולנוע הרוסי בימים של מלחמה
הקולנוע הרוסי, כמו כל מגזר תרבות ותעשייה...
סרטים בקולנוע
אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, סאמרלנד, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האמיצות, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור, שלוש קומות, אבו עומאר, אבן המים הקסומה, אימהות מקבילות, איקס, אמבולנס, הבריחה מפרטוריה, הסיפור שלנו, לב של אש, סוניק 2 הסרט, שאיפה לחיים, הטוב עוד לפנינו, מורביוס, סיראנו, אל תחכי לי, בחורה נחמדה שכמוך, הועידה, הנהגת של מר יוסוקה, העיר האבודה, נשים מתות מהלכות, עם חברים כאלה..., מים עמוקים, 100% זאב, אלה בלה בינגו, ארבעה ימים טובים, ויהי בוקר, חוזה מסוכן
בקרוב בקולנוע
ראמבל, כלב מי שמנגן 2, שעת נקמה, מערבולת, רדופה, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אהבה בשחקים: מאווריק, קדימה, קדימה, יום האם, התחרות הרשמית, הבורגרים של בוב - הסרט, ליגת סופר-פטס, עולם היורה: עולם חדש, סופרנובה, טווח אפס, האדם הגרוע בעולם, משני צידי החוק, שיעורים בפרסית, שנות-אור, פינגווין בלום, בוטיק פריז, בלאק-פון, אלביס, הכל עבר בשלום, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, תור: אהבה ורעם, שירת סרטני הנהר, רכבת הקליע, Nope, אדם השחור, חיה, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, האלווין סוף, הפלאש, משחק הניצודים, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית 7

TOP 500
סטטיסטיקות
28,912 סרטים, 3,035 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 400,833 אישים, 593,311 משתמשים, 267,332 הודעות, 29,039 ביקורות, 99,912 תמונות, 7,218 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022