סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » טלוויזיה
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות סרטים

"צ'רנוביל": אז ממה אתם מפחדים?

יום רביעי, 03 ביולי 2019, 00:05Wednesday, 03 July 2019
שתף בפייסבוק


לפני חודש בדיוק הסתיימה מיני הסדרה של HBO והצליחה לעורר טלטלה עזה בקרב צופיה, כזו שגרמה לחשוב על פחדי העבר בזמן האסון, פחדי ההווה באופן כללי ואף שלחה חסרי פחד רבים לבקר באיזור האסון. אז מה הזיז אצלכם את מחוגי הפחד?

"צ'רנוביל": אז ממה אתם מפחדים?
"צ'רנוביל": אז ממה אתם מפחדים?

איך אפשר לדעת שהסדרה שאתם עומדים לצפות בה הולכת להיות טובה? באז תקשורתי קטן וממוקד ודווקא לא מהסוג של "משחקי הכס" טרף את הקלפים. והתזמון לא יכול היה להיות מושלם יותר, כאשר עליית "צ'רנוביל" ; התקיימה בחפיפה כמעט מלאה ללכתה של הסדרה האפית מאת אותה רשת (HBO). וכך, עם שני פרקים לתום "משחקי הכס" פתאום עלתה לה להבלחה קצרצרה, מצמררת ומטלטלת המיני-סדרה הכי טובה שראתה הטלוויזיה בשנים האחרונות. אחרי הלעטה והאבסה חסרת תקדים ומעצורים של סדרת הפנטזיה שהגה פעם ג'ורג' ר.ר. אין ספק שיש צורך ברגיעה וכמובן במנה נכבדת של ריאליזם טלויזיוני ו"צ'רנוביל&qu ot; עומדת לרשותכם ולשירותכם. מספיק להטות אוזן או עין לכיוון הרשת בשביל להבין שהיא הדבר האמיתי.

אין צורך יותר מצפייה בפרק הראשון בכדי להבין שהסדרה הזו הולכת להיכנס לכם מתחת לעור למשך חמש וחצי שעות מצטברות ואיך אפשר לדעת שהיא טובה אתם שואלים? פשוט תצפו בפרק הראשון ותנסו לעצור את עצמכם מצפייה בפרק השני ברצף. הפרק השלישי רחוק מרחק לחיצה, אבל צריך כבר להיכנס ללכת לישון ומה לעשות? סדרה טובה הולכת איתך בדרך כלל גם למיטה ואם לא בטלוויזיה שבחדר השינה אז אפשר להמשיך לעולם הפנטסטי שמסדרים לכם חלומות הלילה באותו חדר ואם היא מופיעה גם שם (הסדרה, כן?), אתם יכולים להבין שהתמכרתם ולמזלכם הגדול מדובר בהתמכרות קצרצרה וסופר איכותית - נניח שהיו ממציאים זן קוקאין שמקורו בגללי מלאכים ושאינו ממכר, כנראה שהיו קוראים לו "צ'רנוביל" ;.


גם גמרתם את "משחקי הכס" וגם העפתם את "צ'רנוביל" ; בחמישה פרקים? מה?! | באדיבות yes

"צ'רנוביל" ; מספרת את הסיפור המקיף והמלא אודות פיצוץ ליבת תחנות הכוח שאנשים העדיפו לשכוח ולמחות מהזכרון או פשוט סתם לא שמעו או טרח לנסות לחפור אודותיו. היא סדרה שמפזרת חששות, אמיתות ומציאות רעילה בדיוק כשם שתחנת הכוח פיזרה קרינה בלתי מבוקרת אל כל עבר. זו סדרה אפוקליפטית המשלבת גם פוסט אפוקליפסה שמגיעה לצופים יותר בתור פרה-אפוקליפסה למציאות קיימת ואי אפשר שלא לחשוב על המקרה הפרטי של מדינת ישראל, בעיקר בימים רותחים שכאלו, שהתחמשות גרעינית היא כבר חלק מהלקסיקון היומי וגם מלחמה קרה איננה מונח זר ומנוכר, בעיקר נוכח ההתחממות הלא רצויה שהולכת וקורמת עור וגידים בין ארצות הברית לאיראן ושותפתה למלחמה הקרה הקודמת של ארצות הברית - רוסיה.

וכך יוצאת לה הסדרה לדרך בדיוק במקום שבו החל האסון - בתחנת הכוח "צ'רנוביל" ; ובסביבתה, בעיקר בעיירה פריפיאט, שספגה כמעט מיידית את מרבית הנזק והקרינה. היא מציגה את ההתמודדות של ברית המועצות עם האסון בצורה ממוקדת ומפוזרת בו זמנית וזאת בעזרתם של מספר גיבורים, שלא כולם בהכרח חיוביים, אבל כולם בהחלט מהווים חלק ממערכה גדולה בהרבה יותר מכיבוי שריפה ומניעת התפשטות הקרינה לכל הסביבה. כל חלק אינטגרלי מהדמויות בסדרה מונע בעיקר דרך פחד ונאמנות עיוורת והזויה למולדת, ברמה כזו שיעדיף למות מאשר לפתור בעיות שימנעו את מותו.


מה העשן הזה? סתם שטויות, בטח מישהו שכח את הטוסטר דלוק | באדיבות yes

שני הפרקים הראשונים עושים חשק לצרוח מול ועל המסך, בכל הנוגע להתפתחות ואין ספור המחדלים שסבבו את קבלת ההחלטות שהתקבלו בנוגע להתמודדות עם הפיצוץ. זה זועק לשמיים, אבל מאחורי מסך העשן הסמיך עומדים אנשים. אנשים שהיו מונעים על ידי אגו ופחד. סדרת מחדלים בלתי נתפסת הובילה לכל כך הרבה מוות מיידי ומוות בטווח ארוך וככל שהסדרה מתקדמת היא מפרקת עוד ועוד מוקדי מחדלים ותוך כדי עורפת את ראשיהם של האחראיים לאותן סדרות בלתי נגמרות ובלתי נתפסות ועושה זאת ללא רחמים. זה רק נראה ומרגיש כמו עולם קומוניסטי ישן ולא רלוונטי לימינו אנו, כאשר צופים בסדרה שמוקד ההתרחשות שבה נעוץ בשנות השמונים, אבל אי אפשר לומר שמישהו מהמנהיגים הנוכחיים של אירופה והעולם מראה אי אילו סימנים שאסון צ'רנוביל לא יכול להתרחש פעם נוספת ובמוקד שונה.

הפחד הניע כסתוח וטיוח. אלו הובילו לשורת אסונות ומחדלים על הנייר, שבסופו של דבר הגיעו לפיצוץ ליבת הכור הפיזי וגם זה המטאפורי, בכל הנוגע לאמינות התושבים בממשלותיהם. במדינה כמו ישראל, שתרבות ה"סמוך, יהיה בסדר" מובילה את ממשלתה ותושביה, אין צורך בנאמנות או פחד בכדי ליצור מחדלים, כיוון שאלו מגיעים כבר "בילט אין" עם המדינה, ראשיה ותושביה. ברוסיה הדרג הניהולי לא היה מסוגל לשמוע אפילו רמיזה על טעות, בכל מקום בו היה דרג ניהולי ולכן הדבר היחיד שאפשר היה לסמוך עליו שאין סיכוי שסובייטים עושים טעויות, מה שהוביל לתוצאה הסופית ההרסנית והטראגית.


המספרים לא מסתדרים, יש מצב שמישהו פה טייח ולא את הקירות | באדיבות yes

פעם אמרו ש: "Assumptions are the mother of all fuck ups" ובמקרה הנוכחי יש יותר מדי מקום להנחות וחוסר וודאות, כאשר הדקות, השעות והימים נוקפים וחיי אדם נגבים בכל רגע ורגע וכל מה שמעניין את הדרגים הניהוליים הוא לזרות מלח ולפזר מסך עשן בעיניי התושבים ושאר העולם, על מנת לא להיראות חלשים ולו לדקה אחת. הפרק האחרון ממחיש כמה שניעור מערכתי היה בגדר חובה, בכל הנוגע לצורה שבה הסובייטים ניהלו את ענייניהם הפנימיים, על פי חוקים ודרך סטליניסטיים, קומוניסטיים ומיושנים ועם זאת, אין ספק שגם דמוקרטיות גדולות ונאורות שמתקיימות היום לא משדרות תמונות שונות לגמרי מאלו שמציפה סדרת המופת הזו.

כמו ב"סטאלין מת!" גם "צ'רנוביל" ; משתמשת בשחקנים בריטיים, בעלי מבטא בריטי וזונחים את האפשרות הדי מביכה שכוללת סוג של חיקוי רוסית עם מבטא מזויף או עם מילים ברוסית שלא באמת מובנות לדוברי השפה. קו אחיד שפשוט מתרגם לאנגלית רהוטה את הרוסית, עם השמות הרוסיים וכמובן הסיטואציות שאף בריטי לא היה מנסה לדמיין בארצו. זה לוקח כמה דקות של הסתגלות, אבל מיד עובר הלאה באופן טבעי ונשכח, על מנת לפנות מקום לדרמה האמיתית שמכילה הסדרה בקרבה.


אם יוצא משם עוד בריטי שמשחק אותה רוסי, אני מוריד אותו | באדיבות yes

הקאסט של הסדרה מובל על ידי מספר שחקנים ובראשם עומדים סטלן סקרסגארד, ג'ראד האריס ואמילי ווטסון המצוינים שעושים עבודה נפלאה בהשראת ובהנהגת יוצר הסדרה: קרייג מאזין, שכתב תסריטים בעיקר לקומדיות אשפתיות כמו שני סרטי "מת לצעוק" (השלישי והרביעי) וגם שני סרטי "בדרך לחתונה.." (השני והשלישי). אבל ל"צ'רנוביל&qu ot; מגיע מאזין מוכן ולאחר סדרת תחקירים ואובססיה מעיקה לכל נושא האסון של תחנות הכוח בצ'רנוביל. אין ספק שמאזין עשה עבודה נפלאה בתחקור והגשת העובדות, בעזרת החופש היצריתי שהוא הקנה לעצמו מעצם מעמדו בתור מספר מהצד ולאחר זמן רב.

ההצלחה חוצת הגבולות של הסדרה אף הביאה עימה התעוררות תיירותית עצומה שהשיא השלילי שנרשם דווקא הוא הזלזול העצוב שמפגינים חלק מתיירי האיזור, שעדיין נחשב מסוכן ברמות מסוימות, כאשר הם מקפידים לצלם סלפים בעיזורים רגישים ובכלל משתדלים להיות הכי פחות רגישים שאפשר בכל הנוגע למקום ולהיסטוריה העגומה שלו. מדובר באחת הסדרות הטובות שנעשו בשנים האחרונות וכזו שמסתפקת בחמישה פרקים בשביל לספר את הסיפור בצורה נוקבת, מערערת, מטלטלת ומעוררת מחשבה מבלי להיגרר או לנפח ועדיין להיות רלוונטית וממוקדת. בהחלט מגרדת את השלמות ויצירה מופתית שפשוט אי אפשר להרשות לפספס.


קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
"ג'וקר": ליצן מוזהב יום שישי, 18 באוקטובר 2019, 09:57


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"המנדלוריאן": דיסני התחילה ברגל ימין
"המנדלוריאן": דיסני התחילה ברגל ימין
אמנם היא נסתיימה לפני שלושה חודשים בדיוק...
"ילדותי" 2: זוהי ילדותו השנייה
"ילדותי" 2: זוהי ילדותו השנייה
קורונה בחוץ, ג'ים קארי בפנים. עונה שנייה...
"יהלום לא מלוטש": עוד קצת ליטוש ואנחנו שם
"יהלום לא מלוטש": עוד קצת ליטוש ואנחנו שם
עוד פתרון נטפליקסי לימים מבודדים מציג הפ...
"פאודה" 3: פאודה בימי הקורונה
"פאודה" 3: פאודה בימי הקורונה
ואז זה נגמר...שוב. בימים בהם המסך שהכי מ...
"בלאדשוט": בלאדשטות
"בלאדשוט": בלאדשטות
היקום הקולנועי של "וליאנט" חוטף גליץ' ומ...
פסטיבל הקולנוע הצרפתי הצרפתי ה-17 יוצא לדרך ב-18 במרץ
פסטיבל הקולנוע הצרפתי הצרפתי ה-17 יוצא לדרך ב-18 במרץ
הסרט "הרפתקאות תום ואווזי הבר", סרטו של ...
"חיים אחרים" - מבצע 2 כרטיסים במתנה!
"חיים אחרים" - מבצע 2 כרטיסים במתנה!
החלטנו להפתיע אתכם עם הפתעה מתוקה בדוגמת...
"סמוך על סול", עונה 5 - פרק 3: עבודת נמלים
"סמוך על סול", עונה 5 - פרק 3: עבודת נמלים
ככל שהפרקים בעונה החמישית הולכים ומתקדמי...
ה-MoMA בניו יורק יערוך מחווה לציון 30 שנה ל"סם שפיגל"
ה-MoMA בניו יורק יערוך מחווה לציון 30 שנה ל"סם שפיגל"
המחווה תכלול את הקרנת סרטי הטרילוגיה הי...
"סודות מדינה": עיראקיליקס
"סודות מדינה": עיראקיליקס
רוצים לצאת למלחמה בעיראק? לא צריך יותר מ...
"קדימה": רק קדימה
"קדימה": רק קדימה
פיקסאר ממשיכים להתקדם קדימה ועל אף שמיעט...
"דוליטל": רוברט בדאוני
"דוליטל": רוברט בדאוני
הופעת החזרה של רוברט דאוני ג'וניור למסך ...
"הסיפור שאינו נגמר": הוא באמת לא נגמר
"הסיפור שאינו נגמר": הוא באמת לא נגמר
35 שנים עברו מצאת אחד מסרטי הקאלט של המא...
"הבלתי נראה": תראו אותי...או שלא
"הבלתי נראה": תראו אותי...או שלא
הגרסה העדכנית של לי וואנל, המבוססת ברוח ...
סרטים בקולנוע
גנובים על הקרח, היה שלום, ילד שלי, התקופה היפה בחיי, מולאן, מסייה ואפלר, משחקי ציד, המועמדת המושלמת, ואז רקדנו, חיים אחרים, לילה בספרייה, מאדאם קירי, מקום שקט 2, אהבה בוערת, אמה, בלאדשוט, הטוב עוד לפנינו, הילד 2, לידה, מאמי, מדרון תלול, מחסל עם מזל, אופליה, דוליטל, הנער, חבורת חיות המחמד, סודות מדינה, קדימה, תנו לפרוש בשקט, 15 שנה, בלתי נראה, ג'ירפה, עושים שכונה, שיר השמות, שלוש שניות, המסע של סורוקין, אהבה פשוטה, זואי, חמדנות, סוניק: הסרט, פרשת המים, קול קדומים, אי האשליות, אפשר לגלות לך סוד?, היום שאחרי לכתי, הצעה גורלית, יוצאים מן הכלל, פרזיטים, ג'ודי מעבר לקשת, המצוד, ויק ההורס
בקרוב בקולנוע
סינדרלה והנסיך הסודי, רחמים, אפליקציה סוף, טרולים מסביב לעולם, המוטנטים החדשים, נשים בחזית, תרגול בריגול, סוף האהבה, סוד הגן הנעלם, הסוד: האומץ לחלום, מרדף בשידור חי, תקווה בהופ גאפ, משפחת וילובי, רצח במעגל סגור, אנטבלום, החיים על פי פרנקי, תיק קוליני, האלמנה השחורה, לשקר ולגנוב, הציור, המשלוח, האישה בחלון, סקובי דו!, המסור: המעגל נסגר, מהיר ועצבני 9, ארטמיס פאול, בובספוג הסרט: מבצע הצלה, הסוד של הנרי פיק, האביר הירוק, וונדר וומן 1984, הכי רחוק שאפשר, גמביט, קנדימן, בלוז ערבי, נשמה, אהבה בשחקים: מאווריק, לשחרר את גיא, המיניונים 2: עלייתו של גרו, מכסחי השדים: החיים שאחרי, Tenet, קרוז בג'ונגל, לגעת בכוכבים, מורביוס, פיטר ראביט 2, ניו יורק על הגובה, Respect, ביל וטד מתמודדים עם המוזיקה, לזמן את הרוע 3, משפחה ברשת, Magic Arch 3D

TOP 500
סטטיסטיקות
28,340 סרטים, 2,939 סדרות, 6,962 עונות, 119,050 פרקים, 382,848 אישים, 518,922 משתמשים, 327,864 הודעות, 28,546 ביקורות, 92,876 תמונות, 6,521 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2020