"משחקי הכס 6, פרק 1": מתחברים לוריד מחדש

טלוויזיה
טיזרים, ספויילרים, תמונות רגל, יד ושאר איברים מסט צילומים לעונה השישית ובעיקר אין ספור ניחושים וציפייה מרקיעת שחקים הגיעו לסיומם. הערוץ המיוחד שפתחה Yes נסגר בקול תרועה רמה ובפרק ראשון, עמוס עלילות לפתיחת העונה השישית.

"משחקי הכס 6, פרק 1": מתחברים לוריד מחדש
"משחקי הכס 6, פרק 1": מתחברים לוריד מחדש

אז מה היה לנו? תקציר הפרקים הקודמים? מישהו? משהו? לא כל כך קשה לזכור ואם בכל זאת התקשתם... תנסו להיזכר במספר דקירות מרובה לתוך הגפיים של ג'ון סנואו, אחת, שתיים, חמש עשרה... מי סופר? סרסיי טועמת מהתרופה המרה ביותר (וגם מגוון יריקות, ירקות וכל הפירות שכבר לא בעונה), מירסלה - הלכה לעולמה, ת'יאון וסנסה בורחים לרמזי, שמתקדם במעלה סולם דרגות הטייטלים ומתדרדר בסולם דרגות חלאת האדם הסוציופתיות. חאליסי חוזרת לארץ הדות'רקים לגלות ש... היי פה כבר לא קנזס או מירין - דאריו וג'ורה (ההולך ומקבל תכונות דומות לארמדילו מצוי) הולכים לחפש אותה ובינתיים טיריון ו-ואריז נותרים המומים וללא ידידתם זהובת השיער. מליסנדרה ודאבוס כבר די אחוקים, שירין הפכה מצב צבירה לעפר וסטאניס הצטרף למסכת המתים הבלתי נגמרת... עכשיו לכו תנסו להגיד את כל זה פעם אחת מול המראה. בלי לעצור.

החיים פוסט שלג (או שלא?):
העונה החדשה כאן. אביב הגיע (לישראל) החורף בא (מעולם לא עזב את "טירת שחור"). שלל הספקולציות, השמועות, הספויילרים הבלתי נגמרים ושביבי המידע שניסו המעריצים לגזור מהם רמזים לעונה הבאה תמו. העונה החמישית מתה (ואיתה כל כך הרבה דמויות) – תחי העונה השישית. החלק היחיד בעלילה והדמויות היחידות, שבפרק הראשון, מגיחות פעמיים הן דמויותיהם של אזרחי/חיילי "טירת שחור". קיט הרינגטון לא חשב שמתוקף מעמדו עוד יצטרך לחזור לימיו בתור גופה, לפני תקופת התהילה שלו ב"משחקי הכס", אבל זה מה שהוא עושה בפרק הראשון: מגלם את הגווייה של ג'ון סנואו. הפרק נפתח בשוט רחוק לג'ון סנואו שוכב... ובכן בתוך הסנואו. קפוא, דקור ובעיקר מת. דאבוס מחיש אליו, כמה שעות מאוחר מדי ואוסף את גופתו הקפואה לשולחן הניתוחים בשביל לגלות שאין יותר מדי מה לעשות - הפציינט מת ודמעות הן לחלשים. דאבוס וחבריו הבודדים של סנואו רוקמים נקמה וסלע המחלוקת היחיד הוא באיזו תצורה יוצאים מכל תוכנית הנקמה - חיים או מתים.


(נו בחור, אתה הולך לקום או לא?)

מליסנדרה שוברת את המתח בכניסתה לחדר, מגבירה את גל השמועות לגבי מיקומו של ג'ון סנואו בקרב העתידי בווינטרפל ולגבי יכולותיה, אנחנו כבר יודעים בדיוק מה היא מסוגלת לעשות. וזה אומר גם להקים שלג מהקבר. באותו הזמן מצליח ת'ורן, בלי בעיות מרובות, להחזיר עטרה ליושנה, שליטה בטירה לידיו, תוך כדי גימוד פועלו של סנואו וגורם לכולם להבין שהוא וההולכים אחריו עשו צדק עם הטירה בכך שנפטרו, אחת ולתמיד, מהעורב הממזר הזה. כך נפתח הפרק, עם החבר'ה בטירה הקפואה ושם הוא גם מסתיים, אבל עם אקורד סיום צורם למדי. מליסנדרה החלה לתגמל את כל הצופים שהמתינו בסבלנות עד לתום הפרק עם חשיפה לעורה, בפעם המי יודע כמה וללא שום סיבה מוצדקת או מיוחדת היא מתפשטת מול המראה, אבל המראה המלבב, של גוף נשי נטול פגמים או סימני לידה, מתקלקל בהרף שד נפול ומתגלה אמת מטרידה אודות המכשפה האדמונית - מליסנדרה עושה מחווה ל"גברת הזקנה", יובנטוס, שבדיוק השלימה את זכייתה באליפות וחושפת טפחיים רבים תחת העור המתוח ומגלה לעולם כולו שהיא בעצם זקנה בלה ורקובה וכל מה שעשתה עד עכשיו היה מחזה תעתועים מרגש, שכהרף עין הפך לסיוט של כל נער מתבגר לפני השינה - את גורלה איש אינו יודע, את סופה איש לא מכיר ונקווה שמהסיוט הזה חיש קל אותנו מישהו יעיר.

בולטון את בולטון את בולטון (סטארק):
רמזי פותח בטקסט משתפך אודות גורל אהובתו החולנית והפיכתה לממרח אדם, בנפילה מקומה גבוהה על הרצפה, אך מזכיר לכל צופה וצופה שלג'ופרי קם יורש והוא עדיין הדמות המחליאה ביותר בסדרה, כאשר מותיר את גופתה של יקירתו להירקב ולהיות בשר לכלבי הציד, אותם כלבים שנשלחו בעקבות סאנסה ות'יאון חתוך האיבר. פאפא בולטון מזכיר לרמזיל'ה שאין סנטימנטים ומקומו כיורש העצר לבית משפחת בולטון המטונפת עומד על חוט השערה וייבחן כנגד הצגת ביצועים ולכידות אלו שערקו. בינתיים, לא רחוק משם, נמלטים להם סאנסה ות'יאון מחוש הריח המפותח של כלבי הציד לבית משפחת בולטון ויוצאים לשחיית בהריים בנהר הקפוא. דמם המכחיל לא מצליח לטשטש את ריחם מפני הכלבים של בולטון, אבל בריאן כן. היא מגיחה, ביחד עם פוד ה(כמעט)בלתי מזיק, מתוך העלטה ובתזמון של ערן זהבי ושולחת את כלביו ומשרתיו של רמזי לאלף עזאזל, בשביל לעשות את הדבר עבורו היא מתקיימת - פירעון החוב לליידי סטארק והגנה על השרידים האחרונים, שעודם בחיים, לבית משפחת סטארק. השתיים נשבעות אמונים זו לזו בנוכחות כמרים מאולתרים: פודריק ות'יאון והרביעייה יוצאת, מאוחדת וחדורת מוטיבציה, לטיול הרחק מהישג ידיו של הבעל המשיגעס וחובב קציצת האיברים והביתוק הבתולין האלים.


(בואי, בואי, אני אחמם אותך | צילום: גטי אימג')

דורן דוראן, סרסיי עדיין כאן ואריה כמובן:
אילריה, אשר שלחה את מירסלה לזרועות אביה ( רק כדי שהוא יגלה שהיא כבר לא...), ממתינה לשעת כושר, כאשר דוראן מקבל את דבר מותה של מירסלה במכתב ומחזירה את נשמתו לבורא. יאללה הפיכה, מהפך! מצרים אאוט, דורן אין. צמד הנחשיות המתקתקות משכללות מונח עתידי עבורן וכמו חונכו על ברכי אינתיפאדת הזאבים הבודדים מוכיחות ש"חובה לדקור גם מאחור", מצמיחות לנסיך, בן דודן, קרן באמצע המצח ושולחות אותו לבלות בארץ "לעולם לא תהיה מלך... או תהיה בכלל". מרחק ים וקצת צפונה, מאוד קצר במעלה המלך - שם מקבלת סרסיי את הבשורה המרה הבאה בתור - מות מירסלה ומתנחמת איכשהו בידיי אחיה/מאהבה, ג'יימי. השניים חובקים כרגע ילד אחד, מלך לפלף, שעליו הם חייבים להגן מכל משמר ולשבור כל נבואה מהעבר בדבר מותו, הבלתי נמנע. בינתיים בתא הכלא האפלולי ביותר שאפשר היה להקצות למלכה, הדרור הגבוה מדבר קצרות עם מרג'ורי על וידוי וכמה שזה טוב למירוק הנפש, הנשמה והיציאה מהכלא ומשלים צד עלילתי די דלוח מהמקום שפעם רווה כל כך הרבה אקשן, מיתות מרובות, סקס ותועבה ללא הפסקה. ואם הביקור במעלה המלך היה נראה קצרצר, חכו שתראו כמה שניות הקצו לאריה בפרק הנוכחי. העלילה של העיוורת הטרייה מתקדמת ברבע צעד, במקרה הטוב, היא מקבצת נדבות וחוטפת מכות עם מקל מהעוזרת המאוסה של ז'אקן ו... זהו.


(שקל? לירה? גם מרק חם יתקבל בברכה | צילום: גטי אימג')

ממירין ועד ממלכת הסוסים:
לבסוף חוזרים לעלילה המתפצלת של מירין וממירין; טיריון ו-ואריז מטיילים להם ברחובות העיר הנטושה, שומעים את רחשי הציבור, שמאבד את הראש ומגלים על שריפת ענק, בעיר שסימנה את הבעיטה הראשונה, מזה זמן רב, בתחת של חאליסי. אפרופו התחת של חאליסי וקצת לפני שמגיעים אליו, מנסים להתחקות דאריו נהאריס וג'ורה המשתרץ אחרי עקבותיה של מלכת הדרקונים שנעלמה כלא הייתה, קצר ומתומצת, כבר אמרנו. חאליסי חוזרת להיכן שהכל התחיל, לארץ הדות'ראקים, ממלכת הדרוגואים, החאלים והסוסים. המקום בו היא הפסיקה להיות דאיינריז לבית טארגאריאן והתחילה להיות חאליסי - אם הדרקונים, הבלתי נשרפת ובעלת תארים רבים יותר מג'יג'י בופון.

כמה קשה להיות כבולה ואזוקה אחרי שהיית כל כך הרבה זמן מלכה? לכו תשאלו אותה. היא נסחבת, מושפלת אחרי זוג חלאות חאלים, שרק רוצים דבר אחד (או שניים) ממנה. החאל החדש מקבל אותה בסבר פנים יפות ועושה כמנהג עמו, קרי; מנסה להפשיט אותה בכוח אחרי 15 שניות של היכרות, ללא גינוני לחיצות ידיים או נשיקות מנומסות על הלחיים. למרות שהמטרות של החאל ושל הצופים מיישרות קו, חאליסי לא מאפשרת לחלום להתגשם ומעידה על פועלה ברחבי העולם ובארצו בפרט, הפרט שיותר מעניין אותו הוא שהיא ולא מלאך, היא ולא שרף, היא אלמנתו של חאל דרוגו, עובדה המעניקה לה כרטיס לכיוון אחד - מקדש רפאים לאלמנות החאלסרים וזמן לתכנון מסלול מחדש.


(כן, אתם יכולים לחלום על עוד סצנת עירום | צילום: גטי אימג')

סוף פסוק לפרק ראשון ועמוס בכל טוב;
כן, גבירותיי ורבותיי, אינטנסיביות היא שם הפרק. מעבר וסקירה זריזה על מרבית העלילות והמשך געגועים להודור ואי געגועים לבראן והמתים המהלכים, שעוד וודאי יפציעו בפרק הבא ובשאר העונה. כל כך הרבה עלילות להמשיך, כל כך הרבה סיפורים לספר וכל כך הרבה זמן (כמעט שנה, לעזאזל) שחיינו היו נטולי הסדרה וכל מה שזרקו לנו היו טיזרים, שרק הגבירו את הצימאון והרעב לעוד תוכן. כל כך הרבה צופים לא אהבו את מרבית העונה הקודמת, מה שמבטיח מקצה שיפורים, מאת יוצרי הסדרה, דיוויד בניוף וד.ב. וייס, שחייבים לעצמם ולקהל מעריציהם העצום, להמשיך ולייצר אגדה בזמן אמת ולהוכיח שיש להם עוד מה לתת, על מנת להגביר את הצימאון המוצדק של צופי הסדרה לעוד.

"משחקי הכס" משודרת בערוץ yesOh HD, בימי שני ובצמוד לשידור בארצות הברית.
סיכום המבקר
10/
5.5
תגובות
כתוב תגובה ותהיה הראשון להגיב על "משחקי הכס 6, פרק 1": מתחברים לוריד מחדש