סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"שחור על לבן": שוב קאן

יום חמישי, 09 באוגוסט 2018, 18:37Thursday, 09 August 2018
שתף בפייסבוק


ברוך השב מיסטר ספייק לי. הבמאי המוערך והלוחמני חוזר להציג בקאן, 25 שנים לאחר הופעת הבכורה שלו על השטיח האדום באותו המקום. העלילה לא באמת משנה, אלא הסאבטקסט הזועם והוא נאמר בקולי קולות.

"שחור על לבן": שוב קאן
"שחור על לבן": שוב קאן

ספייק לי שוב צועד בבטחה על המרבדים האדומים והארוכים של פסטיבל קאן והוא עושה זאת בביטחון כמעט מתריס. זו הפעם השנייה שהבמאי הזה מגיע לפסטיבל קאן ומציג את אחד מסרטיו, אחרי שבפעם האחרונה הוא עשה זאת לפני כעשרים וחמש שנים, עם ״עשה את הדבר הנכון״, עליו גם היה מועמד לפרס האוסקר, עבור התסריט. בפעם שעברה הוא סיים עם מועמדות, הפעם הוא גם לקח איתו את הפרס השני בחשיבותו (פרס ה"Grand Prix") על הסרט אשר מתיימר לזעזע קצת את אמריקה ונתן במה והשתמש באירועי שארלוטסוויל, משנה שעברה, בתור מוזה ובכדי להוליך אותו ליצור את היצירה הנוכחית.

דונאלד גלובר לא לבד, ספייק לי כבר בעסק הזה ממזמן ועל אף שאי אפשר להתעלם מהקליפ של גלובר, בתור צ'יילדיש גמבינו, שיורה, מפזז ומבקר את עמו שלו, ספייק לי כבר משמיע את הביקורת הזו כבר מספר עשורים ועושה זאת בתור אחד ממובילי זרמי קולות המבקרים והדרך בה הם מבצעים את הביקורת. אותה דרך הולכת ומשתנה ובקרב אומנים, ובכן...השיטות הן כל כך מגוונות וספייק לי עושה את זה באולד סקול סטייל, עם עלילה גרובית היישר משנות השבעים, מבוססת סיפור אמיתי ומהולה בהומור סרקסטי וחסר פשרות, כזה שמזמין להוריד מכובד הראש של הנושא ולצלול בכיף אל תוך העלילה.


(תרימו אגרופים באוויר | באדיבות Tulip Entertainment)

בגדול, ספייק לי כבר עשה את שלו ברגע שהכריז על שם הסרט. תנסו רגע לקרוא אותו ברצף...אוקיי, עכשיו תסובבו את הראש מהכיתוב, תנשמו נשימה עמוקה...עוד אחת ועכשיו תגידו את שם הסרט במכה. הצלחתם? נהדר. לא הצלחתם? זוכרים משהו עם "Black Man"? עם ראשי התיבות "KKK"? זוכרים איך אומרים את הכל ביחד? תקראו שוב, תגידו שוב. לא הולך, אבל המסר עבר והשם מבריק, כמה שהוא מבריק. מבריק כמו הסרקזם המטפטף בארסיות מהסרט. מבריק כמו חוסר הבושה של לי לומר מה שהוא חושב על טראמפ ובלי יותר מדי תחכום ועדינות, פשוט עם האמת שלו לפני האומה. נכון? לא נכון? אנטי גזענות? גזען בעצמו? המון שאלות והמון תשובות ישירות אל תוך הפרצוף של הצופה.

לי כבר לא ביים משהו טוב כבר זמן רב ובשביל לחזור לסרטים המדוברים שלו, הוא בעצם משחזר או משכתב חלק מהם ויוצק תכנים דומים לסרטו הנוכחי וכמובן מתכתב עם סרטים אחרים העוסקים בגזענות ובמאבק של האפרו-אמריקאים בממסד, אבל בסרט הנוכחי הוא פשוט תוקף את טראמפ באופן גלוי ומובהק בתחילתו וסופו של הסרט ואת הגזענות האמריקנית, שעזרה להעלות את טראמפ לשלטון, הוא מפרק לגורמים תוך כדי הסרט וללא התנצלויות או מעטפות חיצוניות. לי פשוט עושה מה שהוא עושה טוב כבר מזה כמה עשורים ודוחף הרבה אמת להרבה גרונות אמריקאיים ולא רק.


(עזבו אתכם מנרות, להרים פלאפונים באוויר | באדיבות Tulip Entertainment)

עלילת הסרט לוקחת את קהל הצופים לכיוון סוף שנות השבעים, אך ברור למן הרגע הראשון ש-לי מכוון גם לזמננו אנו, כאשר הוא עוקץ באלימות את טראמפ עם פתיחת הסרט דרך מונולוג של אלק בולדווין. מעבר לכך מתנהלת לה עלילה, שבבסיסה גיבור אפרו-אמריקאי בשם רון סטולווורת', שהיה לשוטר הראשון בקולורדו ספרינגס שהוא שחור, סטולוורת' כל כך רצה להיות יוצא דופן בכל פרמטר ואספקט ממה שמוכתב עבורו מתוקף צבע עורו, עד שהחליט ביום בהיר לקיים שיחה לכיוון אחד - הנהלת ה-KKK המקומית והוא היה סבור שייצא עם מידע מינימלי אודות הארגון, אבל לא שיער לחלם כה גדול עד כי הוא, בתור שחור ודרך הטלפון, הצליח להתקבל לארגון, אשר ראשיו לא חשדו במאומה.

המשך העלילה הציג את הבלש שנכנס לנעליו של רון, בתור רון עצמו, בכל הנוגע לצד החזותי. שם הבלש היה פליפ זימרמן, שגדל כיהודי ובעצם מייצג עוד אוכלוסייה בסיכון, מבחינת ה-קו קלוקס קלאן. השניים מסתננים לארגון ודרך אנשי הארגון הם מנסים לקבוע את אופיו ומהי האמת לגביו ולגבי גודל האיום מצידו של הארגון הגזעני. הדרך בה סטולוורת' חודר לארגון משעשעת כמו עוד הרבה רפרנסים ששומרים על הומור לצד עקיצות אלגנטיות לכיוון הנשיא הנוכחי של ארצות הברית. כמו התחלת הסרט, כך הוא גם ממשיך ולי לא חס לרגע על "אויביו" וממשיך לשמור על הכיוון בעוד עלילת הסרט נמשכת באופן עצמאי ומעניין לכשעצמו, כאשר היא לוקחת את הצופה בסגנון סבנטיז, בסרט שותפים עם נוסחא קלאסית למדי ועמוסה ברפרנסים לסרטים דומים מהתקופה, הז'אנר והסגנון הכללי ובכך לוקה ספייק לי, כאשר העלילה היא כמעט רק תירוץ.


(אני גיבור על, לובש גלימה ועף למעלה...לשם | באדיבות Tulip Entertainment)

הזעקה של הבמאי מנסה להצביע על העובדה שבין הסבנטיז העליזים לבין שנות העשרה הנוכחיות, לא השתנה הרבה והמלחמה נותרה בעינה, בטח ובטח כאשר מגיע סופו של הסרט ולי מתמקד ברצח בשארלוטסוויל, על רקע הפגנות השנאה של הניאו נאצים אל מול תומכי האנושיות באשר היא, מה שעלה לפעילה אחת בחייה. שיא השיאים של הסרט מגלם בתוכו תמונת מראה לניאו נאציזם הישן והחדש, כאשר לי פשוט מרים את מראת הגזענות שרק מוכיחה לאותם לחברי הקלאן שהיהודים ושחומי העור, השנואים עליהם כל כך, יכולים להסתובב ביניהם בלי מפריע ובעצם מקור ושורש השנאה מבוסס על כלום ושום דבר.

ספייק לי בסך הכל ממשיך ושומר על אותה האג'נדה עוד מימי "עשה את הדבר הנכון" וכאשר הוא מעלה את עצמו על השטיח בקאן הוא לא מתיימר להציג קונספט חדש או ביצוע יוצא דופן, הוא פשוט בא ואומר (בפעם המי יודע כמה) את האמת שלו בפנים ועל בד הקולנוע ואין בזה רע, על אף העובדה שחידושים כרגע, הם ממנו והלאה. הוא עדיין כוכב ההצגה הגדול ביותר, על אף צוות מרשים למדי של שחקנים מוכשרים. לי שוב גונב את ההצגה וזה בסדר, כל עוד האמירות והאמיתות שלו נשמעות למרחקים, כפי שהוא מתכנן מראש.


(מישהו רוצה להצטרף והוא נשמע לבן וגזען | באדיבות Tulip Entertainment)

משפט על הסרט:
קומדיית שותפים נהדרת, עם מסרים שאינם משתמעים לשני פנים ולאף כיוון או פינה אחרת מקהל היעד הנבחר - אמריקה. עשוי בצורה מבריקה וקולע למטרה, הן מבחינת הביצוע, הצילום, המוזיקה וכמובן המשחק.

משפט על הבמאי:
קשה לומר עוד משהו מעבר למה שנאמר בשורות העליונות, אבל ספייק לי בהחלט גונב את ההצגה פעם נוספת, הן בתסריט וכמובן בביצוע והפוקוס בשטיח האדום.

משפטים על השחקנים:
ג'ון דיוויד וושינגטון, הבן של דנזל, בורח לרגע מהתפקיד המבריק שלו ב"בולרז" ועושה את זה בענק על הבמה הכי מרכזית שאפשר לחשוב עליה, בחסות הבמאי שנותן לו את הכנפיים לעוף. אדם דרייבר ממשיך להציף את המסך וניכר כאילו הוא פשוט נמצא כמעט בכל הפקה אפשרית וטופר גרייס שוב חוזר לבמה המרכזית. לורה הרייר, שהייתה נפלאה ב"ספיידרמן" האחרון בתפקיד טוב ושונה בסרט הנוכחי ואלק בולדווין, נו...הוא אחלה טראמפ, כרגיל.

משפט על אורך הסרט:
קצת ארוך ועם זאת לא מורגש כאחד כזה וזאת עקב העובדה ש-לי בהחלט עושה עבודה נהדרת מבחינה תסריטאית ועלילתית, עם הומור שזור בעלילה מותחת ומרתקת.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
נטפליקס בק 2 בק: בין ניצול קשישים לחור הולך ונפער בראש יום שישי, 05 במרץ 2021, 00:36
יום הולדת לדנזל וושינגטון יום שבת, 28 בדצמבר 2019, 10:36
הימורי אוסקר® 2019 יום ראשון, 24 בפברואר 2019, 13:13


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
ארי פולמן מצליח לעשות מה שרבים לפניו החל...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
חואקין פיניקס לוקח כמה צעדים אחורה, אחרי...
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
הן גיא פירס ובעיקר ליאם ניסן נמצאים בשפל...
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
הדניאל'ס, בסרטם השני בלבד, מביימים את אח...
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
בבית המשפט של מחוז פיירפקס שבמדינת ווירג...
"מלך הצפון": איסטר אגרס
"מלך הצפון": איסטר אגרס
הרבה כוכבים, הרבה זמן מסך, הרבה טקסים, ה...
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
בן פוסטר וזה כבר ספויילר כיוון שלא תזהו ...
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
בנדיקט קאמברבץ' כבר באמת לא גילם כמעט חמ...
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
החיקוי הזול של ג'סי אייזנברג מוביל מותחן...
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
הסרט הכמעט תיעודי של אורן גרנר הוא מסע נ...
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
הסרט המצופה של מארוול הסרט התורן בסד...
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
הסרט הבריטי, אשר מתאר את אחד ממבצעי ההונ...
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
ריוסוקה המאגוצ'י הוא המאמי או האוממי החד...
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
החלק השלישי בטרילוגיית השוליים האיטלקיים...
סרטים בקולנוע
אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, מערבולת, שעת נקמה, כלב מי שמנגן 2, אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, סאמרלנד, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האמיצות, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור, שלוש קומות, אבו עומאר, אבן המים הקסומה, אימהות מקבילות, איקס, אמבולנס, הבריחה מפרטוריה, הסיפור שלנו, לב של אש, סוניק 2 הסרט, שאיפה לחיים, הטוב עוד לפנינו, מורביוס, סיראנו, אל תחכי לי, בחורה נחמדה שכמוך
בקרוב בקולנוע
ליגת סופר-פטס, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, עולם היורה: עולם חדש, טווח אפס, האדם הגרוע בעולם, לעבור לגור עם הבת שלי, חומוס FULL טריילר, שנות-אור, שיעורים בפרסית, משני צידי החוק, בלאק-פון, בוטיק פריז, אלביס, לומדת לעוף, הכל עבר בשלום, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, תור: אהבה ורעם, אף פעם לא מאוחר, פשע הוליוודי, רכבת הקליע, שירת סרטני הנהר, Nope, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, אדם השחור, טרף, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, האלווין סוף, הפלאש, משחק הניצודים, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,926 סרטים, 3,036 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 401,206 אישים, 594,037 משתמשים, 267,331 הודעות, 29,045 ביקורות, 100,064 תמונות, 7,242 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022