סרט במתנה!צפייה ישירהסרטים בקולנועבקרוב בקולנועבתי קולנועטריילרים חדשיםחדשותמצא לי סרטביקורות
סרטים
בתי קולנוע
צפייה ישירה
חדשות
טריילרים
סדרות
קהילות
התוכן שלי
נוספים
התחבר
חדש בקולנוע
חדשות » ביקורות
קולנוע
טלוויזיה
מוזיקה
רכילות
טכנולוגיה
קטע וידאו
ביקורות

"הניסוי": אל תנסו את זה בבית

יום שישי, 10 ביוני 2016, 14:11Friday, 10 June 2016
שתף בפייסבוק


הניסוי המרתק של סטנלי מילגרם לובש צורה בסרט עלילתי מעניין, במרבית שלביו ודווקא סיפור הרקע של חיי המדען עושה את הפעולה ההפוכה ותוקע קצת סרט שפשוט היה יכול להיות הרבה יותר מסתם סרט טוב.

"הניסוי": אל תנסו את זה בבית
"הניסוי": אל תנסו את זה בבית

כמה חבל, חבל כי הסרט הנוכחי היה יכול היות הרבה יותר... פשוט הרבה יותר. סרט מצוין על ניסוי חשוב מאין כמותו, סרט אשר מתחיל נפלא וגם ממשיך כך, אבל באיזה שהוא שלב מאבד את עצמו ואת הצופים, כאשר הוא שוקע לאיזו שהיא תבנית חוזרת והרבה פחות מרתקת מבחינה עלילתית. הסרט מביא את ניסויו, פורץ הדרך של סטנלי מילגרם, פסיכולוג וחלוץ בחקר התנהגות, שבוחן תגובות של אנשים אשר מצייתים יצר על המידה, הניסוי לקח חלק בתחילת שנות השישים והוא הגיע בתור תגובה וניסיון הבנה להתנהגות אינדיבידואלים אשר סייעו לשואה לקרום עור וגידים. כיצד אנשים מסוגלים לבצע פעולות איומית כל כך? מסתבר שבציות כמעט עיוור וחסר הבחנה.


(יאללה, נמאס לי לצרוח בכ"אילו" | צילום: יח"צ)

סטנלי מיליגרם ביצע ניסוי שמנסה לבדוק מה גורם לאנשים לציית לסמכויות ולפעול בקונפורמיות. גם כאשר מושאי הניסוי שלו חשבו שהניסוי וההשלכות שלו עשויות להיות מרחיקות לכת הם המשיכו לבצע את הניסוי וצעדו בתלם, עם ייסורי מצפון ועם חרטות, תוך כדי ביצוע הניסוי ויצרו מצב שנוי במחלוקת, כאשר הם יוצרים סיטואציה, במסגרתה הם מבצעים סוג של פשע מוסרי, אך עם גושפנקה מהמפעיל שלהם, יוצר והוגה הניסוי. הניסוי בדק אנשים נורמטיביים, שקיבלו הוראה לבצע עונש כואב, של שוק חשמלי ב"נבדקים" שלהם, שלא ביצעו את הוראותיהם, כאשר טעו בתשובות פשוטות של זיכרון וידע. מכות החשמל הלכו והחריפו, אבל הנבדקים המשיכו ליישם כאב, כמעט ללא חרטה ועם ידיעה שהם פועלים בצורה נכונה. גם צעקות מדומות, גרמו ייסורי מצפון, אבל לא הפסיקו את הניסויים, מושאי הניסוי – המפעילים, לפי ידיעתם והמופעלים, לפי מילגרם יצרו סיטואציה בעייתית, כאשר בפועל גרמו ל"מוות" לנבדקים שלהם והדבר לא גרם להם להפסיק את הניסוי.


(טוב, חלאס עם הצעקות האלה כבר | צילום: יח"צ)

מילגרם הוכיח, לפי הניסוי הזה, שגם אנשים נורמטיביים לחלוטין מסוגלים לבצע רצח, די במודע וכל עוד יש להם אישור, מצפונם נותר בגדר קול מציק בראש, קול שלא עוזר למנוע אחריות למעשים נוראיים, אותם עשו בכפוף להוראות האנשים ששילמו להם, על מנת שניסויים יעבוד. חלק ממשתתפי הניסוי "נשרפו" מבחינה מנטלית ונפשית, כאשר פיתחו צרור בעיות נפשיות, שנגרמו בגלל העובדות שגילו על עצמם ועל אופיים אשר איפשר להם לבצע מעשים כה נוראיים בשביל סכום קטן ומייצג של כסף, כזה שלא מחה את נוראיות מעשיהם. אחת הבעיות המרכזיות של הסרט שהוא יוצא מהנושא המרכזי של הניסוי ומתחיל להסתרבל דרך עוד ניסויים אחרים, שלא ברורה תרומתם לניסוי המרכזי וכמו כן מביא את הסיפור הבנאלי של האיש מאחורי הניסוי, פרט שמסתבך הכול בעלילה ולא מוסיף עניין.


(היי, מתעלל קצת באנשים ובא אלייך | צילום: יח"צ)

פיטר סארסגארד מגלם תפקיד נפלא ומדויק בתור פרופסור סטנלי מילגרם, הוא יודע בדיוק כיצד לכוון את דמותו על מנת שלא תראה מתרגשת או מונעת מרגשות במהלך הניסויים ובכלל, גם כאשר התיאוריות והמתודות שלו עומדות על המוקד. וינונה ריידד, האישה שלצידו, קצת פחות בולטת ומשמשת דמות רקע טובה, אבל פלקטית למדי ומוכיחה פעם נוספת ששיאה עדיין מצוי מאחוריה. ג'ון לגוויזמו, אנטון ילצ'ין וקלן לוץ בתפקידים קטנים ומניעי עלילה, שותפים גם הם לסרט עם פוטנציאל עצום, אבל כזה שלא מצליח להתמקד ולהתפקס ובכך לא ממצה את מלוא הפוטנציאל הטמון בו, למרות שהוא לא ארוך מדי ויכול לייצג בשעה וחצי, היטב, את הרעיון המרכזי ואת האדם שמאחוריו. סרט חשוב עם נושא חשוב - ניסוי משמעותי מאוד, וסרט אשר מבוצע היטב עד השליש האחרון וכאמור, קצת מאבד כיוון, עניין ואת עצמו.
קישורים רלוונטים


תגובות

שתף:
תגובהשלח

לא נמצאו תגובות
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"בלתי מנוצח": התשובה של אמאזון ל...עצמה?
"הבנים" הייתה כל כך טובה, שבאמזון פריים ...
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
"מורטל קומבט": יש עם מה לעבוד
המעריצים סיימו להמתין והרגע הגיע, אז שחר...
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
"הפלקון וחייל החורף": פרי אהבתם של קאפ וטצ'אלה
סאם ווילסון הפך בהינף שישה פרקים לדבר הא...
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אם הייתם כוכבים גדולים, באיזו הפקה הייתם בוחרים?
אסופת כוכבי קולנוע מקבלת הזדמנות למנף את...
אוסקר טיים - השלמות
אוסקר טיים - השלמות
טקס האוסקר עוד מעט כאן והגיע הזמן להשלים...
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג": למי שפקפק בנחיצות הקולנוע
"גודזילה נגד קונג" הוא לא סרט טוב בשום ק...
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
"המלך של סטטן איילנד": אל תיתנו למלך הזה לחמוק לכם
סרט שאם לא תשמעו עליו ממישהו, יש סיכוי ל...
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
"בא ב-VOD": מה שלא תמצאו בשירותי הסטרימינג, עדיין ב-VOD
ה-VOD ממשיך להיות האופציה (כמעט) הכי טוב...
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
"מגלה את אמריקה 1 ו-2": לא גילה לנו את אמריקה
שלושים ושלוש שנים לאחר הסרט הראשון, שהיה...
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס אמרו שכדאי לראות
נטפליקס, נטפליקס שעל הקיר...מה הסרט הכי ...
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
נטפליקס בק 2 בק: מה נשאר מפברואר?
פברואר כבר מזמן לא, אבל להשלים את הסרטים...
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
"ליגת הצדק - גרסת סניידר": ועכשיו כולם אוהבים את סניידר
ארבע שנים אחרי שג'וס ווידון ירד מכס המלכ...
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
"וונדה-ויז'ן": ופתאום זה נגמר, אבל חכו, תיכף מתחיל עוד
וונדה וויז'ן הכשירו את הקרקע לסדרה הבאה ...
"השוטרים": רק מחכים כבר לעונה השנייה
"השוטרים": רק מחכים כבר לעונה השנייה
אחת מהסדרות המעניינות והמרתקות שהיו לטלו...
סרטים בקולנוע
איש המים, דוקטור סטריינג' ביקום השיגעון, כאן היום, מיינסטרים, דברים ששמענו וראינו, הנוסע הסמוי, שומר טינה, כוח רעם, מסעות, מהיר ועצבני 9, קאובוי של אספלט, קיץ של אהבה, ליגת הצדק של זאק סניידר, סתם אחד, יום הכּן, ראיה והדרקון האחרון, ביגי: יש לי סיפור לספר, ממשלת ארה״ב נגד בילי הולידיי, אכפת לי, ארץ הנוודים, המאוריטני, יהודה והמשיח השחור, לכל הנערים: לעולם ועד, שאנג צ'י והאגדה של עשר הטבעות, טום וג'רי, מלקולם ומארי, בספירת לשלוש, החפירה, פאלמר, ראמבל, הדברים הקטנים, החבר שלנו, הצלף, שטח קרב, קרעים של אישה, היובש, מוות ל-2020!, חדשות העולם הגדול, חנוכה, האב, חולית, דיירת להשכרה, הבלוז של מא רייני, סיפור הפרברים, מגלה את אמריקה 2, מינארי, קרודים 2, שמי חצות, הסיפור המדהים של אי הוורדים, אהבה חתונות ואסונות אחרים
בקרוב בקולנוע
ביחד ביחד, חמצן, עד במנוסה, ספיריט: לחופש נולד, קרואלה, שומר הראש של אשתו של המתנקש, הבאטמן, ספייס ג'אם: אגדה חדשה, יחידת המתאבדים, בייבי בוס 2: עסק משפחתי, ספיידרמן: אין דרך הביתה, אדם השחור, פנתר שחור 2, מיינקראפט

TOP 500
סטטיסטיקות
28,542 סרטים, 2,972 סדרות, 7,023 עונות, 119,523 פרקים, 391,251 אישים, 570,044 משתמשים, 267,185 הודעות, 28,809 ביקורות, 94,600 תמונות, 6,757 וידאו
מידע כללי ועמודים נוספים
שפה
סרטים © 2021