סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » קולנוע
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"נברסקה": הגידו כן לזקן

יום רביעי, 19 בפברואר 2014, 00:02Wednesday, 19 February 2014
שתף בפייסבוק


המסע אל המיליון מתחיל בצעד קטן וללא קול תרועה רמה ויסתיים בקול ענות חלושה. הסרט שזהו הנושא שמניע אותו לא יותיר נפש הומייה ללא תגובה ראויה.

"נברסקה": הגידו כן לזקן
"נברסקה": הגידו כן לזקן

וודי הוא זקן טרחן, די סנילי ודי רוטן. אשתו היא פצצת אנרגיה פולניה חסרת רחמים וחסרת מעצורים, עם פה שיכול לירות מילים ממונטנה הקטנה, שם מתגוררים השניים עד ללינקולן, נברסקה, לשם רוצה להגיע וודי, קשישא, על מנת לאסוף פרס בסך מיליון דולר, בו הוא מאמין שזכה. כמה שבחים וכמה מילים נשפכו על "נברסקה", כנראה שבמידה הנכונה וכל מילה ושבח בצדק. הסרט אומנם מתחיל באיטיות מהוססת וגם נמשך כך וכל המילים שנאמרו על אהבה למולדת ישנה וסוג של אשכבה לאמריקה הישנה, באמצעות הצילום השחור-לבן נכונות וממוקמות במקום ועדיין אפשר ללכת לאיבוד עקב התנהלותה העצלה של העלילה בתחילת דרכה.

הדמויות והעלילה מתקדמות בעצלתיים לכיוון השלב הבא והשלב שבא אחריו, אבל הקסם האנושי בו ספוגה העלילה הולך וקונה את אהדת הצופה בקלות וגם דרך הניגונים המתלווים בפסקול הסרט אל הצילום האמנתי ובעל ההצהרה האפרורית. הצילום והמוזיקה משדרים את אותם הגעגועים לנופי ילדות שנראים כל כך רחוקים, המשחק וההתנהלות הסבלנית והשקטה של האב ובנו נותנים רוח גבית לאותו געגוע מאופק והמסע אליו הם יוצאים הוא קסום במידה שונה ממסעות ונסיעות משותפות של אב ובן בסרטים הוליוודיים מסורתיים וקיטשיים יותר.

הבימוי המהוקצע של אלכסנדר פיין והעבר הקולנועי הרהוט שלו, מציגים פעם נוספת סיפור על מי מנוחות, גילוי עצמי ומשפחתי במסווה טיול בעל מטרה שונה לגמרי. בימויו של פיין נהדר ועוצר נשימה לפרקים ומושקעת בו מחשבה רבה מעבר למובן מאליו הנצפה בסרט עצמו. וודי האב, המגולם בצורה מופלאה, אמינה ומעוררת השראה על ידי ברוס דרן, הוא פנסיונר ואלכוהוליסט בעברו ובהווה ורחוק כפסע מסניליות מוחלטת. הוא מחליט לצאת למסע הזוי לעבר מיליון דולר, שמובטחים לו (עם אותיות קטנות, אותן הוא כנראה כבר לא רואה) כ תוצאה של הגרלה של חברות שיווק, שכנראה קהל היעד שמאמין להם הוא ילדים או זקנים כמו וודי.הוא פוצח מדי יום בצעדה אל עבר האופק בתקווה לעשות את המסע ממונטנה הקטנה לנברסקה, על מנת לאסוף את הפרס, למרות שהוא בשנות השמונים לחייו וכנראה שהמיליון הללו לא ישרתו אותו, בעיקר כאשר המטרה הראשונית קניית מדחס חדש וג'יפ שטח לא מצריכות מיליון דולר ואינן מעלה נשגבת ונעלה. אשתו, המגולמת באופן מופלא ומעורר רגשות (בין אם חיוביים או שליליים) על ידי ג'ון סקוויב, היא האנטיתזה של וודי: היא פטפטנית, רעשנית וחופרת ללא הפסקה או הפוגה כלשהי.

היא מלינה על כל צעד ושעל של וודי וקשה לחשוב שבאמת מפריעה לה עובדת רצונו של וודי לצאת למסע אבוד מראש, מעבר לעובדה שהיא לא תוכל להתלונן באוזניו כל אותה העת בצורה פרונטלית. היא דמות מדהימה, היא מוקצנת ואמיתית ככל שסבתא רגזנית יכולה להיות והיא פשוט נותנת הופעה מסחררת וראויה לקבל הכרה אוסקרית על העניין.

לעומת צמד הזקנים הרוטן והרגזן מגיעים שני בניהם השונים באופיים, כאשר הבכור, רוס, המגולם על ידי בוב אודנקירק המופלא (Better Call Saul ומי שלא הבין, חבל...) הוא שדרן טלוויזיה וגם יורה מהיר מהמותן, בעוד אחיו הצעיר, דייבי (וויל פורטה, הנהדר) הוא החיה האפורה של המשפחה ועובד בחנות אלקטרוניקה בתור מוכר פשוט שמקבל הזדמנות חד פעמית, שלא בטוח שהוא רוצה, לנסיעה עם אביו למען הדבקת פערים של שנים.כמובן שהדבקה כזאת בלתי אפשרית והיחסים הלא תקינים בין האב לבניו ובין זוג ההורים נחשפים לא אחת במהלך הסרט, אבל מוכיחים כי יש דברים שמסוגלים לאחות אותם, לפחות בתור טלאי זמני. המסע אליו יוצאים השניים עמוס לעייפה באותם נופים ואותה הרגשה ותחושה של חזרה אחורה בזמן, כאשר התפאורה והמוזיקה הם כרוח אמינה בכנפיהם ובכנפי העלילה ההולכת ונרקמת לה, עם הזמן.

במהלך מסעם של השניים הם נתקלים, במסגרת חיפושיהם אחרי הפרס, בשלל בני משפחה אפרוריים וזקנים במכורתו של וודי ובשכנים וחברים ישנים אשר יתעוררו לחיים נוכח משמע העובדה כי וודי עומד להיות מיליונר, עובדה שתטריף את המושבה הקטנה והמוכרת לכדי רצון לקבל חלק מהשלל הבלתי מושג (בין החברים גם סטייסי קיץ' הבלתי נסבל, אך המצוין בהיותו בלתי נסבל ואמין בכך). המשך המסע מתאפיין באיחוד המשפחה הגרעינית של וודי, כאשר האם והאח,רוס, מגיעים ומתאחדים למסע במנהרת הזמן, לכיוון אותם המחוזות הישנים והאנשים הפשוטים שאותם הכירו שלושים וארבעים שנים אחורה.

המסע מקבל תפניות מעניינות שחורגות מעבר להיותו סרט מסע רגיל ומרגש, הוא הופך, בדרכו המיוחדת והמרתקת להיות כזה, בלי קיטש מיותר או סיפורים שמכוונים לרגש מלכתחילה הם פשוט הופכים להיות כאלה, עם שפה פשוטה וסיפורי רקע פשוטים. סיפור מסע מקסים, שנשזר תוך כדי תנועה ומחבר את המשפחה הייחודית הזאת לכדי איחוד במקום בו הכול התחיל ועמוס צילומים ומוזיקה פיוטית המקשרת את הגעגוע לישן ולפשוט עם ביקורת לא מוסוות כלל לאותה תקופה תמימה, לכאורה, שלא באמת הייתה כזאת תמיד עבור כוכב הסרט הקשיש ומשפחתו.

כמו "סיפור פשוט" ו"החלום המהיר בעולם" הסרט מוציא למסע גילוי עצמי איש זקן, שמגלה, עקב מרדף כלשהו, מספר דברים על עצמו ועל הסובבים אותו, בקרב משפחתו ושותפיו לדרכים.ההגרלה והפרס הדי בדיוני מסמלים כאן בצורה די בולטת חלום ושברו בעידן הנוכחי שמלא באותיות קטנות ומכירת אשליות לתמימים ולחסרי הממון והמשפחה העומדת במוקד מזוהה, ברובה עם אותה אפרוריות, כאשר הזוג המבוגר כבר מזמן לא נראים כמו זוג עליו חולמים הזוגות הצעירים (יד ביד בפארק המקומי) ולמרות נאמנותם הבלתי מסויגת זה לזו, הם מתכתשים במרבית הזמן שנותר להם ביחד.

הגיבור המשני, בנו של וודי, דייבי, הוא גם כן טיפוס, שמנסה לאחות לעצמו קרעי עבר עם אביו והוא המניע המשני של העלילה, כאשר הוא ממלא אחר בקשות אביו ההוזה, למרות העבר הבעייתי שלהם ועושה זאת בחן רב. סרט פשוט נהדר, שראוי למועמדויות שלו ואולי אינו ראוי לפרס הראשי, אך כל מועמדות שבמסגרתה הוא נכלל בטקס האוסקר היא ראויה ומוצדקת ולא אתפלא אם בסופו של ליל הפסלונים המוזהבים הוא יהיה בעל שלל מסוים במספר קטגוריות ובצדק רב.
קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
המועמדים לטקס האוסקר 2014 יום שבת, 18 בינואר 2014, 02:55


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
נטפליקסים בשירות BLM
נטפליקסים בשירות BLM
בימים שבהם Black Lives Matters הוא ביטוי...
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"הבנים" הייתה כל כך טובה, שבאמזון פריים ...
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
המעריצים סיימו להמתין והרגע הגיע, אז שחר...
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
סאם ווילסון הפך בהינף שישה פרקים לדבר הא...
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אסופת כוכבי קולנוע מקבלת הזדמנות למנף את...
אוסקר טיים - השלמות
אוסקר טיים - השלמות
טקס האוסקר עוד מעט כאן והגיע הזמן להשלים...
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג" הוא לא סרט טוב בשום ק...
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
סרט שאם לא תשמעו עליו ממישהו, יש סיכוי ל...
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
ה-VOD ממשיך להיות האופציה (כמעט) הכי טוב...
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
שלושים ושלוש שנים לאחר הסרט הראשון, שהיה...
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס, נטפליקס שעל הקיר...מה הסרט הכי ...
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
פברואר כבר מזמן לא, אבל להשלים את הסרטים...
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
ארבע שנים אחרי שג'וס ווידון ירד מכס המלכ...
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
וונדה וויז'ן הכשירו את הקרקע לסדרה הבאה ...
סרטים בקולנוע
עד במנוסה, חמצן, ביחד ביחד, איש המים, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, כאן היום, מיינסטרים, דברים ששמענו וראינו, הנוסע הסמוי, שומר טינה, כוח רעם, מסעות, מהיר ועצבני 9, קאובוי של אספלט, קיץ של אהבה, ליגת הצדק של זאק סניידר, סתם אחד, יום הכּן, ראיה והדרקון האחרון, ביגי: יש לי סיפור לספר, ממשלת ארה״ב נגד בילי הולידיי, אכפת לי, ארץ הנוודים, המאוריטני, יהודה והמשיח השחור, לכל הנערים: לעולם ועד, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, טום וג'רי, מלקולם ומארי, בספירת לשלוש, החפירה, פאלמר, ראמבל, הדברים הקטנים, החבר שלנו, הצלף, שטח קרב, קרעים של אישה, היובש, מוות ל-2020!, חדשות העולם הגדול, חנוכה, האב, חולית, דיירת להשכרה, הבלוז של מא רייני, סיפור הפרברים, מגלה את אמריקה 2, מינארי, קרודים 2
בקרוב בקולנוע
ספיריט: לחופש נולד, קרואלה, בגידה, ערים, שומר הראש של אשתו של המתנקש, אבהות, הבאטמן, ספייס ג'אם: אגדה חדשה, יחידת המתאבדים, בייבי בוס 2: עסק משפחתי, ונום 2, ספיידרמן: אין דרך הביתה, אדם השחור, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,547 סרטים, 2,972 סדרות, 7,023 עונות, 119,523 פרקים, 391,319 אישים, 570,418 משתמשים, 267,190 הודעות, 28,809 ביקורות, 94,620 תמונות, 6,762 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021