סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"מעשיית המעשיות": אגדה מוזרה

יום שני, 28 בספטמבר 2015, 14:06Monday, 28 September 2015
שתף בפייסבוק


פסטיבל הסרטים בחיפה יצא לדרך ואחד מהסרטים המוצגים בו, מציג את סיפורי האגדות הלא טריוויאליים ולא רגילים של ג'יאמבטיסטה באזילה. אגדות נרקמות בלילות... אבל אז מגיע המלך החרמן ומנסה להשכיב אותן בזו אחר זו. לא סיפורי המעשיות עליהן חשבתם.

"מעשיית המעשיות": אגדה מוזרה
"מעשיית המעשיות": אגדה מוזרה

פעם, לפני הרבה הרבה שנים חיו להם באושר המלך והמלכה וכל נתיניהם היו מאושרים ובלה, בלה, בלה... לא זה לא עוד אחד מאלה, אפילו לא קרוב. מי שמוצא Happy End בסרט הזה שירים את ידו וייגש, שפניו אל הקיר. שלוש מעשיות או אגדות בניחוח מיושן עושות את דרכן לתוך הקרביים של הצופים ולא חוסכות באף פרט מדמם או גועלי.

בשיר "אגדה מוזרה" של ולדימיר ויסוצקי, אחד המשוררים והזמרים החשובים שיצא מברית המועצות במאה הקודמת, ישנה כמות ביזאר אשר מספיקה בשביל להוריד את הממלכה על ארבע.


(ועכשיו: פליק פלאק אחורה. צילום: יח"צ)

ויסוצקי לקח את התבניות המוכרות, בהן משתמשים מספרי האגדות ופשוט מחץ אותם, כאשר דרך מילים וסיטואציות "אגדתיות" הוא כיוון מסרים נוקבים לממשל הסובייטי. בסרט הנוכחי נעדרות ביקורות ממסדיות, אבל הסופר האיטלקי בהחלט מגיע ללמד את צופיו שיעור או שניים על החיים ועל סיטואציות מסוימות של טירוף, שאותם החיים יוצרים.

באזילה השתמש בכל האלמנטים הנעימים של האגדה, לקח לאקסטרים והפך אותם לאפלוליים, מלנכוליים, הזויים ומדממים. כל שיגעונות האגדה, בלי סינון ובלי רצון לנסות למצוא את הסוף הטוב, אלא את המסר הנוקב. בסרט הזה כל החיוכים הם חיוכים מרירים, מכיוון שאף סיפור לא בא להקל על צופיו או לתת להם את מנת האסקפיזם המבוקשת. שלושה סיפורים, שביזאר הוא בגדר מחמאה ובכל פעם שחשבתם שעברתם את גבולות הביזאר, מגיעה איזו אישה זקנה משום מקום וחולצת שד על מנת להניק.

העלילות מתרחשות בממלכה קסומה כלשהי, או יותר נכון בשלוש ממלכות, שייקשרו לשנייה ורבע, קצת לפני עליית הכתוביות של הסרט ובדיוק שתחשבו שהן היו יכולות להיות מסופרות בתור מיני-סדרה, כאשר כל סיפור יהיה פרק יחיד.


(תביא לי פעמיים אלי לוזון בבקשה. צילום: יח"צ)

העלילה הראשונה היא עלילתם של מלך ומלכה (ג'ון סי.ריילי וסלמה הייק), אשר כמעט איבדו תקווה להביא ילדים. המלכה האובססיבית מוכנה לעשות הכל רק בשביל לשמוע את צרחותיו של תינוקה ומוכנה להקשיב לכל בעל אוב או שרלטן, אשר ינחה אותה מה לעשות בשביל לגרום לדבר הזה לקרות. רצה הגורל והגיע המכשף, שהצליח לעוץ עצה שעובדת. משם מלכתנו החרדתית צריכה להתמודד עם בנה ועם תוספת לא צפויה, אשר הופכת עבורה להיות מעיקה במקצת.

הסיפור הזה מציג, באופן די לא מפתיע, את מה שמגיע עם משאלת הילדים והתגשמותה, לאחר שהם בוקעים מהרחם. צריך לטפל בהם וטוב וצריך לדאוג להם והרבה. החרדתיות ההורית הופכת להיות המוקד של הסיפור ומובאת דרך שלל מטאפורות ודימויים של המלכה ובנה, חובב ההרפתקאות. מעבר לחרדה ההורית של בת דמותה של הייק, העלילה פורסת בפני הצופה את האובססיה האימהית, אשר רוצה באושרו של בנה, אך לא מתביישת לנסות ולבצע קישור בין אושרו לבינה עצמה, במחשבה שהיא צריכה להיות מקור אושרו של בנה ותו לא.


(משוך, משוך באצבע... צילום: יח"צ)

העלילה השנייה מביאה אל הבד את סיפורו של המלך חרמנוביץ', אשר מגולם על ידי וינסנט קאסל הנהדר. המלך כל כך מובל על ידי איבר מינו וכבר אינו מבחין בין המוני הנשים, אשר מזנקות למיטתו או שהוא מזנק עליהן באמצע כל מקום. הוא נמשך אל עבר אישה מסתורית עם קול נפלא, אותה אישה היא זקנה אשר משטה בו, אבל העלילה הזו גם הולכת ומקבל טוויסט עלילתי ביזארי, אגדתי ואי אפשר ללא לקח אשר נלמד, דרך דם, יזע והמון דמעות. שלושת הדמויות המרכזיות באגדה עוברות מסכת עינויים, אשר נובעים מרצונם הכמוס ביותר. בין אם מדובר במין, שליטה או הרצון לחוות נגיעות נוספות ממעיין הנעורים.

לבסוף, אבות אכלו בוסר, פשפשו בפשפשים ושיני בנותיהם כמעט ונעקרו. כן, הניפוח של המשפט המיתולוגי הזה הוא כניפוחו של פרעוש המחמד של המלך האחרון (המגולם על ידי טובי ג'ונס). למלך יש ילדה מהממת עם שיער מסולסל, עם קול נהדר והיא מעריצה את האדמה, שעליה אבא'לה דורך מדי פעם (וזאת בזמן שאיננו מאכלס את כס המלכות ורגליו בקושי נוגעות ברצפה).


(יש למישהו מגבון לח?. צילום: יח"צ)

אבל האבא המלך הוא איש קטן עם תחביב קטן, אשר הולך וגדל. הוא מגדל פרעוש מחמד, אשר מסיט את דעתו מהממלכה והכי גרוע, מהמשפחה. הפרעוש הוא סמל נהדר לתחביב או כל עיסוק שהוא, אשר מכלה את זמן ההורה, במקום להעניק אהבה ויחס לפרי בריאתו. הסבל שסובלת ביתו תוך כדי ואחרי שאביה מבצע עוד אקט של חוסר אכפתיות, נוגע גם באב ושניהם סובלים ביחד, כאשר הם רחוקים האחד מהשני וכל אחד עובר תהליך (שמוצדק רק מצידו של האב, אבל מחשל את הבת). כל אחד מהסיפורים מתנהל בדפוס "החטא ועונשו", או הלקח שנלמד עבור הצופים ורק אחד מהם יזכה לגאולה אישית, שלא תהיה כרוכה באסון גדול, שיעברו הדמויות המעורבות בו.

שחקנים מצוינים ומוכרים וגם כאלו שאינם מוכרים עושים עבודה נפלאה בתרגום סיפוריו של ג`יאמבטיסטה באזילה לאנגלית צחה בניצוחו של מאטאו גרונה, הבמאי האיטלקי, שכבר הביא בעבר את סרט המאפיה והפשע האיטלקי, "גומורה". באזילה הנאפוליטני, שחי בין השנים 1566–1632, במה שנקרא אז "ממלכת נאפולי" מקבל עדכון גרסה מאת הבמאי שהעלה את המאפיה הנאפוליטנית על שפתי איטליה והעולם לפני כשבע שנים וזה נראה מוזר, ייחודי ויוצא דופן.


(מהר למקלחת. צילום: יח"צ)

לסיפורים הללו צריך להגיע עם קצת הכנה מראש, מכיוון שברגע שמתחברים אליהם ואל האווירה הקסומה ברקע מבינים שיש פה משהו קצת שונה. מוזיקה ואווירה שמשתייכים באופן טוטאלי אל ז'אנר האגדות מבצעים הטעייה, כלומר עד לרגע הביזאר הראשון ומשם הם מלווים את הסרט, יד ביד במה שנראה כמו אגדה שיצאה מבית משוגעים ורצה חופשי ברחובות.

גרונה טווה הלך רוח מבריק עבור האגדות בסיפור, מייצר רקע נהדר ויוצק לתוכו את התכנים בעדינות, כאשר הוא לא פוסח על אף פרט חשוב לבנייה של הסיפורים והלקחים, שנלמדים מהם בין ומתוך השורות הטקסטואליות. תנו צ'אנס נוסף, לאחר שתפערו את עיניכם בתדהמה ולא תבינו לאיזה מחוז קסום, בספרי האגדות, הגעתם.
קישורים רלוונטים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
בנדיקט קאמברבץ' כבר באמת לא גילם כמעט חמ...
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
החיקוי הזול של ג'סי אייזנברג מוביל מותחן...
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
הסרט הכמעט תיעודי של אורן גרנר הוא מסע נ...
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
הסרט המצופה של מארוול הסרט התורן בסד...
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
הסרט הבריטי, אשר מתאר את אחד ממבצעי ההונ...
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
ריוסוקה המאגוצ'י הוא המאמי או האוממי החד...
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
החלק השלישי בטרילוגיית השוליים האיטלקיים...
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי, א...
נומי ראפאס בממלכת הביזאר או איך למדתי לדבר שפות נוספות?
נומי ראפאס בממלכת הביזאר או איך למדתי לדבר שפות נוספות?
נומי ראפאס מעניקה שתי הופעות נהדרות, במס...
"X": איקס מסמן את המקום
"X": איקס מסמן את המקום
אחד מסרטי האימה המרשימים, שנראו בשנים הא...
אמזון פינת הולו את נטפליקס
אמזון פינת הולו את נטפליקס
פינת המומלצים של אלו שהוזרמו חוזרת ולוקח...
"'משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק": הוא חזר או שהוא חזר?
"'משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק": הוא חזר או שהוא חזר?
ניקולס קייג' חוזר בסרט מבדר, מצוין, פגיע...
"שלוש קומות": כאן גרים...לא בכיף
"שלוש קומות": כאן גרים...לא בכיף
סרטו החדש של נני מורטי מבוים היטב וגם מע...
פוטין פולש, באטמן אאוט: הקולנוע הרוסי בימים של מלחמה
פוטין פולש, באטמן אאוט: הקולנוע הרוסי בימים של מלחמה
הקולנוע הרוסי, כמו כל מגזר תרבות ותעשייה...
סרטים בקולנוע
אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, סאמרלנד, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האמיצות, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור, שלוש קומות, אבו עומאר, אבן המים הקסומה, אימהות מקבילות, איקס, אמבולנס, הבריחה מפרטוריה, הסיפור שלנו, לב של אש, סוניק 2 הסרט, שאיפה לחיים, הטוב עוד לפנינו, מורביוס, סיראנו, אל תחכי לי, בחורה נחמדה שכמוך, הועידה, הנהגת של מר יוסוקה, העיר האבודה, נשים מתות מהלכות, עם חברים כאלה..., מים עמוקים, 100% זאב, אלה בלה בינגו, ארבעה ימים טובים, ויהי בוקר, חוזה מסוכן
בקרוב בקולנוע
ראמבל, כלב מי שמנגן 2, שעת נקמה, מערבולת, רדופה, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אהבה בשחקים: מאווריק, קדימה, קדימה, יום האם, התחרות הרשמית, הבורגרים של בוב - הסרט, ליגת סופר-פטס, עולם היורה: עולם חדש, סופרנובה, טווח אפס, האדם הגרוע בעולם, משני צידי החוק, שיעורים בפרסית, שנות-אור, פינגווין בלום, בוטיק פריז, בלאק-פון, אלביס, הכל עבר בשלום, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, תור: אהבה ורעם, שירת סרטני הנהר, רכבת הקליע, Nope, אדם השחור, חיה, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, האלווין סוף, הפלאש, משחק הניצודים, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית 7

TOP 500
סטטיסטיקות
28,912 סרטים, 3,035 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 400,833 אישים, 593,311 משתמשים, 267,332 הודעות, 29,039 ביקורות, 99,912 תמונות, 7,218 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022