סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"סוף האהבה": מה לעשות כאשר הסוף ידוע מראש?

יום חמישי, 17 ביוני 2021, 08:54Sunday, 29 May 2022
שתף בפייסבוק


סרטה של קרן בן רפאל ("אין בתולות בקריות") הוא הדוגמא המושלמת כיצד לייצר הצלחה נהדרת, במינימום תקציב ומקסימום אימפקט. סיפור אהבה, שסופו ידוע מראש וגם מרומז בשם הסרט, שפשוט לא תוכלו להתנתק ממנו.

"סוף האהבה": מה לעשות כאשר הסוף ידוע מראש?
"סוף האהבה": מה לעשות כאשר הסוף ידוע מראש?

זה מתחיל נהדר, ככל סיפור אהבה שמצוי בשיאו. סצנה נפלאה מבוימת וערוכה ביד אומן ובמסגרתה שני בני הזוג מקיימים מעין סייבר-סקייפ-סקס, שרק בסופו וכאשר הם ממשיכים בשגרת הלילה והיום שלהם, אפשר להבין כי מה שראינו הוא בעצם מין דרך המחשב. קרן בן רפאל זכתה במימון מטעם ה"ביאנלה קולג'", עבור סרט בעל תקציב זעיר, כדי שיתבשל מהר ויעלה במהרה בפסטיבל ונציה של שנת 2019. הבמאית הישראלית השתחלה לפסטיבל, אשר כלל בין היתר שניים מהסגנים היותר מרשימים, ("ג'וקר" ו"סיפור נישואים") אשר עלו באוסקר של תחילת שנת 2020 הארורה וקצת לפני שעלתה לה הקורונה.


בואו לתל אביב, תישארו רווקים...הכי כיף | באדיבות עדן סינמה

בן רפאל מביאה אל המסך סיפור נישואים משלה, שמתרחש בשני לוקיישנים במקביל ודרך הסקייפ באופן בלעדי. מהצד הראשון נמצאת ז'ולי, אשר גרה בצרפת עם בנה: לני ומהצד השני נמצא בעלה של ז'ולי, הישראלי; יובל. השניים, כפי שאנחנו למדים, נשואים לא זמן רב והופרדו, מכיוון שיובל לא הצליח לחדש את אשרת השהייה שלו בצרפת. יובל הוא צלם מובטל, שלא מצליח למצוא את עצמו בארץ ובטח ובטח בצרפת ואילו ז'ולי היא אם קרייריסטית יחידנית או חד הורית, לעת עתה ועד שבעלה יצטרף אליה, אשר מגדלת את לני הקטן לבד ועם בעל בשלט רחוק ומצלמה פתוחה כמעט באופן קבוע, במחשב.

אתם יודעים בדיוק לאן הסרט הזה הולך להתקדם והוא אכן מתקדם בכיוון הצפוי, כאשר צמד הדמויות שבתפקיד הראשי מתקשה לקיים מערכת יחסים נורמלית, במרחק כה גדול וכך לאט ולא בזהירות רבה, הקשיים מתחילים לצוף ולא רק בין בני הזוג, כי אם גם בהשפעת הסביבה, אשר מתחילה לסגור עוד ועוד על הקשר הלא בריא, שמקיימים בני הזוג. המצלמה דלוקה כמעט באופן קבוע ולוכדת את כל הרגעים; טובים, מרגשים, טהורים וגם כנים, מתסכלים, מעצבנים וכאלו שלא מעט פעמים עושים חשק לצופה לכבות את מצלמת הסקייפ במקום אחת הדמויות הראשיות בסרט.


כל ההתחלות יפות | באדיבות עדן סינמה

קרן בן רפאל מטה את הכף לטובת הגיבורה הנשית, כאשר היא מציגה את יובל בתור גבר כמעט טיפוסי, שעל אף העובדה שהוא רוצה להיות מחובר 24/7 למשפחתו הקטנטנה בצרפת, הוא בעיקר מתלונן, מקטר ומקנא. ז'ולי נמצאת בצרפת עם בנם הקטן ומשתדלת מאוד לשתף את בעלה בכל מה שמתרחש בבית ואילו הוא משקף חרדות,, במהלך חלקים ניכרים במהלך הצפייה במשפחה, דרך בסקייפ ומתוסכל שאינו יכול להגיע לצרפת וגם כאשר תהיה האופציה הזו מצויה בידו, הוא לא יידע בדיוק מה לעשות עמה. על כן, ז'ולי מוצגת מעמדת כוח נשית ועם זאת גם באופן די אמביוולנטי, היא מוצגת גם בתור דמות רגישה ולעיתים פראנואידית וחלשה, ובעיקר כאשר היא נותנת לרגשות לגבור עליה.

השניים רוקדים טנגו סוער במרבית שלבי הסרט, כאשר בכל פעם לוקח אחד מהם את ההובלה בנוגע לתסכולים, לקנאה ולכמיהה לבן הזוג, שלא משיב אהבה באופן זהה. שיא האהבה מוצגת בתחילתו ובסופו של הסרט, קצת לפני סופו אפשר גם לראות למה קראה לו בן רפאל כפי שקראה לו. הסרט עצמו מבוסס, באופן מסוים, על סיפורה האישי של קרן בן רפאל, שלאחר חתונתה עם דמיאן דופרן - צלם הסרט ולאחר לידת בתם הבכורה היו בני הזוג בסיטואציה כמעט דומה לזו המוצגת בסרט, רק להיפך, כאשר קרן היתה בצרפת עם בתם המשותפת, בגלל בעיית ויזה, ואילו דמיאן היה בישראל בכדי לצלם סרט, והתקשורת בין השניים התבצעה בעיקר דרך הסקייפ.


ואז באים הילדים | באדיבות עדן סינמה

ניכרת מאוד העובדה כי הסרט מבוסס על חוויה אישית, כאשר בן רפאל יוצקת המון רגש, חום וכנות בסרט, שמציג התפרקות אישית, בשתי חזיתות וזוגית בחזית משותפת ומפוצלת על פני הסרט כולו. האופן הלא שיוויוני, במסגרתו מוצגים בני הזוג מטה את הכף של אהדת הצופים לדמות אחת, כאשר השנייה מקבלת יחס הפוך ומוצגת כמעיקה, ילדותית ואנוכית. מצד שני, הסרט מציג את המצוקות של שני הצדדים באופן כמעט שווה, כאשר ניתן לפתח אמפתיה לשני הצדדים, שאף אחד מהם לא חווה חוויות נישואין והורות שלמות, כאשר החצי השני נמצא במרחק של כאלפי קילומטרים.

סצנת הסיום היא עוצמתית ומאוד מחברת עבור הצופים, שמקבלים פעם אחת הזדמנות להיכנס אל עומק חוויות החרדה שעובר יובל והיא סצנה אשר מייצרת מעט איזון, ביחס עבור הדמויות, על אף העובדה שז'ולי מוצגת בעיקר בתור הצד שמתקשה. סיפור הנישואים הזה הוא בהחלט נקודה למחשבה ומוצג כמלאכת מחשבת, כאשר הוא עולה בתור סרט סקייפי, על אף שאף אחת מהסצנות לא צולמה בשום טכנולוגיה שאיננה מצלמתו של דמיאן דופרן ועל אף שהסרט מהווה חוויה שלא בטוח שיש בה ערך מוסף למסך הגדול של הקולנוע, אין ספק שהוא מהווה יצירה עדינה, מרגשת ועוצמתית לצפייה. על כל מסך שהוא.


תראה איך עברה לנו שנה בלעדייך, בובי | באדיבות עדן סינמה

משפט על הסרט:
"סיפור נישואים" הישראלי-צרפתי הוא סרט קטן-גדול, שלא כדאי להחמיץ או לפספס. הוא שובה, כזה שקל להתחבר אליו ומבוצע באופן נהדר.

משפט על הבמאית:
קרן בן רפאל, שסרט הביכורים שלה - "אין בתולות בקריות", ראה אור לפני שלוש שנים, לוקחת את רעיון התקשורת הבין מסכית שלב אחד קדימה ומעניקה זווית מרתקת לקיום קשר ויחסים מרחוק. היא מביימת את סרטה ביד בוטחת ויסודית ועושה קסמים גם בתקציב זעום.

משפט על השחקנים:
השחקן הראשי, המגלם את יובל הוא אריה וורטהאלטר - שחקן יהודי ממוצא בלגי-צרפתי, שהופעתו בסרט "נערה" הניבה לו פרסים רבים. ג'ודית שמלה היא בת לאב יהודי מוזיקאי ממוצא אלג'יראי, וכבר צילמה בישראל סרט לצידן של יעל אבקסיס וג'רלדין נקש. ג'וי ריגר ונתן דתנר גם הם מעטרים את הקאסט ועובדה מעניינת בסרט היא שבתפקיד הסבא של יובל מופיע הסבא של השחקן אריה וורטהאלטר, החי בישראל.

משפט על אורך הסרט:
שעה, עשרים ושתיים דקות. מדויק ולא גורר אף דקה מיותרת. כן ירבו.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט
"שיעורים בפרסית": הניצוד הופך לאומן החירטוט
סרטו הנפלא של ואדים פרלמן הוא עוד הוכחה ...
"הפלא מפריז": ילד פלא הו...
"הפלא מפריז": ילד פלא הו...
סיפורו המדהים של פאהים מחמוד מקבל מבט קו...
"אלביס": פסטיבל מרהיב ומשגע של רוק'נרול
"אלביס": פסטיבל מרהיב ומשגע של רוק'נרול
מבולגן, רועש וצעקני, ארוך מאוד ורחוק ממי...
"שנות-אור": בלי הצעצוע, רק הסיפור
"שנות-אור": בלי הצעצוע, רק הסיפור
סיפור המקור של באז שנות-אור הוא הפתעה מר...
"אייפל": אהבה ומגדלים בפריז
"אייפל": אהבה ומגדלים בפריז
הגרסה של מרטין בורבולון לסיפור בנייתו של...
האדם הגרוע בעולם": בטח לא הסרט הכי גרוע בעולם
האדם הגרוע בעולם": בטח לא הסרט הכי גרוע בעולם
יואכים טרייר מביים סיפור על אישה, שלא בט...
"עולם היורה: עולם חדש": פארק הג'ורה
"עולם היורה: עולם חדש": פארק הג'ורה
הפעם הממלכה נופלת באופן סופי ומוחלט ואחר...
"טווח אפס": הטריק שממשיך לעבוד
"טווח אפס": הטריק שממשיך לעבוד
הכאילו צילום של שוט אחד ערוך עובד לא רע ...
"שלום ולא להתראות": מטורלל, מצחיק ולא סגור על עצמו
"שלום ולא להתראות": מטורלל, מצחיק ולא סגור על עצמו
סרטו החדש של אלברט דופונטל שונה בתכליתו ...
"משחקת באש": משחק של דמעות (ובושה)
"משחקת באש": משחק של דמעות (ובושה)
גם אם אתם מרגישים נמשכים כמו פרפר אל האש...
"התחרות הרשמית": והמנצחים הגדולים הם...הצופים.
"התחרות הרשמית": והמנצחים הגדולים הם...הצופים.
הברקה קולנועית שובבה וחצופה, בימים שבהם ...
חגיגות מלחמת הכוכבים: חשיפות, הצצות ופרויקטים חדשים
חגיגות מלחמת הכוכבים: חשיפות, הצצות ופרויקטים חדשים
בימים אלה נערך בעיר אנהיים שבקליפורניה "...
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
"איפה אנה פרנק": בכל מקום ובשום מקום
ארי פולמן מצליח לעשות מה שרבים לפניו החל...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
חואקין פיניקס לוקח כמה צעדים אחורה, אחרי...
סרטים בקולנוע
אלביס, בוטיק פריז, בלאק-פון, הפלא מפריז, לומדת לעוף, החשוד העיקרי, משני צידי החוק, שיעורים בפרסית, שנות-אור, האדם הגרוע בעולם, חומוס FULL טריילר, טווח אפס, לעבור לגור עם הבת שלי, עולם היורה: עולם חדש, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, מערבולת, שעת נקמה, כלב מי שמנגן 2, אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האב סטו, האמיצות
בקרוב בקולנוע
החלטה לעזוב, המיניונים 2: עלייתו של גרו, הכל עבר בשלום, תוכנית פריצה, סאמרלנד, סופרנובה, לונאנה: יש יאק בכיתה, תור: אהבה ורעם, אף פעם לא מאוחר, שירת סרטני הנהר, בתנועה, עת למות, ארנגול ושודדי האוצר האבוד, פשע הוליוודי, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, בדיחה של ממלכה, נכחד, נראתה לאחרונה בחיים, ליגת סופר-פטס, הגיבור, אש האהבה, רכבת הקליע, פשעי העתיד, טרף, אין מצב, הגנה צמודה, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, בלונדינית, סמייל, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, משולש העצבות, קרוקודיל לייל, האלווין סוף, ציפור לבנה: סיפור פלא, הפלאש, סינמה סבאיא, משחק הניצודים, התפריט, עולם מוזר, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,958 סרטים, 3,037 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 402,010 אישים, 595,440 משתמשים, 267,336 הודעות, 29,057 ביקורות, 100,336 תמונות, 7,269 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022