סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"בשם האח": ורוח הקודש

יום שבת, 18 בדצמבר 2021, 00:00Saturday, 18 December 2021
שתף בפייסבוק


העיבוד המודרני למחזה "אנטיגונה" מצליח להיכנס מתחת לעור ולא לצאת ממנו, עם אדפטציה מטלטלת, נוקבת וכל כך רלוונטית, על אף המרחק המסוים מעלילתו של סיפור המקור.

"בשם האח": ורוח הקודש
"בשם האח": ורוח הקודש

כבר עברו שנים רבות מאז שיעורי ספרות ו"אנטיגונה" של סופוקלס. מי זוכר מה בדיוק היה שם? האמת, זה לא כל כך חשוב. בעיבוד הנוכחי, של אחת מהבמאיות הקנדיות המובילות והמסקרנות, העלילה אמנם שומרת על צביון ומתכתבת עם המקור, אבל מועתקת אל המחוזות הקנדיים, דוברי הצרפתית. זה כמובן לא מונע מהסרט לעשות את עבודתו נאמנה ובעיקר נוכח העובדה שבסיפור הנוכחי גיבוריה של האגדה העתיקה מוחלפים במשפחת מהגרים אלג'יראים ובמוקד כמובן זו שעל שמה קרוי המחזה וגם הסרט הנוכחי (לא בתרגום העברי שלו): אנטיגונה, המגולמת על ידי נהימה ריצ'י, בעלת העיניים שאפשר לטבוע במבט ישיר לתוכן.

העלילה המקורית עוברת שינויים רבים, חלק מהדמויות מוחלפות בייצוגים וחלק אחר, אשר מהווה את חלק הארי, נותר נאמן לשמות ופחות או יותר להתפתחויות עלילתיות מקוריות. בערך. צו הלב מול חוקי המדינה, חטא היוהרה מול הרצון לנורמה והכל עטוף בסחף גדול של צעירים בני גילה של אנטיגונה, בהשפעת הרשתות החברתיות וכמובן יצירת הבאז, בעולם ובמציאות הנוכחית דרכן. את כל אלו דחסה הבמאית סופי דראספ אל תוך עלילה, אשר נפרשת על פני שעה ושלושת רבעי המשלבות קלאסיקה על זמנית ביחד עם עכשוויות וריאליזם בועט.


מה מריאנו עושה כאן? | באדיבות סרטי נחשון

סיפורה של אנטיגונה הנוכחית הוא סיפור על בחורה צעירה, שחרף הדרך המאוד ברורה במסגרתה היא מנסה לצעוד ובניגוד גמור לשני האחים שלה, היא מוצאת את עצמה מסובכת אל מעל הראש בניסיונות הצלה של אחיה העבריין המועד, אשר לא מצדיק את אותם הניסיונות. כל זאת מגיע על חשבון חייה והחופש שלה ומתרחש בעקבות צו מצפונה, המצווה עליה לגזור את הכרטיס החופשי שלה ולהשליכו אל צינוק עמוק, על מנת להעניק לאחיה סיכוי כלשהו לחיים נורמאליים. אנטיגונה לומדת בבית ספר תיכון והיא, אחותה ושני אחיה מתגוררים עם סבתם בפרבר קנדי וכבר עם פתיחת הסרט ברור שיש פערים בין משפחתיים, בין האחים לאחיות ובעיקר בין פולינקס לבין אנטיגונה. ברכת המזון, אשר נאמרת בכוונה רבה על ידי אנטיגונה, מרמזת ואף כמעט מבהירה היטב את דרכה ואת מחשבותיה על משפחתה וגם מאותתת על הקשר בין כל האחים והסבתא.

הצצה למה שעבר על אנטיגונה באלג'יר מספקת רקע נרחב למעשיה ולניסיונותיה להפוך להיות תושבת קבע קנדית ובעיקר להיות כזו משכילה, על מנת שתוכל לסלול את דרכה שלה אל מעבר למציאות שכמעט נכפתה עליה מראש בחיים אחרים ומציאות שונה לחלוטין. היא מתגוררת באזור מפוקפק ומוקף פשיעה, אשר גורר את אחיה להפוך להיות בדיוק כל מה שאנטיגונה סולדת ומתרחקת ממנו. כאשר המציאות מסתבכת אל מעל ראשה וראש שאר משפחתה, היא מחליטה לעשות מעשה, בכדי להציל את אחיה ומוכנה להקריב את עצמה בשביל המטרה. היא הופכת, בעל כורחה, לסמל למאבק בממסד לבן, פריווילגי ואותו מאבק יוצר, בהשראתה, באז רשתי, אשר משתמש בכוחן של הרשתות להמליך מלכים, מבלי שנולדו למשפחות מלוכה או במקרה של אנטיגונה, לנסות ולשחרר אסירים, מבלי לחכות לדין של בית המשפט.


נגמר הכסף למספרה | באדיבות סרטי נחשון

דראספ, מעבר לכך שהיא מנסה לשבות את צופיה בקסמיה של אנטיגונה הצעירה, השקולה יחסית וזו שמשמשת בתור מודל חיקוי יותר מדמויות יותר בוגרות ממנה בסיפור, מנסה להעביר שיעור במבט הצופים אל עבר הצד השני, כפי שלא מעט קולנוענים מודרניים מנסים להציג כיום. המבט של הצופים דרך המצלמה של דראספ הוא כזה החודר אל תוך ביתם של משפחת מהגרים, שעל פניו נראים כמו כאלו אשר מייצאים עוד ועוד עבריינים לרחוב המקומי ומהצד השני, גם הם תוצר של טרגדיה אישית ושל פליטה ממקום שכמעט המית אותם. על מה כל אחד עושה עם החופש שניתן לו ביציאה מהבית הקודם אל מול המצוקה היחסית, במקום הנוכחי, רוצה לדבר הבמאית הקנדית עם צופיה, דרך אותן דמויות מיתולוגיות.

אמנם משפחתה של אנטיגונה איננה משויכת לצידו האפרו-אמריקאי של המתרס, אבל הגזענות המוצגת וממנה סובלים משפחתה של אנטיגונה, היא גזענות חוצת גבולות, מגדרים וצבעים ומוצגת לתפארת ולעילא, כבר לאחר עשרים הדקות הראשונות של הסרט. הסיקוונסים הקצרים, המציגים את הסיבה ותוצאותיה בזמן האמת ברשתות החברתיות, הם בין הסיקוונסים הטובים של הסרט, אשר לא בטוח שייחסתם או תייחסו להם חשיבות עודפת במהלך הצפייה בסרט. בתוך מספר מהלכים, שאורכם דקות ספורות בלבד, יוצקת הבמאי תוכן רב ועמוס באייקונים ובצבעים מרובים ולשם גם נדחסות ערימות של תגובות, אשר לחלוטין מייצגות ומשקפות תמונה ריאליסטית של מציאות בעידן הרשתות החברתיות.


וגם לחולצות צבעוניות | באדיבות סרטי נחשון

הקולנוע של דראספ הוא מינימליסטי וריאליסטי לחלוטין. היא לא צריכה מופע ראווה צבעוני או פסקול, אשר נארג מראש עבור יצירתה. היא רק רוצה לצייר תמונה ולסובב אותה אל פניהם של הצופים. היא רותמת עבור המשימה הזו את עלילתו של המחזה אשר הותיר חותם בליבה בגיל 20 ואת הגיבורה הראשית שלו, אשר מעבר לייצוג של מהגרים אל מול פריווילגים לבנים, היא מייצגת מאבק של המין הנשי בזה הגברי בלא מעט מקומות. המגדר הגברי מגיע עם לא מעט רמיזות על רפיסותו של הגבר הממוצע אל מול אישה חזקה, נוכחת וכזו שלא מפחדת לומר את שעל ליבה ולחולל את השינוי, במקום להמתין לכזה שיגיע, כמו לא מעט גברים מבויתים, כתוצאה ממערכת יחסים של נישואין.

מדובר בסרט שעשוי לחלוטין להתפספס מעיניי הצופה הממוצע, אך מדובר ביצירה מורכבת, מחושבת ומבוצעת ביד אמן, כאשר הבמאית שלה יודעת לשלב בין ישן לחדש, עתיק למבריק ובעיקר לייצר קלאסיקה מודרנית מחומרים שנלמדו ועדיין נלמדים בכל כיתה, על שום הרלוונטיות שלהם. זו היצירה שעומדת להניח, ככל הנראה, את הבמאית הקנדית המרתקת הזו על דרך שונה לחלוטין מכל מה שהכירה עד כה ולא בכדי ובעיקר זו יצירה מרתקת, שיודעת כיצד למשוך קהל צעיר יותר, אפילו שהם מבוססים על ענתיקות בנות אלפי שנים.


אל דאגה, אני מביא צבעים לחולצות | באדיבות סרטי נחשון

משפט על הסרט:
חוויה מטלטלת ושואבת. אי אפשר להתנתק לרגע מהעלילה המהפנטת ומההופעות הנהדרות, שמעניקות רלוונטיות עדכנית לסיפור המחזה של סופוקלס.


משפט על הבמאית:
סופי דראספ המוכשרת, אשר באמתחתה כמה סרטי דוקו וכמה סרטי פסטיבלים קלאסיים גורפת הפעם את מירב השבחים המקומיים וגם העולמים, כאשר סרטה ליקט 21 פרסים בינלאומיים ואת המרכזיים בפרסי הקולנוע הקנדי.


משפט על השחקנים:
שתי שמות של השחקניות הראשיות בו מתבלטים מעל כולם ומעל כולן: נהימה ריצ'י (המגלמת את אנטיגונה) בתפקיד בעל מנעדים רחבים מאוד ונור בלחיריה (המגלמת את איסמנה, האחות) בכמה מהרגעים המרטיטים ביותר שיש לסרט הזה להציע לצופים. ואף מילה על מריאנו אידלמן בתור הסבתא.


משפט על אורך הסרט:
שעה ושלושת רבעי. מרגיש שזה טס בשיא המהירות, על אף האיטיות היחסית, אך המתגמלת של העלילה.

קישורים רלוונטים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
"קדימה, קדימה": פיניקס לקח קצת אחורה, אחורה...
חואקין פיניקס לוקח כמה צעדים אחורה, אחרי...
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
"נקמה ללא מעצורים": הידרדרות קריירה חסרת מעצורים
הן גיא פירס ובעיקר ליאם ניסן נמצאים בשפל...
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
"הכול בכל מקום בבת אחת": הדניאל'ס בממדי הטירוף
הדניאל'ס, בסרטם השני בלבד, מביימים את אח...
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
דפ נגד הרד: על המשפט הגדול ביותר בהוליווד של המאה ה-21
בבית המשפט של מחוז פיירפקס שבמדינת ווירג...
"מלך הצפון": איסטר אגרס
"מלך הצפון": איסטר אגרס
הרבה כוכבים, הרבה זמן מסך, הרבה טקסים, ה...
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
"השורד": בן מפסטר את עצמו לדעת
בן פוסטר וזה כבר ספויילר כיוון שלא תזהו ...
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
"החיים המחשמלים של לואי וויין": החתול שתה שוב מהשמנת
בנדיקט קאמברבץ' כבר באמת לא גילם כמעט חמ...
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
"הורסת בלי חשבון": חיקוי זול, שעובד לא רע, בסופו של דבר
החיקוי הזול של ג'סי אייזנברג מוביל מותחן...
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
"אפריקה": אני מברך על הגשמים באפריקה
הסרט הכמעט תיעודי של אורן גרנר הוא מסע נ...
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
"דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף": רק לחובבי מארוול
הסרט המצופה של מארוול הסרט התורן בסד...
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
"האיש שלא היה": הפיהוקים שהיו
הסרט הבריטי, אשר מתאר את אחד ממבצעי ההונ...
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
"גלגל המזלות": הוליווד מצאה אהבה יפנית חדשה
ריוסוקה המאגוצ'י הוא המאמי או האוממי החד...
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
"קיארה": פוטנציאל מבוזבז
החלק השלישי בטרילוגיית השוליים האיטלקיים...
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי
המהדורה ה-19 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי, א...
סרטים בקולנוע
אהבה בשחקים: מאווריק, יום האם, קדימה, קדימה, רדופה, אחוזת דאונטון: עידן חדש, אייפל, בת המלך, גברת האריס נוסעת לפריז, מערבולת, שעת נקמה, כלב מי שמנגן 2, אמה, הזאב והאריה הגדול, אפריקה, הורסת בלי חשבון, החיים המחשמלים של לואי וויין, משחקת באש, שדה פרג, איפה אנה פרנק, דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף, האיש שלא היה, קולות רקע, קיארה, גלגל המזלות, השורד, משחק המלכים, נקמה ללא מעצורים, סאמרלנד, שרלוט, הכול בכל מקום בבת אחת, מלך הצפון, משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק, איינבו ושומרי הג'ונגל, האמיצות, חיות הפלא: הסודות של דמבלדור, שלוש קומות, אבו עומאר, אבן המים הקסומה, אימהות מקבילות, איקס, אמבולנס, הבריחה מפרטוריה, הסיפור שלנו, לב של אש, סוניק 2 הסרט, שאיפה לחיים, הטוב עוד לפנינו, מורביוס, סיראנו, אל תחכי לי, בחורה נחמדה שכמוך
בקרוב בקולנוע
ליגת סופר-פטס, הבורגרים של בוב - הסרט, התחרות הרשמית, שלום ולא להתראות, עולם היורה: עולם חדש, טווח אפס, האדם הגרוע בעולם, לעבור לגור עם הבת שלי, חומוס FULL טריילר, שנות-אור, שיעורים בפרסית, משני צידי החוק, בלאק-פון, בוטיק פריז, אלביס, לומדת לעוף, הכל עבר בשלום, הפנתר השחור 2: וואקנדה לנצח, תור: אהבה ורעם, אף פעם לא מאוחר, פשע הוליוודי, רכבת הקליע, שירת סרטני הנהר, Nope, הגיבורים של סנטופיה – מיה ואני, אדם השחור, טרף, Salem's Lot, כרטיס לגן עדן, אל תדאגי יקירתי, החתול של שרק: משאלה אחת ודי, ספיידרמן: ממד העכביש 2, האלווין סוף, הפלאש, משחק הניצודים, אווטאר: דרכם של המים, אקוומן 2 הממלכה האבודה, מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם, ג'ון וויק: פרק 4, שומרי הגלקסיה: חלק 3, רובוטריקים: עליית החיות, משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון

TOP 500
סטטיסטיקות
28,926 סרטים, 3,035 סדרות, 7,171 עונות, 121,449 פרקים, 401,185 אישים, 593,959 משתמשים, 267,330 הודעות, 29,045 ביקורות, 100,053 תמונות, 7,242 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2022