סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"7 דקות אחרי חצות": העץ הנדיב

יום חמישי, 18 במאי 2017, 13:05Thursday, 18 May 2017
שתף בפייסבוק


חואן באיונה מצליח לביים סרט מרגש וסוחף נוסף, בתרגום מוצלח ומדויק לרומן הרילאיסטי/פנטסטי לנוער. עם הופעות מצוינות של חברי הקאסט ובעיקר עם דיבוב מוצלח של עץ מרשים, בעל מבטא אירי.

"7 דקות אחרי חצות": העץ הנדיב
"7 דקות אחרי חצות": העץ הנדיב

"פעם אחת היה עץ והוא אהב ילד אחד קטן...", במילים אלו מתחילה הגרסה המתורגמת לספר הילדים, "העץ הנדיב" מאת של סילברסטיין. העץ הנדיב מלמד את הילד זיקה לטבע ואהבת אמת מהי ובעיקר מלמד אותו על התפתחותו האישית לצד גדילה והיחסים בין האדם לטבע, איבוד התמימות וכדומה. הסרט הנוכחי גם הוא מבוסס על סיפור. לא, לא זה שאויר ונכתב על ידי הקריקטוריסט של פלייבוי (סילברסטיין). הסיפור "7 דקות אחרי חצות" נכתב על ידי פטריק נס והוא לוקח את כיוון קצת שונה מספר הילדים המפורסם, מקצין את הריאליזם (ואת המימד הפנטסטי שבו) שלו וגם תופס כיוון שונה של טיב היחסים בין הילד לטבע, המיוצג על ידי עץ גדול מימדים, שאשכרה לובש צורה, פנים וחשוב מכל, עוטה קול מרשים, הבוקע מגרונו של המדובב ליאם ניסן.

שם הסרט, במקורו הוא (ואם ניתן לתרגם זאת בצורה נאמנה למקור): "המפלצת קוראת" ודווקא כאשר היא קוראת, חייו של קונור, הילד, מתחילים לקבל כיוון ורצון לשאיפה לנורמאליות מאשר מצבו הרגיל. סטיבן שפילברג ניסה את כוחו בהחייאת סיפור ילדים עם מפלצת עצומת מימדים אשר חוברת לילדה, כאשר ביים בשנה שעברה את "העי"ג" וכשל כמעט בכל צורה לקצור הצלחה ולשחזר ימים קדומים. אולי בפן הוויזואלי הוא הצליח לייצר הצלחה יחסית, אבל בכל הנוגע לסיפור ולדרך הצגתו הוא נותר בקווים הבינוניים שהוא טווה כבר שנים, לאחר ההצלחות הגדולות בין שנות השבעים לשנות התשעים.


(אל תדאגי אמא'שלו, אני לא מחזיר אותו מאוחר)

כמעט משום מקום מגיע חואן אנטוניו באיונה הקטלוני הצעיר ומצליח לייצר שילוב מופלא של אלמנטים, אותם שאב ממספר ז'אנרים בהם הצטיין בעבר. הבמאי, דובר הספרדית, שכבר הוכיח את יכולותיו ב"הבלתי אפשרי" משחזר את מיטב האלמנטים המובילים מהסרט ההוא, בכיכובם של יואן מקגרגור ונעמי ווטס. דרמה אדירה, אשר לצידה תופסים מקום אפקטים מרשימים, אימה מפוזרת בעדינות מעל ודווקא את המתח הוא הותיר בסרטו הנוכחי על אש קטנה. ב"הבלתי אפשרי" המתח היה הז'אנר המוביל והמניע המרכזי, כאן הוא משני למדי ומפנה מקום עבור דרמה קורעת לב ומסר חצי נסתר חצי גלוי, שהולך ומתברר בצורה שאינה משתמעת לשני פנים ולא דורשת הסברים מיוחדים עת הימשכו של הסרט וההובלה שלו להתרה.

אם "העי"ג" של שפילברג נכשל לייצר אמפתיה ואהבה של הקהל, היו בטוחים כי הסרט הזה יגרוף את כל החוסרים. בייחוד נוכח כוכבו הצעיר לואיס מקדוגל, שכבר הספיק לככב בסרט הבינוני "פן". מקדוגל מגלם את קונור אומ'אלי, ילד צעיר אשר נוטה לחלום ולהרהר ונושא על גבו נטל גדול מימדים. הוא גדל בבית עם אמא גוססת (פליסיטי ג'ונס הנפלאה), כאשר האבא (טובי קבל) גר בכלל במדינה אחרת, מה שממצב את קונור מזמן בתור הגבר בבית, נטול ילדות אמיתית וכאשר הוא מגיע למחוזות הילדות, בבית הספר, הוא מוצא שם בעיקר הקנטות, הצקות ובריונים שמחכים לו מעבר לפינה והם גם בערך היחידים שמודעים לנוכחותו.


(סבתוש, איפה את שומרת פה את האקס בוקס?)

סבתו של קונור (סיגורני וויבר) נכנסת לחייו, כהכנה לעצם העובדה שהוא הולך להיוותר לבדו, בלתי נראה ומיוסר והיא לא תורמת יותר מדי בהתנהגותה הקשוחה והקפדנית. את כל הצרות היומיומיות הללו מתעל קונור לפנטזיה ובדיוק בשבע דקות לאחר חצות הליל הוא פוגש בעץ הטקסוס הממוקם בתור סוג של שומר לבית הקברות הקרוב לביתו של קונור. עץ הטקסוס קורם עור, גידים, שורשים וענפים ומגיע, להפתעת הצופים האחוזים באימה רגעית, לנסות לשקם את קונור דרך שלושה סיפורים עם מסרים אנושיים, אשר אמורים לעזור לקונור להיפתח ולהסיר עול גדול מליבו.

הסיפורים הללו מוסברים תוך כדי הסרט לפשר תוצאותיהם וכמו כן מקבלים את הקישור הדרוש מפיו של ליאם ניסן, בתפקיד העץ, על מנת שקונור והצופים יבינו את המשמעות החבויה בהם עבור סיפורו האישי וסיוטו החוזר ומתמשך של קונור מדי לילה, אותו קונור לא מצליח להסביר. גם לצופים שלא ישכילו לחבר את הנקודות ולהבין את המסרים האנושיים החבויים בסיפור, מפשט באיונה את המסר, מציף אותו אל על ועושה זאת בצורה מרגשת, עם סיפור ההתבגרות המואץ של קונור. הוא עושה זאת עם דגש גדול על וויזואליות מרשימה וגם אפקטים ווקאליים מרשימים, אשר מפיחים רוח חיים בערימת הענפים המרשימה ושופעת הסיפורים, אותה מדבב ניסן באופן מעורר כבוד.


(אמא, בלי פלוצים מתחת לשמיכה? מה מצחיק אותך?)

קונור חולק עם אימו מספר רגעים מרגשים ודווקא הכי פחות מרגש מהם, צפייה בגרסה הישנה והקלאסית של "קינג קונג" מאחדת בתוכה את כל סיפורו של קונור וסיפור הסרט בכלל, כאשר קונור מרגיש הזדהות עם הגורילה הענקית הנרדפת והלא מובנת וכך הוא בעצם מתרגם את סיפורו האישי אל עבר מפלצת העץ גדולת המימדים, אשר עוזרת לו לבצע תהליך התבגרות אינסטנט, תוך סיפור שלושה סיפורים עם מוסר השכל עקיף שאמור לתרום לתהליך ההתבגרות וההתגברות של קונור עם מצב אמו ועם מצבו הכללי.

באיונה ממשיך להבטיח ולקיים, ככוכב עולה בשמי הבמאים ההוליוודיים הצעירים, איתו הוא לוקח את מקדוגל הצעיר, אשר נכנס לרשימה מצומצמת של כוכבים צעירים ובעלי עתיד מבטיח ועם החיזוק של השחקנים המוכחים והסיפור הנפלא והמרגש של נס הם יוצרים חוויה קולנועית מרתקת, מבריקה ומפעימה שבהחלט מותירה חותם עם סיפור אנושי, שמסופר במינימום קלישאות ועם מקסימום אמצעים קולנועיים שמבצעים איזון לדרמה, עם פנטזיה מתורגמת קולנועית כהלכה.


(מי ביקש סיפורי עמים ולא קיבל?)

משפט על הסרט:
סרט צנוע, שלא קיבל יותר מדי תשומת לב ופוקוס ועדיין מעניק לצופה בדיוק את מה שהוא חיפש בכל חזית אפשרית והוא באמת פנינה קולנועית משובחת שאי אפשר לצאת מאוכזב ממנה.

משפט על הבמאי:
אחרי "בית היתומים" ו"הבלתי אפשרי" מוכיח באיונה שהוא הדבר האמיתי כאשר הוא מצליח להרחיב את התמחותו לעוד מספר סוגות ונראה שהפרויקטים הולכים ומשתפרים, כאשר הבמאי הזה אוחז בהגה, בעודו מייצר יצירות לכולם. גם לקהל הרחב וגם לקהל המבקרים הביקורתי והתובעני.

משפט על השחקנים:
מקדוגל כבר היה שולי ב"פן" ופה הוא מרכזי ונפלא, מלא רגש וכנות, אמין ומפעים. וויבר נותנת החייאה לקריירה עם תפקיד קטן וגדול, מרגשת ואפילו משאירה בצל את תפקידה הנהדר של פליסיטי ג'ונס, בתור האמא החולה. מרגשת, כבר אמרנו? טובי קבל הוא תרומה לכל קאסט, אבל ממש לא קרוב למיצוי היכולות הקולנועיות שלו (ואף מילה על "רוק'נרולה&qu ot;) ולבסוף הופעה מזערית של ג'רלדין צ'פלין, ככה לקינוח.


(כן, כן... סוגר את השער, בסדר.)

משפט על אורך הסרט:
שעה ו(כמעט) חמישים, שקצת נמתחים לקראת הסוף, אבל מצליחים לרדת מרף המאיסות של השעתיים וכמעט קשה לציין שומן מיותר בסרט נהדר, שבאמת לא גורם להסתכל על השעון לשנייה אחת.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
סיכום שנת 2016 בקולנוע יום שישי, 06 בינואר 2017, 21:15


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
נטפליקסים בשירות BLM
נטפליקסים בשירות BLM
בימים שבהם Black Lives Matters הוא ביטוי...
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"הבנים" הייתה כל כך טובה, שבאמזון פריים ...
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
המעריצים סיימו להמתין והרגע הגיע, אז שחר...
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
סאם ווילסון הפך בהינף שישה פרקים לדבר הא...
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אסופת כוכבי קולנוע מקבלת הזדמנות למנף את...
אוסקר טיים - השלמות
אוסקר טיים - השלמות
טקס האוסקר עוד מעט כאן והגיע הזמן להשלים...
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג" הוא לא סרט טוב בשום ק...
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
סרט שאם לא תשמעו עליו ממישהו, יש סיכוי ל...
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
ה-VOD ממשיך להיות האופציה (כמעט) הכי טוב...
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
שלושים ושלוש שנים לאחר הסרט הראשון, שהיה...
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס, נטפליקס שעל הקיר...מה הסרט הכי ...
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
פברואר כבר מזמן לא, אבל להשלים את הסרטים...
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
ארבע שנים אחרי שג'וס ווידון ירד מכס המלכ...
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
וונדה וויז'ן הכשירו את הקרקע לסדרה הבאה ...
סרטים בקולנוע
עד במנוסה, חמצן, ביחד ביחד, איש המים, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, כאן היום, מיינסטרים, דברים ששמענו וראינו, הנוסע הסמוי, שומר טינה, כוח רעם, מסעות, מהיר ועצבני 9, קאובוי של אספלט, קיץ של אהבה, ליגת הצדק של זאק סניידר, סתם אחד, יום הכּן, ראיה והדרקון האחרון, ביגי: יש לי סיפור לספר, ממשלת ארה״ב נגד בילי הולידיי, אכפת לי, ארץ הנוודים, המאוריטני, יהודה והמשיח השחור, לכל הנערים: לעולם ועד, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, טום וג'רי, מלקולם ומארי, בספירת לשלוש, החפירה, פאלמר, ראמבל, הדברים הקטנים, החבר שלנו, הצלף, שטח קרב, קרעים של אישה, היובש, מוות ל-2020!, חדשות העולם הגדול, חנוכה, האב, חולית, דיירת להשכרה, הבלוז של מא רייני, סיפור הפרברים, מגלה את אמריקה 2, מינארי, קרודים 2
בקרוב בקולנוע
ספיריט: לחופש נולד, קרואלה, בגידה, ערים, שומר הראש של אשתו של המתנקש, אבהות, הבאטמן, ספייס ג'אם: אגדה חדשה, יחידת המתאבדים, בייבי בוס 2: עסק משפחתי, ונום 2, ספיידרמן: אין דרך הביתה, אדם השחור, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,547 סרטים, 2,972 סדרות, 7,023 עונות, 119,523 פרקים, 391,319 אישים, 570,503 משתמשים, 267,190 הודעות, 28,809 ביקורות, 94,620 תמונות, 6,762 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021