סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » קולנוע
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"משחק החיקוי": דרמה נפלאה

יום שישי, 09 בינואר 2015, 14:51Friday, 09 January 2015
שתף בפייסבוק


אחרי כל עשרות הביוגרפיות המרדימות והחוזרות על עצמן שנצפו בקולנוע בשנים האחרונות אפשר לנשום לרווחה: "משחק החיקוי" הוא דרמה ביוגרפית כפי שצריכה להיות; מרגשת, אינטליגנטית, חשובה ולא קיטשית.

"משחק החיקוי": דרמה נפלאה
"משחק החיקוי": דרמה נפלאה

כמה שנאה יש בי לסרטים ביוגרפים, הו, כמה. תמיד כשאני מתלונן על הקיטשיות שבהם, הקלישאתיות והחוסר בגרות שבדמויות סובבי אומרים לי, "איך קיטשי? הוא מבוסס על סיפור אמיתי!". אז מסתבר שאין קשר בין השניים. כיום בסרטים אנשים מוצגים בכל דרך בה מתחשק ליוצרים - כפי למשל שוונדולף הוצג ב"מועדון הלקוחות של דאלאס" כגיבור אשר הציל את חייהם של מאות אנשים והצליח להתעלות על הגזענות שבו, מבלי להציג את האמת המכוערת שמדובר בהומופוב רודף בצע שפשוט הפיץ את התרופה לצרכים כלכליים. אבל זו לא באמת הבעיה, אלא חוסר המורכבות. למשל, המקבילה של "משחק החיקוי" באוסקר הקרוב, "התיאוריה של הכל", הציגה דמות מורכבת ומעניינת, פרופסור סטיבן הוקינג שעסק בחייו בחקירת בריאת העולם וחוקים פיזיקליים שונים, הפך לנכה באופן פתאומי - והסרט כולו ככולו מתעסק בהתמודדות שלו כנכה ולא בדברים החשובים שעשה שבעקבותם הפיקו סרט אודותיו. בנוסף לכל אלו תמיד יש את המוזיקה השמאלצית בסוף, עם הזרקורים על הדמות הראשית וכל ההילולה סביב אדם שבהחלט שווה הערצה מבחינת ההישגים שלו, אבל לא כל אדם מצריך שיעשו עליו סרט.

"משחק החיקוי" מספר את סיפורו של אלן טיורינג, מתמטיקאי גאון אשר הצליח לפצח את סודות האניגמה המסתורית, מכונת המסרים המוצפנת של גרמניה באמצעותה התקיפה והרגה מליוני אנשים במלחמת העולם השנייה. על הדרך נישא לג'ואן קלארק (קיירה נטלי המקסימה), ומנסה להתחבר אל שאר שותפיו לפרוייקט המתוסבך, מה שמורכב מכל דבר כיוון שמדובר באדם מיזנטרופ ושונא אדם בכל מובן אפשרי.כמה נקודות זכות שהופכות את "משחקי החיקוי" לביוגרפיה המקורית של השנים האחרונות; סוף סוף מדובר בסרט המראה את ההישגים של הפרופסור מבלי להיתפס על הנכות, מחלה, מגבלותנטיות שעצרו אותו מלהגיע לשם! סוף כל סוף סרט אשר מפרט על הדרך בה טיורינג פיצח את האניגמה, ניצל אותה לצורך הניצחון במלחמה, והסרט גם מפרט על הקשיים שבמכונה האכזרית, וכל זה עשוי בצורה מובנת ומעניינת. אם יש אלפי סרטים שהתעסקו יותר מידי במדע וקשקושים, כאן גם האדם הפשוט ביותר יבין מהי האניגמה וכיצד בנו אותה בזכות התסריט המובן והברור שמקפיד לפרט את כל הדרך ולעשות זאת בצורה עניינית. בנוסף, הסרט גם מצליח להיות מורכב בעלילתו, בהסתרת סוכנים שתולים בין כל העסק, ענייני מלחמה ומצפון בבחירותיהן של הבחורים אשר פיצחו את המכונה, ענייני רגשות של טיורינג בין שותפיו וכמובן הסוד והקושי שמנע מטיורינג להיות גדול כפי שרצה.

אם כבר מדברים על עונת הפרסים הנוכחית, "משחק החיקוי" פשוט מנצח את "התיאוריה של הכל" בכל אספקט אפשרי. בנדקיט קומברבץ' פשוט שם את הופעתו של אדי רדמיין בכיס הקטן (עם על ההערכה לתפקידו). הוא מצליח לרגש, להביע הזדהות ולהיות אמין בכל רגע, ולדעתי הוא עוד יהיה אחד מהגדולים ביותר יום אחד. בעוד הרומן בין הוקינג לאשתו היה זול, לא מובן, קיטשי והכימיה בין השחקנים הייתה לא מספקת, הרומן בין טיורינג לקלארק פשוט מקסים ועשוי היטב, בין היתר בגלל השחקנים מאחוריהם, אך בעיקר בגלל המורכבות שברומן, וכאן בא הטוויסט: טיורינג אומנם נישא לקלארק באושר, אך בסתר לבו תמיד היה הומוסקסואל ואהבתו אליה הייתה לא כפי שדמיינה. מה שהופך את כל הסיפור למורכב הרבה יותר מכל ביוגרפיה אפשרית."משחק החיקוי" הוא פשוט המועמד הביוגרפי הראוי ביותר שיהיה לאוסקר מזה שנים. ההישגים שלו הם; הסיפור המורכב מהצפוי, הבימוי הקולח והמרגש, השחקנים הנפלאים והמבט הבוגר על הדמויות כולן. ככל שהסיפור מתקדם מבינים את עומקו ומסריו. טיורינג מוצג כאדם מתבודד וחסר רגשות וככל שהסרט מתקדם מבינים את עומקו של העניין וסיבות אלו, ובמקום להציג אותו כ"סתם גאון שעשה דברים בחייו והנטיה המינית שלו עצרה אותו בדרך", הסרט מציג את הסיבות לכך שהוא גאון, הדרך בה התגלה כהומוסקסואל, הרומן המורכב שהיה לו עם אשתו, הדרך בה האדם המינזטרופ והנכה רגשית נפתח לאט לאט ופורש בפנינו את רגשותיו.

לסיכום, אפשר להגיד שעשר הדקות האחרונות הצליחו לעורר בי רגש עז של ממש. יש הרבה סרטים ביוגרפים שאנשים יגדירו כ"חשובים" או כ"מרגשים" או כ"מעוררי מחשבה", סרט זה הוא באמת סרט שיכול להצליח לדעתי לגרום לשינוי. אני מאמין שכל אדם שלא מקבל את השונה, מיושן בדעתיו או הומופוב יצא מהסרט הזה קצת אחרת, עם גישה קצת נאורה לחיים, כי כשמציגים בפניך את סיפור חייו של גאון ומוגבלותו בנוסף ליתרונותיו קשה שלא לחשוב אחרת, והסרט מצליח לעשות את זה בלי קיטש, בלי רצון לסחיטת דמעות, אלא בדרך אמתית ומרתקת. כמו כן, צר לי שסיכום שנת 2014 כך נגמר, כי אין ספק שבמידה והסרט היה יוצא קצת יותר מוקדם בארצנו היה נחשב הסרט לטוב ביותר שיצא בה, בקלות.
קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
"משפט השבעה משיקאגו": מה שבע? יום שבת, 17 באוקטובר 2020, 01:35
"סודות מדינה": עיראקיליקס יום חמישי, 05 במרץ 2020, 23:00
המשתחלים שלא הצליחו להשחיל יום רביעי, 12 בפברואר 2020, 20:02
"ידיד הדייגים": ידוג אתכם מהרגע הראשון יום שישי, 22 בנובמבר 2019, 12:50
"המין החזק": הכל שאלה של עיתוי יום חמישי, 07 במרץ 2019, 01:55


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
Amazon פינת Apple TV: משהו להירדם איתו
Amazon פינת Apple TV: משהו להירדם איתו
בתקופה שבה אתם מעדיפים להסתגר בבית ולא ל...
"נסיעה ממולכדת": עד שהוא הגיע, לא תבואו לראות?
"נסיעה ממולכדת": עד שהוא הגיע, לא תבואו לראות?
באיחור אופנתי, של כמעט שבע שנים, מגיע אל...
Amazon פינת Apple TV: המאכזבים
Amazon פינת Apple TV: המאכזבים
בהיעדר מבחר גדול בקולנוע או סתם בגלל שבא...
"קוברה קאי 4": קיצר, מתי הילארי סוואנק באה לסגור באסטה?
"קוברה קאי 4": קיצר, מתי הילארי סוואנק באה לסגור באסטה?
העונה הרביעית נשאבה בבינג' זריז וממכר, ע...
"הארי פוטר: בחזרה להוגוורטס": כשאין תכנים אמיתיים לייצר
"הארי פוטר: בחזרה להוגוורטס": כשאין תכנים אמיתיים לייצר
החבר'ה ב-HBO Max עוד לא נרגעו מהספיישל ש...
Amazon מול Apple TV - סיבוב נוסף
Amazon מול Apple TV - סיבוב נוסף
לא בקצב של נטפליקס ולא בערימות חסרות הפר...
״קינגס מן: ההתחלה״: האמת? מחכים כבר לסוף
״קינגס מן: ההתחלה״: האמת? מחכים כבר לסוף
לא ברור כל כך לאיזו מטרה הסרט הזה הופק, ...
נטפליקס מורידה מסך על 2021
נטפליקס מורידה מסך על 2021
שנת 2021 מורידה מסך ומקבלת בברכה את פניה...
"ליקריץ' פיצה": גבירותיי ורבותיי, הבמאי השתגע
"ליקריץ' פיצה": גבירותיי ורבותיי, הבמאי השתגע
פול תומאס אנדרסון, שהסגנון, הרצינות והכו...
"מטריקס: התחייה": בסרט הבא הם כבר יצטרכו דפיברלטור
"מטריקס: התחייה": בסרט הבא הם כבר יצטרכו דפיברלטור
המותג של מטריקס חוזר לחיים, אבל אחרי שעת...
Amazon מול Apple TV - ראש בראש
Amazon מול Apple TV - ראש בראש
כאשר נטפליקס ממשיכים לשלשל תכנים, ללא הפ...
"יד האלוהים": עם יד על הלב
"יד האלוהים": עם יד על הלב
פאולו סורנטינו עם אחת היצירות הנוגעות וה...
"בשם האח": ורוח הקודש
"בשם האח": ורוח הקודש
העיבוד המודרני למחזה "אנטיגונה" מצליח לה...
"הבת האפלה": עוד מנה גדושה של רגשות אשמה מונחת על הצלחת
"הבת האפלה": עוד מנה גדושה של רגשות אשמה מונחת על הצלחת
העיבוד הקולנועי של מגי ג'ילנהול לספרה של...
סרטים בקולנוע
בואו כמו שאתם, בת המלך, החיים המחשמלים של לואי וויין, מיה ובוני החלומות, נסיעה ממולכדת, אימהות אמיתיות, בלתי נתפס, החלק הטוב שבי, לאן את הולכת אאידה, לילה בחיפה, עץ המשאלות, צעקה, הטרגדיה של מקבת, טנדר בר, יחידה 355, מהומה בהונג קונג, מחברות שחורות-רונית, געגועים מתוקים, ליקריץ פיצה, נאום החתונה, קינגס מן: ההתחלה, שטני, מטריקס התחייה, תמונת הנצחון, הזוג ריקרדו, אלין, בשם האח, הבת האפלה, מישהו יאהב מישהו, ספיידרמן: אין דרך הביתה, יד האלוהים, אל תסתכלו למעלה, מחיר החיים, סיפור הפרברים, צל בענן, שעתו האחרונה של מר קול, הכרוניקה הצרפתית של הליברטי, קנזס איבנינג סאן, המתרגמים, השליח האנגלי, לשיר 2, משפחת אדמס 2, אנקאנטו, בית גוצ'י, הצלף, לא לשכוח, מכסחי השדים: החיים שאחרי, תקווה, אתמול בלילה בסוהו, לילה שטוף שמש, מחשמלת
בקרוב בקולנוע
הועידה, מאסר בית, המשימה, בוטיק פריז, סמטת הסיוטים, מין חסר מזל או פורנו משוגעים, שרלטן, מורביוס, שערוריה: סיפורו של עיתון, אהבה בין השורות, אלמה, הזאב והאריה הגדול, להתאהב בפיגארו, הספירה לאחור, אין רשע בעולם, ויהי בוקר, בלפסט, סנולנד, משחק השנאה, חתונה בהפתעה, ספנסר, מוות על הנילוס, סוכן הצללים, דוג טריפ, אמהות מקבילות, אנצ'רטד, פריז, הרובע ה-13, לב שקט, ראמבל, הנה אנחנו, סיראנו, אהבה, חתונות ואסונות אחרים, נגד הקרח, באטמן, הדוכס, הבית באיטליה, אדומה אש, מתחתנת, לברוח, לא ממושמעות, 100% זאב, אחוזת דאונטון: עידן חדש, מבצע פורצ'ן: תרגיל מלחמה, העיר האבודה, אל תחכי לי, אמבולנס, סוניק הסרט 2, שאיפה לחיים, לא רעים בכלל, רכבת הקליע, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור

TOP 500
סטטיסטיקות
28,821 סרטים, 3,008 סדרות, 7,102 עונות, 120,501 פרקים, 398,511 אישים, 587,316 משתמשים, 267,284 הודעות, 28,989 ביקורות, 98,580 תמונות, 7,103 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022