סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים": שהכוח, נו...אתם יודעים

יום שישי, 16 בדצמבר 2016, 04:55Thursday, 19 December 2019
שתף בפייסבוק


שנה עברה והמותג, אשר ממנף את עצמו מחדש, מגיע לפוצץ עוד שיאים קופתיים וממשיך בגיוס האגרסיבי שלו למעריצים צעירים יותר וכאלו שכנראה לא צריכים את מאסטר יודה בשביל לצאת מהחורים לכיוון הקולנוע.

"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים": שהכוח, נו...אתם יודעים
"רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים": שהכוח, נו...אתם יודעים

בדיוק לפני שנה (פחות ארבעה ימים) התפוצצה על המסך שירת הלל לסרטי סטאר וורס בכל הזמנים, ג'יי ג'יי אברהמס עשה את ככל שביכולתו בשביל לרצות את קהל המעריצים וגם לנסות לפתח משהו בטעם עכשיווי. הדמויות בגרו והזדקנו וכך גם קהל המעריצים, אבל לדיסני היו וישנן עדיין תוכניות עבור הילדים הבוגרים של המעריצים הוותיקים ולכן, כשם שטרילוגיה אחת החלה, במקביל החלו החברים בדיסני לפתח טרילוגיה וסרט נוסף, במציאות מקבילה לזאת שקדמה לעלילת הסרט הרביעי בסדרה והראשון במספרו, בעולם "מלחמת הכוכבים". הסרט הנוכחי מספר את סיפורו בנייתו של "כוכב המוות" וניסיונות המורדים לעצור את הבנייה. הוא גם סרט אשר מספר סיפורים של תקווה וגאולה בעבור מספר דמויות, שאולי נעדרות נוכחות משמעותית, כמו אותן דמויות מיתולוגיות, עליהן גדלו מרבית הצופים, אבל כאלו שמצליחות לעורר הזדהות למהלך הסרט, לשמו הן נוצרו.

הסיפור הנוכחי מתיימר להתנתק באופן ישיר, לראשונה בקולנוע, מהדמויות שהובילו את המותג ומרגיש כמו שלוחה קולנועית של סדרת הטלוויזיה "סטאר וורס - המורדים" וגם מתנהג כאחד כזה, כאשר הוא ממקם את עצמו בערך באותה תקופה עלילתית, בה התרחשה עלילת הסדרה וגם משלב בתוכו את הדמויות המוכרות, השייכות לעולם המקורי של מלחמת הכוכבים. עלילת הסרט הנוכחי מוזכרת בטקסט הפותח של "מלחמת הכוכבים - תקווה חדשה" ומשם ועד גלגול לסדרה צידית עברו אולפניו של ג'ורג' לוקאס כברת דרך ארוכה ורצופה בסרטים מוצלחים יותר ופחות. פתיח הסרט, סוחט מחיאות הכפיים של המעריצים, איבד אלמנט חשוב ובעל נוכחות לסדרת "מלחמת הכוכבים" והוא אותו טקסט המתחיל בתחתית המסך ונעלם לו אי שם בחלקו העליון. אין סיפור רקע לתחילת הסרט, הצופים מגיעים כבר מוכנים ויודעים שהסרט הזה הוא כמה מילים כתובות ופסיק מהסרט הראשון שיצא אי פעם עבור סדרת המדע הבדיוני, שהגדירה מחדש את חוקי המד"ב.


(מישהו יכול לעזור לי לחצות את הכביש?)

עלילת הסרט לא מנסה להיות מורכבת מדי ולוקחת את הצופים למסע אחורה בזמן, אל תהליך בניית נשק ההשמדה, שייצרה האימפריה - "כוכב המוות" ועל אחד מהאחראים לבנייתו, גיילן ארסו. ארסו (מאדס מיקלסן הנפלא), מאולץ להשתתף בתהליך בנייתו של "כוכב המוות" ועל הדרך מאבד את משפחתו ואת הקשרים היחידים והקלושים לביתו, ג'יין (פליסיטי ג'ונס היפיפייה והפחות מרשימה בסרט הנוכחי), אשר מאומצת על ידי חברו הטוב של גיילן, סו גררה (פורסט וויטאקר בתפקיד פשוט נפלא), אחד ממתנגדיה הבולטים של האימפריה. כמה שנים טובות לאחר שמתכנן "כוכב המוות", אורסון קרניק (בן מנדלסון שמתבזבז בסרט באחד מתפקידי הרשעים הפחות מורגשים) כבר גייס את ארסו, יוצאת ג'יין למסע חילוץ, לא מתוכנן, בעקבות אביה, כאשר מאחוריה גלים על גלים הבנויים מאינטרסים של המורדים, הנזקקים לעזרתה בגיוסו של גררה ללחימה בכוחות האימפריה, המונהגים על ידי המושל טרקין.

קצין בכיר של ברית המורדים (בכיכובו של דייגו לונה) חובר לג'יין והם יוצאים למסע בניסיון לעצור את ההתפתחות של "כוכב המוות", על מנת למנוע את הפעלתו, כי כולם יודעים טוב לאיזה כיוון זה יילך. אי אפשר ללוות סרט של מלחמת הכוכבים ללא דרואיד עם תכונות אנושיות ובמשימה הזו עומד אלן טודיק, אשר מפיח חיים וסרקזם עוקצני ומתובל היטב ב-K-2SO, דרואיד אימפריאלי, שעבר תכנות מחדש וכמה מפתיע, קיבל כמה תכונות אנושיות אשר מכריחות אותו להיות בתפקיד האתנחתא הרובוטית והקומית המוצלחת ביותר של הסרט. בין שאר הדמויות המוצגות בסרט אפשר למצוא חבורה מעניינת המורכבת מטייס אימפריאלי עריק ושני לוחמי דרכים, שהאחד עיוור ובעל חושים מחודדים ביותר.


(ושהסלפי יהיה איתכם | צילום עצמי)

מעבר להשמטה המכוונת של גלילת הטקסט בתחילת הסרט, קשה לומר שאתם הולכים לראות פה הרבה פעילות חרב-אורית ואם מצרפים את שני האלמנטים גם לעובדה שאת חלק מהגיבורים המוכרים של סדרת הסרטים לדורותיה תוכלו לראות בסביבות פעמיים-שלוש בכל מהלך הסרט, אזי ניתן להבחין כיצד מעוניין גארת' אדוארדס לבדל את סרטו מהקלאסיקות, באופנים מסוימים. כן, עדיין ממשיך להתקיים עניין ה-Daddy Issue, כאשר הגיבורה הראשית מחפשת ותרה אחרי אביה, על מנת להשיג אישור מסוים לפעולותיה ואופייה ההולך ומתגבש. עם הניסיון לבדל, אדוארדס גם משמר ועוד איך משמר, כאשר לא מעט אייקונים בתחום האביזרים והמיקומים נותרים כמעט משוכפלים מהסרטים הישנים של הסדרה. אין ניסיון אפילו קל שבקלים לנסות ולסטות מהקו שהתווה לוקאס בזמנו וגארת' אדוארדס מכבד את הקלאסי ועם זאת מנסה לצקת תכנים ואלמנטים אקטואליים משלו.

הפיתוח של העלילה נעדר תחכום בדיוק כמו במרבית סרטי הסדרה, אולי מעבר לתוכן הפוליטי שלו, שמציג לחימה בממשל קר ואכזר מצידם של לוחמי גרילה מאורגנים למדי, אבל למרות חזרתיות על אלמנטים עלילתיים קשה לבוא בטענות לסרט מדע בדיוני שכבר הרים את כל הקונפליקטים שלו מעל פני השטח לאורך השנים, נשארו לו עכשיו משימות פשוטות הרבה יותר - להיות יפה ו(לא)לשתוק. לעשות הכל ברעש, צלצולים והמון אפקטים ואם אפשר לזרוק איזה משהו שמזכיר הומאז' לאפוקליפסה עכשיו (באופן אישי, כל הסצנות של הלחימה על החופים הזכירו, באמת שהזכירו משהו) אז למה לא? הדמויות הראשיות, המשניות וגם הרשע של הסרט לא מפותחת דיין, אבל יש לכך סיבה מרכזית, אותה תבינו בשלב מסוים של הצפייה בסרט.


(שלום, יש לכם פה נורות פלורסנט?)

גארת' אדוארדס, במאי הסרט, בהחלט עושה זינוק עצום בתור במאי. לאחר שביים מספר סרטים קצרים ודוקומנטריים, הוא התנסה בסרט אפקטים ראוותני כ"גודזילה" האחרון, אבל לביים פרק נוסף באשר יהיה ב"מלחמת הכוכבים" זה כבר לא עניין של מה בכך. אדוארדס בהחלט מצליח לענות היטב על הצרכים הבסיסיים מסרט אסקפיסטי שכזה וסצנות האקשן לא מפסיקות להרשים, התלת מימד קצת פחות רלוונטי, נו... כרגיל ובבחינת התוצאה, מצליח אדוארדס לעמוד תחת הנטל. דווקא השחקנים הראשיים מצליחים להחביא את נוכחותם היטב מאחוריי גודל המותג, כאשר ג'ונס מעניקה הופעה יבשושית, לא מרגשת וכזו שלא מזכירה במאומה את הופעתה הכבירה ב"תאוריה של הכל" ולא באמת משכנעת, גם מנדלסון, בתפקיד היריב שמולה, לא מצליח להרים את עצמו לרמה גבוהה מדי, בתור נבל. מנדלסון כבר היה ענק בלא מעט סרטים בשנים האחרונות, את ההופעה הזו הוא לא ייקח איתו הלאה. למזלם יש לצידם אושיות בכירות כגון מיקלסן ו-וויטאקר, שבהופעות קצרות יחסית, מצליחים להשאיר את חותם האיכות הידוע שלהם.

אחרי שאברהמס עשה הומאז' ארוך ומצוין למרבית סרטי סדרת "מלחמת הכוכבים", מגיע אדוארדס ומנסה את מזלו מהצד, עם הייפ קטן יותר וסיפור בניחוח דומה. בלי דמויות ענק, שעשויות להוות מכשול נוסטלגי, מצליח לדלג אדוארדס על לא מעט מכשולים ולנווט את ההפקה שלו לחוף מבטחים, על מנת לתת תשובה טובה מצידו של "הכוח" בדיוק שנה אחרי שעשה זאת אברהמס בהצלחה מרובה. יכול להיות שאת שעות הקסם האמיתיות והאקטואליות ביותר שלה, עשתה הסדרה בזמן אמת אי שם בשלהי שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. אבל גם להחזיר קהל ולבנות בסיס חדש וצעיר עשוי להיות הישג מרגש ולא קטן עבור דיסני ושות'.
קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר": קיילו כל הקיצים יום חמישי, 19 בדצמבר 2019, 18:20
הרחק מהמסך הגדול - ספיישל איגרוף יום שני, 26 בנובמבר 2018, 00:23
אוסקר 2017: הימורים ובחירות אישיות יום רביעי, 01 בפברואר 2017, 12:31
מועמדי אוסקר 2017: אין הפתעות יום רביעי, 25 בינואר 2017, 02:52
סיכום שנת 2016 בקולנוע יום שישי, 06 בינואר 2017, 21:15


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
חואקין פיניקס לוקח כמה צעדים אחורה, אחרי...
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
הן גיא פירס ובעיקר ליאם ניסן נמצאים בשפל...
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
הדניאל'ס, בסרטם השני בלבד, מביימים את אח...
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
בבית המשפט של מחוז פיירפקס שבמדינת ווירג...
"מלך הצפון": איסטר אגרס
"מלך הצפון": איסטר אגרס
הרבה כוכבים, הרבה זמן מסך, הרבה טקסים, ה...
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
בן פוסטר וזה כבר ספויילר כיוון שלא תזהו ...
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
בנדיקט קאמברבץ' כבר באמת לא גילם כמעט חמ...
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
החיקוי הזול של ג'סי אייזנברג מוביל מותחן...
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
הסרט הכמעט תיעודי של אורן גרנר הוא מסע נ...
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
הסרט המצופה של מארוול הסרט התורן בסד...
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
הסרט הבריטי, אשר מתאר את אחד ממבצעי ההונ...
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
ריוסוקה המאגוצ'י הוא המאמי או האוממי החד...
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
החלק השלישי בטרילוגיית השוליים האיטלקיים...
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי, א...
סרטים בקולנוע
אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, מערבולת, שעת נקמה, כלב מי שמנגן 2, אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, סאמרלנד, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האמיצות, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור, שלוש קומות, אבו עומאר, אבן המים הקסומה, אימהות מקבילות, איקס, אמבולנס, הבריחה מפרטוריה, הסיפור שלנו, לב של אש, סוניק 2 הסרט, שאיפה לחיים, הטוב עוד לפנינו, מורביוס, סיראנו, אל תחכי לי, בחורה נחמדה שכמוך
בקרוב בקולנוע
ליגת סופר-פטס, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, עולם היורה: עולם חדש, טווח אפס, האדם הגרוע בעולם, לעבור לגור עם הבת שלי, חומוס FULL טריילר, שנות-אור, שיעורים בפרסית, משני צידי החוק, בלאק-פון, בוטיק פריז, אלביס, לומדת לעוף, הכל עבר בשלום, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, תור: אהבה ורעם, אף פעם לא מאוחר, פשע הוליוודי, רכבת הקליע, שירת סרטני הנהר, Nope, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, אדם השחור, טרף, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, האלווין סוף, הפלאש, משחק הניצודים, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,926 סרטים, 3,035 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 401,185 אישים, 593,959 משתמשים, 267,330 הודעות, 29,045 ביקורות, 100,053 תמונות, 7,242 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022