סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"פרה אדומה": חום זה האדום החדש

יום חמישי, 10 בינואר 2019, 00:02Thursday, 10 January 2019
שתף בפייסבוק


לפני שלושה חודשים נולדה פרה אדומה בישראל והיוותה יופי של יח"צ עבור סרט הביכורים של ציביה ברקאי-יעקב, שמצליח לגעת, לרגש ולחדור אל לא מעט קהלי יעד בזכות בימוי נהדר ומשחק משובח של שלישיית הכוכבים שלה.

"פרה אדומה": חום זה האדום החדש
"פרה אדומה": חום זה האדום החדש

פסטיבל ברלין של השנה שעברה (כן, זו שהסתיימה לפני קצת פחות משבועיים) הציג בפעם הראשונה את "פרה אדומה", סרט הביכורים של ציביה ברקאי־יעקב. ברקאי-יעקב היא זוגתו של יונתן בועז יעקב; במאי הסרט "גאולה", שהיה סרט הביכורים המוצלח שלו (לצידו של יוסי מדמוני). בועז יעקב הוא במקרה (או שלא) גם הצלם של "פרה אדומה" וביחד השניים מצעידים סרט מעניין, מרגש, מצולם ועשוי היטב. הסרט הנוכחי הוא סרט שמערבב קצת משני נושאים כאשר לכל אחד מהם ישנו גיבור שמזוהה קצת יותר עם החלק הספציפי של העלילה.

מצד אחד פוליטיקה, ענייני דת ומסגור עלילתי ונראטיבי, עבור ציבור מסוים למדי. מצד שני סיפור אהבה, רומנטי, מקסים, צעיר ועשוי היטב, כאשר הציבור אליו החלק הזה של העלילה מופנה הוא הקהילה ההומו-לסבית והדגש הוא כמובן על החלק הנשי של הקהילה, כאשר מדובר בסיפור המתאר אהבת נעורים צעירה, פשוט ומקסימה, ששותפותיו הן שתי נשים. דתיות. אם זה מזכיר לכם עלילה מסוימת של סרט שכבר נתקלתם בו, אתם מוזמנים להיזכר בעוד צמד, צמד הרייצ'ליות (ווייז ומקאדמס), שגם הציתו סיפור אהבה, שסופר דווקא בחסות פטירת רב ואב של אחת הנשים (בסרט "שאהבה נפשי").


סיכוי סביר למדי שהן שימשו השראה | באדיבות בתי קולנוע לב

בסרט הנוכחי דווקא האב חי, קיים וחיוני לקיום העלילה כפי שהיא, ועם זאת העלילה מתחילה באופן זהה למדי לזו שבסרט "שאהבה נפשי", בדיוק עם פטירתה של חברת משפחה אהובה, הסבתא. לצד פטירת הסבתא ובהקבלה כמעט מדויקת, נולדת לה פרה אדומה (ת'כלס חומה, אבל אם מישהו ראה שם אדום, שירים את ידו ויילך לבדיקת עיניים) - סמל לטוהר, קדושה ויש האומרים כי כאשר הפרה האדומה תישחט ותישרף יחול תהליך טוהרה. וההקבלה הזו בין חיים למוות, בין חול לקדושה ובין אמונה לספקנות מלווה את הסרט למן הרגע שדרכיהם של יהושוע (גל תורן) וביתו, בני (אביגיל קובארי) הולכות ומתפתחות לכדי דרכים בקווים מקבילים שלא יוכלו להיפגש עוד לעולם.

ברקאי־יעקב מכוונת במהרה את הצופה לאייקוניות של הפרה האדומה ומצהירה על כך בכתוביות הפתיחה ודי מהר גם מגלה את עולמם של בני ויהושוע, שהוא דווקא נראה עולם של סובלנות מחד גיסא וכפייה מאידך גיסא, כאשר יהושוע מאיץ בביתו לקום ולהניח תפילין עימו, בתור אקט מזכך ובמהלך תחילת השבעה על סבתה. ברגע שנודע דבר לידתה של הפרה האדומה היא מוכנסת להסגר וגם הסובלנות של האב והליברליות היחסית שלו מועמדת בספק, כאשר ישנה דו פרצופיות בין התנהגותו בבית ובין התנהגותו כלפי חוץ, כלפי הקהילה ועדת מאמיניו, שעוזרים למסמס כל זכר לסובלנותו כלפי האחר.


די אבא, בוא! אתה עושה לי בושות! | באדיבות סרטי נחשון ולילה סרטים

כלפי חוץ יהושוע הוא מנהיג פונדמנטליסט, אשר מצהיר שכל אמצעי מקדש את המטרה. הוא מוכן לשחוט את הפרה האדומה בכדי להוכיח כי היא זו שתוביל להיטהרות מוחלטת ובניית בית המקדש מחדש. הוא יילך לתפילות יום כיפור בהפגנתיות, עם בתו ועם שני מלוויו וייצור פרובוקציה זולה והוא בעיקר יטיף באוזני כולם על הצורך במרד אלים, שמצדיק את מטרת העל והיא להיפטר מנגעים שסותרים את אמונתו. בין כותלי ביתם הוא ינהג בבתו בכבוד, בחופשיות ואף יעניק לה זכויות שחורגות מהמגדר שלה, בעיניי הדת, הכל עד הגבול האסור שהיא עומדת לחצות מרגע שנכנסת לחייה יעל (מורן רוזנבלט), בת שירות המגיעה להתנחלות בה גרה בני, בימים שהם ימי פינוי עמונה.

מה שמתחיל בתור סרט שהכוכב שלו הוא יהושוע, שרוצה להחריב את כיפת הסלע ומעל חורבותיה לבנות את בית המקדש החדש, הופך במהירות רבה ובשינוי טון קיצוני לסרט שמספר את סיפור אהבתן האסורה של בני ויעל. אומנם לעיתים הסיפור אינו ממוקד ואינו אחיד במקצבו, אבל הוא סיפור כל כך מקסים, שובה לב ואמיתי...כל כך אותנטי ומרגש, שאי אפשר להתעלם ממנו ומהכוכבות שלו, המגלמות בצורה הכנה והמדויקת ביותר את צמד המאוהבות, שכל אחת מהן מגיעה מסיפור, רקע ועולמות שאמורים להיות זהים, אך הם כל כך שונים ובעיקר מעידה על כך סצנת האהבה האסורה ביניהן שהיא אחת הטובות ביותר שנראו מזה שנים בקולנוע הישראלי והאמת שבכלל. סצנה יצרית ורגשית במידה גדולה, כזו שגורמת לצופה להתחבר ולהילכד בקסמי השתיים.


אי אפשר שלא להתאהב בהן | באדיבות סרטי נחשון ולילה סרטים

עוד לפני שבני מתמכרת ליעל ולכל מה שיש לה להציע, היא מוצגת לצופה בתור הדתייה בעלת הנטיות הכי לא דתיות שיש ומציגה חוטים דקים ולא חזקים שמחברים בינה לבין אביה, כאשר החבל המרכזי שמחזיק אותה ואותו בקשר עבות הוא בעיקר הקשר המשפחתי. היא לא בעניין שחיטת פרות אדומות עקב קדושתן, היא מעדיפה ג'וינטים מאשר אוויר פסגות צח, היא חרדה מטיולי הערב בעלי האופי ההיטהרותי של אביה ואם תשאלו אותה לגבי קריאה בספרי הקודש, היא תעדיף ספרות ולא סתם מושלכים עליה רפרנסים לשירה הקלאסי של יונה וולך - "יונתן", המתייחס בין היתר לסיפור האהבה בין יונתן לדוד וגם גורר אחריו הדרה מסוימת, בכל הנוגע להעדפתה של בני, בכל הנוגע לפרטנטריות שלה.

הסימבוליזם בין בני לבין הפרה ברור ומונח על השולחן במהלך מרבית שלביו של הסרט. היא קורבן של הנסיבות, נולדה לסיטואציה וחיים שלא בטוח שהייתה בוחרת להיוולד אליהם והיא הייתה מעדיפה להיוולד לא-אדמונית ובולטת ולא למקום אליו היא נולדה. יש ממנה הררי ציפיות ולא בטול שבהצדקה או שהיא מתכננת לעמוד בהן ואת כל המצבים הקשים וגם אלו שקצת פחות, מצליחה לתרגם ברקאי-יעקב דרך בימוי עדין לסרט נהדר, שפשוט מרתק לצפות בו, גם אם יש לו קשיים בזרימה לעיתים וגם אם לא כל ההקשרים ברורים, הנקודות המרכזיות פרושות בפני הצופה והסיפור נהיר, כתוב ומבוצע היטב, באופן שלא יכול לוותר על התקשרות הצופה לגיבורה בחבלים עבים.


מי ביקש בכלל להיוולד ג'ינג'ית?! | באדיבות סרטי נחשון ולילה סרטים

משפט על הסרט:
עוד יצירה ישראלית נהדרת, המביאה סיפור עם שני קצוות, בעל שני צדדים ומיוצג על ידי שני גיבורים, שמבצעים עבודה נפלאה. תענוג צרוף!

משפט על הבמאית:
ציביה ברקאי-יעקב פותחת את דרכה בתור במאית עם סרט נהדר, שמצליח לגעת בלב המון בזכות הבחירות שלה בתור במאית, דרך הצילום של שותפה לחיים וכמובן בזכות הביצוע של בחירותיה לגיבורי הסרט.

משפט על השחקנים:
גל תורן נפלא ומעניק עומק לכל צד של מנעד הספקטרום בו הוא מתנועע בטבעיות רבה. אביגיל קובארי נפלאה ומרגשת ומורן רוזנבלט היפיפיה בתפקיד חריף ומדויק.

משפט על אורך הסרט:
שעה וחצי, שמתעכלת היטב בגרון וללא צורך בדקה אחת נוספת. בלי הארכות היכן שלא צריך וכמובן בלי קיצורים וקיצוצים מיותרים.

קישורים רלוונטים
חדשות בנושאים דומים
"גלוריה בל": משובטת יום חמישי, 18 באפריל 2019, 00:00
"שאהבה נפשי": חוזר בגאווה יום חמישי, 07 ביוני 2018, 19:58


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"הבנים" הייתה כל כך טובה, שבאמזון פריים ...
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
המעריצים סיימו להמתין והרגע הגיע, אז שחר...
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
סאם ווילסון הפך בהינף שישה פרקים לדבר הא...
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אסופת כוכבי קולנוע מקבלת הזדמנות למנף את...
אוסקר טיים - השלמות
אוסקר טיים - השלמות
טקס האוסקר עוד מעט כאן והגיע הזמן להשלים...
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג" הוא לא סרט טוב בשום ק...
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
סרט שאם לא תשמעו עליו ממישהו, יש סיכוי ל...
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
ה-VOD ממשיך להיות האופציה (כמעט) הכי טוב...
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
שלושים ושלוש שנים לאחר הסרט הראשון, שהיה...
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס, נטפליקס שעל הקיר...מה הסרט הכי ...
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
פברואר כבר מזמן לא, אבל להשלים את הסרטים...
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
ארבע שנים אחרי שג'וס ווידון ירד מכס המלכ...
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
וונדה וויז'ן הכשירו את הקרקע לסדרה הבאה ...
"השוטרים": רק מחכים כבר לעונה השנייה
"השוטרים": רק מחכים כבר לעונה השנייה
אחת מהסדרות המעניינות והמרתקות שהיו לטלו...
סרטים בקולנוע
ביחד ביחד, איש המים, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, כאן היום, מיינסטרים, דברים ששמענו וראינו, הנוסע הסמוי, שומר טינה, כוח רעם, מסעות, מהיר ועצבני 9, קאובוי של אספלט, קיץ של אהבה, ליגת הצדק של זאק סניידר, סתם אחד, יום הכּן, ראיה והדרקון האחרון, ביגי: יש לי סיפור לספר, ממשלת ארה״ב נגד בילי הולידיי, אכפת לי, ארץ הנוודים, המאוריטני, יהודה והמשיח השחור, לכל הנערים: לעולם ועד, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, טום וג'רי, מלקולם ומארי, בספירת לשלוש, החפירה, פאלמר, ראמבל, הדברים הקטנים, החבר שלנו, הצלף, שטח קרב, קרעים של אישה, היובש, מוות ל-2020!, חדשות העולם הגדול, חנוכה, האב, חולית, דיירת להשכרה, הבלוז של מא רייני, סיפור הפרברים, מגלה את אמריקה 2, מינארי, קרודים 2, שמי חצות, הסיפור המדהים של אי הוורדים
בקרוב בקולנוע
חמצן, עד במנוסה, ספיריט: לחופש נולד, קרואלה, ערים, שומר הראש של אשתו של המתנקש, אבהות, הבאטמן, ספייס ג'אם: אגדה חדשה, יחידת המתאבדים, בייבי בוס 2: עסק משפחתי, ונום 2, ספיידרמן: אין דרך הביתה, אדם השחור, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,546 סרטים, 2,972 סדרות, 7,023 עונות, 119,523 פרקים, 391,308 אישים, 570,234 משתמשים, 267,190 הודעות, 28,809 ביקורות, 94,604 תמונות, 6,761 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021