סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » קולנוע
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"לוויתן": מרוסיה בדיכאון

יום חמישי, 19 במרץ 2015, 01:03Thursday, 19 March 2015
שתף בפייסבוק


עם או בלי אוסקר ביד (בעיקר בלי), "לוויתן" של אנדריי זביאגניצב עשה את הרעש הגדול במים, אשר בהם הוא שחה והגיע לתודעה העולמית. עכשיו נותר לראות אם הגלים, שהותיר אחריו הצדיקו את המאמצים שהושקעו.

"לוויתן": מרוסיה בדיכאון
"לוויתן": מרוסיה בדיכאון

כמות המחמאות שנשפכו, כמו גם בקבוקי הוודקה על הסט של הסרט הזה הכריחה אותי לצאת מהקליפה האנטי-רוסית שלי פעם שנייה בחיי ובשנה האחרונה. העובדה שאני מגיע מבית דובר רוסית השפיעה עמוקות בצדדים הפוכים ואגרה הררי אנטגוניזם כלפי יצירות בשפה הרוסית. בשלב מסוים של הצפייה בסרט, אשתי עמלה במטבח על מעדן כלשהו, בעוד אנוכי צופה בסרטו של אנדריי זביאגניצב וההרגשה הייתה מוכרת, רק מהצד השני של הסלון. זכורים היטב כל אותם הימים שהייתי מכין לעצמי ארוחת ערב והוריי לא פסקו בצפייה בתכני "ישראל פלוס" ודומיהם בשפה הרוסית, מי היה מאמין?

בכל אופן, התשבחות הרבות הכינו אותי לסרט יוצא דופן וחד פעמי, אבל האמת שהוא נראה מוכר בתכניו ובמאבקיו, פשוט בשפה אחרת ועם טכניקות בימוי, צילום ועריכה שונות במעט. אי אפשר להתנתק משתי סצנות רובוטיות בבית המשפט, בו נקרא ונפסק גזר הדין בנשימה אחת (ארוכה ככל שתהיה) ובקצב של טובות ממכונות הירייה של סרטי "הבלתי נשכחים", או בקצב המכוניות המהירות של סרטי "מהיר ועצבני" רק שפה המכוניות דורסות את הגיבור הראשי בזו אחר זו, לא נותנות לו מקום ואפשרות לעמוד שוב על רגליו.


לאן שוחים הליוויתנים? לאן?

סוג של פקידת/שופטת בית משפט מקריאה הכל בקור רוח יוצא דופן ולא מותירה מקום לספק, ערעור או תקווה עבור הגיבור הטראגי של הסרט וזהו, בעצם, סיפורו הגדול של הסרט, המאבק הבלתי אפשרי במפלצות המודרניות, המוגנות מכל והמניעות את כל גלגלי הצדק ומגובות גם על ידי גלגלי הדת, שכבר מזמן לא נשמעו טהורים ונקיי כפיים.

קוליה, מכונאי רכב וחייל לשעבר רוצה לשמור על ביתו ושטחו, עוד מימי אבות אבותיו, הבעיה הגדולה שלו היא שראש העיר המושחת (וזו מילה יפה ועדינה לתפלץ, המוצג בסרט) חומד את שטחו ויעשה הכל על מנת להפקיע אותו לידיו השמנוניות. קוליה לא מוצג בתור התמים, או העדין, שבבני האדם, אבל הוא רודף את צדקו ומנסה לשמור את אדמותיו ואת אנשיו קרובים אליו ולכן לא מפתיעה העובדה שעולמו של קוליה חרב וקורס עליו, צעד אחר צעד במאבק, חסר הפשרות וחסר הסיכוי אל מול דמות דמונית שלטונית. ראש העיר הוא עבריין, אשר עטה על עצמו תפקיד ציבורי ואילו קוליה הוא האדם הפשוט, שמנסה בשארית כוחותיו להילחם, דרך מערכות צדק מסואבות, שלא סופרות אותו ולא מתעניינות בבעיותיו הקיומיות.


הנה אחד ששתה יותר מדי

הסרט מתרחש בעיירה רוסית שכוחת אל, שחלק מהנוף בה משקיף לים ולא רחוק מביתו של הגיבור הראשי ישנו נוף, או יותר נכון חלק מהשטח, שהוא ספינות מפורקות ושלדי לוויתנים, הדמות שהמטאפורה שלה שורה בכל חלקי הסרט. בין אם בהקבלה לעלילות איוב ובין אם במלחמה של האדם הקטן מול היונק הימי העצום, המלחמה הבלתי אפשרית של קוליה בשלטון החוק המקולקל בעירו ומלחמתו הבלתי אפשרית מול המושך בחוטים של כל חלקי העיירה, ראש העיר המרושע.

וקוליה הוא אכן איוב המודרני, עוד תיווכחו לגלות זאת בצפייה בסרט והיונק הימי, ששלדו הוא כרזת הסרט, עוד יבלע ויירק את עצמותיו בזו אחר זו, אבל הסרט חושף את כל אותם הפרטים שלב אחרי שלב ובקבוק אחרי בקבוק של וודקה. נראה כי מרבית התקציב לסרט הלכה על בקבוקים דמויי וודקה, או כמו שאפשר לסמוך על בני עדתי, על המקור. בכל שלב של חייהם העלובים, הגיבורים מוזגים עוד כוסית ומכיוון שקשה, מוזגים עוד קצת ואחרי זה עוד טיפ-טיפה.


עכשיו כולם יודעים לאן הלך רוב התקציב של ההפקה

אם חשבתם שהסרט יוציא את הסטריאוטיפ מהעדה, טעיתם ובענק. אך עם זאת, כאשר באתי להוריי עם המידע אודות שלל הבקבוקים שהתרוקנו להם במהלך הסרט, קיבלתי את המידע, הדי צפוי מאבי, בנוגע לעם הרוסי ולמנהגי הוודקה שלו ולעצם העובדה שזה לא כזה מפתיע, שבכל שלב ושלב מהסרט הנוזל השקוף נמזג, ליד ילדים או רחוק מהם, הוא פשוט נשפך כמו מים ובילוי משפחתי וחברתי של חבר'ה מרוסיה כולל בתוכו מפגש יריות בבקבוקים, כמו גם בתמונות ממוסגרות של עריצי האומה, לשעבר וגם בהווה.

הסרט נעשה, במקור, על בסיס סיפור אמיתי שקרה, דווקא בארצות הברית, אבל יש לו מקום בכל מדינה שבה האזרח הפשוט נדרס על ידי היושבים בשלטון ובעיקר בשעת הבחירות, שהפוליטיקאים שופכים כסף, שאין, על קמפיינים להעלאת גדולתם ולאחר מכן הם יחזרו לשבת בכסאות המלכות וייתנו לנו להתבוסס במציאות הלא פשוטה, בייחוד בזמנים אלו הסרט הזה רלוונטי לכל אזרח בכל מדינה שבה הצדק פינה את המקום לשחיתות.


מושחת אני, אני מושחת

אי אפשר להיות אדישים לסרט הזה ואי אפשר שלא להתחבר, גם אם לא כולם נמצאים במצבו של הגיבור הראשי ואי אפשר שלא לחשוב על העובדה, שגם עוד אלף סרטים מסוג זה לא ישנו כלום, כל עוד הם נותרים במסגרת הקולנוע ולא פורצים את דרכם למציאות ומחאה חברתית עוצמתית.
קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
אוסקר 2015: חומר למחשבה יום שני, 19 בינואר 2015, 01:37
המועמדים לאוסקר 2015: הרשימה המלאה יום חמישי, 15 בינואר 2015, 20:47


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"אוברלורד": אנדרייטד לורד
"אוברלורד": אנדרייטד לורד
סרט האימה הזה חמק מעיניי הצופים המקומיים...
"הריקוד האחרון": הנרקוד?
"הריקוד האחרון": הנרקוד?
"הריקוד האחרון", או כפי שנקראה בפני רבים...
"המוסטנג": רוץ בן סוסי
"המוסטנג": רוץ בן סוסי
עוד פנינה לא רעה בכלל, בימים שבהם פתאום ...
"הבוזגלוס 4": בטיפול
"הבוזגלוס 4": בטיפול
העונה הרביעית התחילה עם קורונה ונגמרה בש...
"אמנות המירוץ בגשם": אמנות הטפטוף מהעיניים
"אמנות המירוץ בגשם": אמנות הטפטוף מהעיניים
הקשר החזק בין כלבים לבעליהם מקבל אינטרפט...
"ברוכים הבאים לעולם שלי": ברוכים הבאים לדימיון של זמקיס
"ברוכים הבאים לעולם שלי": ברוכים הבאים לדימיון של זמקיס
העולם של רוברט זמקיס ממשיך להיות עולם עת...
"המורדת": דתי, לא לפי דעתי
"המורדת": דתי, לא לפי דעתי
עוד סדרה מצוינת בנטפליקס, שתחצה ציבורים ...
השחקן ג'רי סטילר הלך לעולמו
השחקן ג'רי סטילר הלך לעולמו
ג'רי סטילר, שהיה שחקן וקומיקאי אמריקאי-י...
"ווסטוורלד 3": דולורליסי בארץ המראה
"ווסטוורלד 3": דולורליסי בארץ המראה
העונה השלישית, שבהקה בפשטותה ובחיבור הנה...
"אקדחים לכל עבר": רק שימו לו אקדח ביד
"אקדחים לכל עבר": רק שימו לו אקדח ביד
דניאל רדקליף מעלה את רף הטרלול ברשימת הס...
"חינוך רע": הדרך לגיהנום
"חינוך רע": הדרך לגיהנום
בחסות הקורונה ושלל ספקי התכנים בטלוויזיה...
"טיילר רייק: חילוץ": עוד אקשן גנרי ומצוין של נטפליקס
"טיילר רייק: חילוץ": עוד אקשן גנרי ומצוין של נטפליקס
האחים רוסו, בשיתוף פעולה אקשני נוסף עם כ...
"אמנות ההגנה העצמית": אם בילדי קאראטה עסקינן
"אמנות ההגנה העצמית": אם בילדי קאראטה עסקינן
עוד הזדמנות, בחסות המצב, לספוג אל תוך נק...
"המשחק האנגלי": משחק דרמטי
"המשחק האנגלי": משחק דרמטי
אין לנו כדורגל, אבל מאידך יש לנו לא מעט ...
סרטים בקולנוע
ארטמיס פאול, בובספוג הסרט: מבצע הצלה, האביר הירוק, הסוד של הנרי פיק, האישה בחלון, המסור: המעגל נסגר, ירושה, סקובי דו!, מיסי מסתבכת, קפונה, המשלוח, הציור, האלמנה השחורה, לאחר מעשה, לשקר ולגנוב, שקרים מסוכנים, אנטבלום, החיים על פי פרנקי, טיילר רייק: חילוץ, רצח במעגל סגור, תיק קוליני, משפחת וילובי, הסוד: האומץ לחלום, מרדף בשידור חי, תקווה בהופ גאפ, סוד הגן הנעלם, סוף האהבה, אהבה, חתונה, והכול מההתחלה, האירוע המרכזי, חרטות, תרגול בריגול, נשים בחזית, אפליקציה סוף, המוטנטים החדשים, טרולים מסביב לעולם, סינדרלה והנסיך הסודי, קופי וקארים, רחמים, ויוואריום, גנובים על הקרח, היה שלום, ילד שלי, התקופה היפה בחיי, לא מעובד, מולאן, מסייה ואפלר, משחקי ציד, The Occupant, המועמדת המושלמת, ואז רקדנו, חיים אחרים
בקרוב בקולנוע
וונדר וומן 1984, הכי רחוק שאפשר, גמביט, קנדימן, בלוז ערבי, נשמה, אהבה בשחקים: מאווריק, לשחרר את גיא, המיניונים 2: עלייתו של גרו, מכסחי השדים: החיים שאחרי, Tenet, קרוז בג'ונגל, לגעת בכוכבים, מורביוס, פיטר ראביט 2, ניו יורק על הגובה, Respect, ביל וטד מתמודדים עם המוזיקה, לזמן את הרוע 3, משפחה ברשת, Magic Arch 3D, קינגס מן: ההתחלה, המכשפות, פוטו אהבה, Halloween Kills, הנצחיים, לא זמן למות, הקרודים 2, 2 אמריקה, סיפור הפרברים, חולית, חנוכה, ראמבל, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, מהיר ועצבני 9, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, קרואלה, באטמן, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,361 סרטים, 2,947 סדרות, 6,974 עונות, 119,136 פרקים, 384,416 אישים, 526,154 משתמשים, 266,981 הודעות, 28,623 ביקורות, 93,169 תמונות, 6,552 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2020